Виставка EIMA об’єднала механізацію сільського господарства та садівництва. Безліч зустрічей, конференцій та семінарів і навіть спеціальна конференц-зала для обговорення соціальних питань, економічної етики, законності тощо! З’ясувалося, що в Італії створено соціальні кооперативи, які обробляють землі, конфісковані у злочинних угруповань.
Болонья – місто книголюбів
Можливо це через велику університетську комуну, а можливо й тому, що італійці все ще читають друковані книги, у кожному кварталі міста є книжковий магазин, ринок та бібліотека. А ще тут проживає кілька тисяч українців, які приїхали сюди у пошуках роботи. До речі, це місто пов’язане з Україною з давніх-давен. Із 1481 по 1482 рік ректором найстарішого в Європі Болонського університету був український астроном, доктор медицини та філософії – Юрій Дрогобич (Котермак), якого тут називали Giorgio da Leopoli (Юрій зі Львова). У 18 столітті було за честь навчатися в Болоньї у падре Мартіні в монастирі францисканців. Серед учнів падре й українські композитори – Дмитро Бортнянський та Максим Березовський.
Старовинні палаццо, вузенькі вулички старого міста створюють невимовно романтичний настрій. У Болоньї найбільше в світі веж і колон: довжина колонад старого міста перевищує 36 кілометрів. А це дуже доречно під час дощу.
Зарубіжні ринки: в центрі уваги США
Ріккардо Марія Монті, президент ICE (італійської торгової агенції) наголосив, що західні країни продовжують пропонувати важливі ринкові можливості для італійських виробників. «У Сполучених Штатах ми маємо цілі штати, де мітка «Зроблено в Італії» ще нічого не говорить споживачам. Подивіться, наприклад, на Техас, Колорадо, штат Теннессі та Джорджію». Звісно, не слід нехтувати ринками, що розвиваються, такі як у Гані, Ірані, М’янмі, Мозамбіку тощо. FederUnacoma підтримує міжнародні контракти членів федерації, які є сільськогосподарськими машинобудівниками, спеціальною опцією страхування ризиків. Обговорювали й питання співпраці з Єгиптом та Грецією. Про Україну, на жаль, говорили мало.
Агроенергетика
Виробництво біогазу, починаючи з 2015 року, було оголошено заступником міністра сільського господарства, харчової та лісової політики Джузеппе Кастильоне особливо важливим проектом. Зокрема, вирощування міскантусу на землях несільськогосподарського призначення може дати новий поштовх у використанні енергетичних культур. Тому на виставці була представлена інноваційна техніка для виробництва біомаси з сільськогосподарської та лісової сировини.
Безпека праці понад усе
Багато цікавинок на технічному фронті можна було побачити на експозиціях відомих компаній. А в цей час інженери-конструктори обговорювали питання інтеграції ергономіки та безпеки тракторів і сільськогосподарських машин. Перекидання тракторів є основною причиною ДТП. INAIL, Національний інститут праці разом із FederUnacoma оприлюднили статистичні дані про нещасні випадки, пов’язані з тракторами, за останні п’ять років. Тож причиною 70% фатальних аварій, зареєстрованих у 2009–2013 рр., було перекидання машини, тоді як зіткнення, що спричинює аварію, зафіксували лише близько 10%. Основним фактором ризику, як з’ясувалося, був вік водія.
Нагородження в Palazzo Re Enzo
EIMA, як і інші поважні виставки, відзначає інновативні інженерні рішення і проходить ця церемонія досить пишно: у палаці короля Енцо, що розташований на Пьяцца Маджоре в центрі Болоньї. Палац збудували на початку 1245 р. У 1249 році в битві при Фоссальта військо Болоньї перемогло і полонило сина імператора Фрідріха II – короля Сардинії Енцо, який протягом 23 років, до самої смерті, пробув в’язнем у цьому палаці. Тож учасники виставки та номінанти ніби поринули у середньовіччя.
