Себастіан Фрідл, консультант, сільськогосподарська палата Верхньої Австрії
Застосування гербіцидів суцільної дії навесні перед сівбою у сучасному землеробстві – стандартний захід. Як би там не було, а незначні витрати протистоять великій користі. Але що вдіяти аграрію, коли не стане цієї діючої речовини?
Підозра на те, що діюча речовина гліфосат може викликати рак, останніми місяцями призвела до пожвавлених дискусій між європейськими політиками. Багато наукових інститутів публікують результати, які суперечать один одному. Тоді як одна організація запевняє у безпечності, інша впевнена, що гліфосат несе неабияку загрозу людству. Не дивно, що політики не можуть дійти згоди. Все-таки йдеться про значні суми для лобістів засобів хімічного захисту і, зокрема, для сільського господарства – про найпоширенішу хімічну речовину, застосовувану у технології контролю бур’янів. Але допоки політики сваряться щодо заборони, фермерам варто поміркувати, що вони робитимуть без гліфосату.
Зелені добрива як стандарт
Висів сидератів для багатьох фермерів уже тривалий час – стандартний агроприйом. Значною перевагою цього є захист від ерозії та замулення ґрунту. До того ж доволі поширеним практичним прийомом є висівання насіння у мульчу або взагалі прямий висів. Часто ці операції поєднують із внесенням гліфосату перед підготовкою до сівби. Так знищують бур’яни та невідмерзлі частини сидеральних рослин. Але все ж таки, які культури насправді потребують застосування гліфосату?
Проблема перерослих бур’янів
Кукурудзу найчастіше висівають після осінніх сидератів. Для вирощування цієї культури існує широкий вибір гербіцидів, діючих речовин, а також груп діючих речовин, дозволених до використання, тому є змога відмовитися від застосування гліфосату. Але обмеження можуть виникнути за прямого висіву, позаяк за цієї технології не передбачене механічне знищення бур’янів у міжряддях навесні. Бур’яни, які проростають до появи сходів кукурудзи, вже не можна буде знищити і вони швидко стають конкурентами культури за світло, воду та поживні речовини.
Подібною є ситуація із соєю й сорго, щоправда тут кількість зареєстрованих пестицидів набагато менша і тому агроном змушений більш ціленаправлено та частіше вносити гербіциди. Водночас проблемними є саме перерослі бур’яни. Знищити такі рослини часто важко або взагалі нереально. Для таких культур, як горох чи боби, де здебільшого обмежена кількість дозволених досходових гербіцидів, контроль бур’янів на пізніх стадіях взагалі неможливий. Загалом, аграрію варто краще розібратися із наявним забур’яненням посівів та дією гербіцидів.
Особливої уваги потребують посіви цукрових буряків. Обмежений спектр діючих речовин та висока чутливість культури майже не залишають вибору щодо підбору гербіцидів. Перерослі бур’яни, як-от: хрестоцвіті (ріпак, гірчиця, редька олійна), талабан і вероніку у посівах буряків фермеру непросто знищити навіть у хімічний спосіб. Додатково мінімізують можливості механічного обробітку певні вимоги до підготовки посівного ложа. Популярна останніми роками пряма сівба при цьому стає взагалі неможливою.
Обробіток ґрунту заміняє гліфосат
Без гліфосату фермер повинен проводити навесні більшу кількість механізованого обробітку ґрунту. Найпростішим варіантом була б передпосівна оранка. Проте, здебільшого, це не найліпша альтернатива. Значні втрати ґрунтової вологи, особливо посушливої весни, супроводжуються поганим проростанням насіння культурних рослин. Додатково плуг знищує хорошу структуру ґрунту, створену сидератами і зводить їхню користь нанівець.
Найбільшу увагу агроном повинен приділяти подрібненню пожнивних решток і неглибокому загортанню сидератів після зими із наступною підготовкою посівного ложа. Ці заходи мають одночасно якомога ефективніше регулювати забур’яненість, до речі, навіть без надмірної роботи техніки в полі.
Поширені для вимерзання сидеральні культури подрібнюють культиватором, дисковою або роторною боронами. Окреме мульчування або коткування частково прискорює висихання поверхні навесні. Особливо цікаво це на посівах із великою кількістю падалиці і за сидерування викою і бобами, які непросто подрібнити.
Сидерати не вимерзають
Якщо за відповідних погодних умов сидерати не вимерзають, або площі значно забур’янені, потрібний ретельний обробіток ґрунту. Особливо проблематичними при цьому є злакові бур’яни і падалиця. За безвідвального обробітку ґрунту фермеру потрібно якомога краще відділити частини коренів від землі і попередити нейтральне проростання. Для цього найпридатніші такі знаряддя, як пружинна борона (штригель). Для того, аби відмерли також міцніші рослини, потрібна комбінація із багатьох операцій ґрунтообробітку із паузами між ними у кілька днів.
Роторну борону навесні слід застосовувати лише із обмеженою кількістю числа обертів і на невелику глибину. У такий спосіб на поверхні ґрунту залишається достатньо мульчі, яка слугує захистом від ерозії. Щоправда, експерти не радять багаторазове застосування, оскільки це знищує створену структуру ґрунту.