Як і з яким міжряддям сіяти зернові культури

0
Станіслав Смолінський, канд. техн. наук, доцент, НУБіП, Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Основними факторами отримання високих і стабільних урожаїв зернових є якісний посівний матеріал, вчасні агрохімічні захисні заходи, достатнє внесення добрив та якість сівби. Технологами встановлено, що від якісного виконання сівби прибавка врожайності може сягати 40%.

На що слід звернути увагу під час сівби

Сівбу зернових і зернобобових культур здійснюють такими способами: звичайним рядковим та перехресним із міжряддями 15 см; вузькорядним із міжряддями 7,5 – 10 см, розкидним і стрічковим. Одночасно з цим впроваджують у аграрне виробництво такі технології землеробства, як Mini-Till, No-Till та Strip-Till, застосування яких потребує адаптації операцій та техніки, зокрема й для виконання сівби. Більшість сучасних сівалок можна застосовувати також і за новітніх технологій шляхом переобладнання (наприклад встановленням анкерних сошників). До того ж перед висівною технікою стоїть важливе завдання – рівномірне розподілення посівного матеріалу площею.

Одним із можливих способів рівномірного розподілення насіння вважають перехресний, тобто сівбу із подвійними проходами сівалок у взаємно перпендикулярних напрямках. Але додаткове ущільнення ґрунту, затрати праці і палива дещо обмежили поширення цього способу на практиці. Досить високу рівномірність розподілення насіння отримуємо й за смугової сівби.

Важливо під час висівання забезпечити оптимальні норми висіву насіння, площу живлення, глибину і рівномірність загортання насіння. Агротехнікою визначено такі рекомендованої норми висіву: для озимих пшениці й жита та ярої пшениці – 6 – 7 млн, ячменю – 4 – 5, вівса – 6, гречки – 4, гороху – 1,2 – 1,4 млн. насінин/га.

Встановлено, що за більшої норми висіву насіння і гірших умов живлення рослин поживними речовинами й вологою, слід відповідальніше ставитися до вибору оптимальної площі живлення.

Дослідження показали, що рослини, які рівномірно розміщені площею, мають оптимальну площу живлення і максимальну освітленість, краще кущаться, мають міцніші стебла та повноцінне зерно порівняно з рослинами, умови живлення й освітлення яких є гіршими. Також встановлено, що найсприятливіші умови для споживання рослиною поживних речовин, вологи й світла досягаються за квадратної форми розміщення (для зернових оптимальним є квадрат 4х4 або 4,5х4,5 см). Значною мірою це залежить від ґрунтово-кліматичних умов та інших факторів, і може варіювати від 10 до 30 см2. У польових умовах досягти такого значення досить складно.

Причіпні сівалки D9 6000-TC Combi забезпечують ширину міжрядь 12,5, 14,3 або 16,6 см

Попередня статтяСПЕЦІАЛЬНІ ЗАХОДИ ПРОТИ ЗАНЕСЕННЯ АЧС
Наступна статтяУ СХОВИЩІ КАРТОПЛЯ ТЕЖ ХВОРІЄ

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here