Серед найкращих відзначили Challenger (AGCO) з 3-точковою задньою навіскою, яка гідравлічно вирівнюється аж до 12°. Також не оминули і Kuhn із системою контролю та налаштування розкидання добрив з мікрохвильовими сенсорами, встановленими на поворотному кронштейні. Чеський виробник шин Mitas a.s. отримав нагороду за шини з низьким тиском повітря під час роботи й транспортування, що зменшує тиск на ґрунт. Antonio Carraro відзначили за оборотний тракторець SRH9800 Infinity із безступінчастою, змішаною механічною гідравлічно-механічною трансмісією. CNH – за Cаse IH Magnum Rowtrac, що оснащено ззаду гусеницями для зменшення тиску на ґрунт без зменшення радіуса рульового управління та тягової сили. Fella (AGCO) – за девайс для підняття роторів та зубців валкоукладача через механізм, базований на камерах. Мета – не втратити щойно сформований валок та утримати центр ваги. Компанія Lemken була відзначена за культиватор, оснащений електрогідравлічною системою, яку активують сенсори, що дає змогу мати постійну робочу глибину. Та за плуг, оснащений електрогідравлічними активаторами, що отримують і посилають сигнали згідно зі стандартами ISOBUS. Оператор може налаштувати машину та контролювати різні функції просто через термінал у кабіні. Також можна зберігати в пам’яті відповідні налаштування. Maschio Gaspardo – за проміжний зв’язок між трактором та навісним обладнанням, як-от, наприклад, просапувач, котрий налаштовує позицію обладнання завдяки оптичним сенсорам, аби точно слідувати вздовж рядків. Також відзначили самохідний розкидач органічних добрив Unigreen за суперточне внесення добрив ін’єкціями, що забезпечує чистоту поверхні ґрунту. CNH отримав ще нагороду і за New Holland Agriculture – 2-етапний зерновий сепаратор для комбайна, побудований таким чином, що зерно додатково підстрибує перед тим як потрапити до потоку повітря, завдяки оновленій вентиляційній системі. Ця система забезпечує однорідність потоку повітря через усю поверхню сепаратора замість потоку в центрі. Також New Holland Agriculture представив гусениці Smarttrax зі зниженою масою. Pessl Instruments отримав нагороду за портативний пристрій для вимірювання концентрації NPK у ґрунті, який можна використовувати просто в полі. Дуже симпатичного робота-газонокосарку представила Zuccetti Centro Sistemi. Роботом управляють через смартфон і він може контролювати до 30 000 м2 газону.
Світ спорту.
На перший погляд досить незвичний розділ агровиставки. Та насправді догляд за спортивними майданчиками і газонами потребує чимало техніки.
Квітникарство
Це новий розділ виставки EIMA. Сектор квітникарства займає 5% аграрного ВВП – близько 14 000 компаній спеціалізуються на вирощуванні квітів у горщиках, а ще 7500 – рослин, кущів, дерев. Ці компанії потребують технології для оптимізації виробництва, щоб задовольняти сучасні потреби ландшафтних дизайнерів для оформлення садів, парків, спортивних майданчиків, міського декору та біоархітектури.
«Збери трактор сам»
На виставці були представлені майже 800 міжнародних компаній (зокрема, Китай, Індія та Туреччина), які пропонували запчастини. Але найбільше відвідувачів було біля італійських постачальників: через добру якість та помірну ціну.
Іригація
Виставку в Болоньї сміливо можна назвати найбільшою щодо презентації обприскувачів, поливальних систем тощо. Тут можна було знайти системи і запчастини для крапельного зрошення спортивних полів, індустріальних садів та виноградників водночас із системами поливу присадибної ділянки. Свою продукцію представили виробники з Йорданії, Ізраїлю, Іспанії, Франції, Греції, Індії, Австрії, Франції, Туреччини, США.
Бізнес-клімат
Агенція СЕМА розпочала щомісячні опитування підприємців та європейських виробників сільгоспмашин ще в 2008 році. 140 управлінців із 8 країн розповідають про поточну бізнес-ситуацію, розвиток обороту, очікування щодо прибутковості бізнесу, виробничі плани, кадрову політику.
Листопадові настрої були не найкращими… Сектор машинобудування Європи демонструє економічний спад. Очікування бізнесу на найближчі півроку є песимістичними. 63% опитаних прогнозують зниження продажів, 25% – поточний рівень обороту і лише 12% – зростання. Тобто зниження попиту спостерігають не лише на європейських ринках, а й на зовнішніх (найбільше нарікають виробники тракторів та комбайнів). Проте є компанії, що задоволені поточною ситуацією та з оптимізмом дивляться у майбутнє. Так, усе ще популярні технологічні рішення для тваринницьких ферм. Також все гаразд у виробників малопотужної техніки – муніципальної та садової.
Іспанія – єдина країна, де кількість оптимістів переважає. На інших ринках Європи очікування не надто добрі. Особливо у Франції, де 9 із 10 компаній зафіксували зменшення замовлень. Менше 15% європейських компаній прогнозують зростання ринку збуту у 2015 році. Працевлаштування в секторі знизилося, в основному через сезонних робітників.
Одним словом, індекс бізнес-клімату впав до мінусових значень -44.
Глобальний бізнес-клімат теж не ліпший, – про це свідчать дослідження Agrievolution. Лише 18% компаній охарактеризовують свою діяльність як «добру», або «дуже добру». Тоді, як торік у квітні таких виробників було 50%. Індекс бізнес-клімату впав на 33 одиниці, до -7 (шкала від +100 до -100). Причому ця негативна тенденція спостерігається через стан справ у Європі та Японії, бо у Китаї чи Туреччині ринки демонструють високу волатильність і готовність до збільшення. У США падіння демонструє машинобудування для сектору рослинництва, тоді як у тваринництві все гаразд. Глобально, найкращі ринкові очікування цього року від Азійського континенту та Океанії, водночас Європа та Південна Америка й надалі будуть скорочувати оборот. І якщо у 2013 році сільгоспмашинобудівні компанії світу заробили 130 млрд дол., то у 2014 на 5% менше, і у 2015 негативна тенденція, напевно, збережеться.