Чому в Україні знижується виробництво льону?

0

У той час як світовий ринок льону зростає кожного маркетингового року, в Україні спостерігається протилежна тенденція. Якщо довгий час посівні площі під льон у нас були близькі до 50 тис. га, то в 2018 році вони склали 32 тис. га, а в 2019 – 25 тис. га.

Про це свідчать дані електронної біржі Зерноторг, пише agronews.ua.

Обсяги експорту теж падають. У 2018/2019 МР світове виробництво й експорт насіння льону склали 2,6 млн тонн. Основними експортерами були Казахстан – 0,68 млн тонн, Канада і Росія – по 0,5 млн тонн. Для порівняння, у 2017 році Україна відвантажила 57 тис. тонн, а в 2018 навіть ще менше – тільки 13 тис. тонн.

“Експерти підкреслюють, що негативна динаміка пов’язана з введенням 10% експортного мита на вітчизняний льон, що робить його насіння неконкурентоспроможним за ціною на зовнішніх ринках. Мито мало би стимулювати внутрішню переробку насіння на технічну олію. Однак і тут спостерігається скорочення обсягів виробництва: у 2017 році перероблено 15 тис. тонн, а в 2018 – 5 тис. тонн”, – йдеться у повідомленні.

Відповідно до слів учасників вітчизняного ринку льону, для виводу галузі з тривалої кризи необхідно прийняти низку невідкладних заходів на законодавчому рівні: скасування експортного мита, вдосконалення стандарту на насіння й розширення класифікатора УКТЗЕД позицією “харчове насіння льону”.