Економіка України очами бізнесу

0

23 вересня у Києві ЄБА зібрала представників бізнесу, щоб обговорити як вже вплинули кроки влади на еокноміку країни та озвучити очікування на 2020 рік. 

Виконавчий директор ЄБА Анна Дерев’янко представила підсумки експрес-опитування серед учасників Global Outlook, яке складалося з двох питань: Як ставиться бізнес до перших кроків нової влади? З чим асоціюються перші дії нової влади?

Щодо першого питання – настрої опитаних, здебільшого, були нейтральними (45% відповіли нейтрально, 25% – негативно, 30% – позитивно). Що ж до асоціацій, то тут набір епітетів був дуже широким:

В дослідженні «Прогнози бізнесу на 2020 рік» взяли участь 104 ТОП-менеджери компаній-членів ЄБА. Тож, на розвиток бізнесу наступного року розраховує 77% опитаних. 62% очікують на збільшення доходу від розвитку бізнесу в розмірі від 10 до 20% – у гривні. Майже половина (45%) СЕО прогнозують темп зростання доходів також на рівні 10-20%. 

А при плануванні бюджету на наступний рік вбізнесмени закладають вартість валюти в середньому на рівні 28 грн/$. 

Більшість (90%) керівників планують підвищувати заробітну плату співробітникам у розмірі 5-20%.Порівняно з минулим роком зменшилася кількість охочих розширювати штат. Так, 47% планують залишити кількість співробітників на рівні минулого року. Приймати на роботу нових людей за рахунок розширення штату планують тільки 46% (минулого року їх кількість складала 58%).

Дослідження показало, що наступного року компанії не поспішають розпочинати нові інвестиційні проекти в Україні – тільки 33% СЕО мають такі наміри.

Томаш Фіала, CEO Dragon Capital відзначив, що за останній рік темпи росту світової економіки помітно зменшилися, а вірогідність рецесії в наступному році зросла до 25%. Водночас, ситуація в Україні краща, ніж очікували напередодні виборів. Адже тоді країна мала три суттєві ризики — можливість зміни геополітичного вектору, але цього не відбулось, відсутність досвіду Президента в економіці та політиці, а також пов’язаність влади з одним з олігархів. І хоча щодо останнього, за його словами, ситуація краща, ніж могла б бути, цей вплив все ж є одним з найбільших факторів, що фокусує увагу спільноти. А негативні заяви, як-то ситуація щодо Приватбанку, ще більш негативно впливають на імідж країни на міжнародній арені, і прикладом тому є падіння на 2 пункти єврооблігацій минулого тижня.

Тіберіу Діма, генеральний директор BASF Україна вважає, що потрвбно новій владі дати шанс проявитися: «Безумовно, наступного року бізнес налаштований рости. А інновації та креатив стануть запорукою успішного розвитку та подолання труднощів. Хоча Україна і «вакцинована» від кризи, все ж результати наступного року спрогнозувати складно. Однак я схильний бути оптимістом і я вірю в український бізнес. Крім того, наразі в Україні нова молода влада – і я ціную їх пристрасть до змін. Треба розуміти, що новий уряд має мало часу, приблизно шість місяців, аби показати реальні результати. Тож треба дати йому можливість продемонструвати потенціал».

Айварас Абромавичус, генеральний директор ДК «Укроборонпром» також демонстрував оптимістичний прогноз,  проте, на його думку, Україна все ж більше постраждати може не від світових ризиків, а від власних неправильних кроків. «Інвестори звертають увагу на кілька речей. Перше – продовження незалежності НБУ, політичні ж переслідування сприймаються однозначно негативно міжнародною спільнотою. Друге – земельну реформа без потрясінь. Третє – реформуванні правоохоронної системи».

На завершення, Володимир Дяченко, співвласник компанії «Сирков» представив голос малого бізнесу. Він зазначив, що МСБ налаштований на розвиток наступного року. І хоча у малого бізнесу проблеми не нові і схожі з великим, як-то робота митниці, дорогі кредити, брак людських ресурсів, тощо, за його словами, все ж ініціативи, які лунають від влади – мотивують очікувати на зміни та дисциплінування суспільства.