А ваші свині правильно лежать?

0

Катаріна Форінгер, редакція Landwirt (Австрія)

Майже 22 години на день свині проводять лежачи. Спостереження за поведінкою тварин під час відпочинку дає важливу інформацію щодо ступеня задоволення утриманням та їхнього здоров’я загалом.

Чи то високі добові прирости, чи велика кількість поросят – свині мають бути продуктивними. Та аби тварини змогли виправдати очікування, їм має бути комфортно у свинарнику. Наскільки ваша система утримання задовольняє потреби свиней ви можете дізнатися з їхньої пози під час лежання.

Хоча свині опівдні лежать тривалий час, основний період відпочинку припадає на ніч – між 20.00 та 6.00.

У природному середовищі свині відпочивають групами, гніздами. Сучасні тварини зберегли таку поведінку і за інтенсивних систем утримання. Якщо у свинарнику не дуже спекотно, під час лежання вони шукають тілесного контакту зі своїми ровесниками. До того ж тварини різного ієрархічного рівня відпочивають разом одна біля одної.

Інтерпретація поведінки лежання

Поза відпочинку дає пояснення про ступінь розслаблення тварини:

  • Поза на боці: свині, що лежать на боці, повністю розслаблені. Вони можуть міцно спати і навіть хропіти.
  • Лежання на боці й животі – проміжна поза, за якої тварини декілька разів перевертаються на інший бік та витягують тазові кінцівки. У цій позі свині не сплять, а якби перебувають напоготові.
  • Лежання на животі: в такій позі тварини лежать переважно тоді, коли хочуть мати якомога менший контакт із підлогою, наприклад, якщо температура в свинарнику низька чи підлога не достатньо ізольована або дуже тверда.

Ще однією причиною не дуже комфортної пози на животі може бути висока щільність розміщення тварин, тобто коли вони не мають достатньо місця, аби розпрямити свої кінцівки.

Якщо поросята або тварини на відгодівлі лежать на животі щільно одна до одної (збивання у купу), це свідчить про те, що в свинарнику або гнізді занадто холодно. Завдяки тому, що свині лежать близько одна біля одної, вони намагаються таким способом зігрітися. За лежання купами серед тварин може розв’язатися ієрархічна боротьба за найліпше місце, а також навіть бувають випадки задушення тварин. У будь-якому разі таку поведінку свиней під час лежання слід оцінювати негативно.

Також лежання на животі може бути ознакою стресу в тварин. Якщо тазові кінцівки свині підгинають під тулуб, це свідчить про те, що вони готові у будь-яку хвилину швидко підвестися.

  • Сидяча поза: якщо впродовж тривалого часу свині намагаються відпочивати у позі собаки, що сидить, це може означати виникнення серцево-судинних та захворювань дихальних шляхів або порушень із координацією рухів. Так вони намагаються у легший спосіб вдихнути повітря чи розслабити свої суглоби.

Апатичне, тривале сидіння без будь-якої реакції може бути ознакою певних порушень у поведінці свиней, що виникло через несприятливе (неприємне) оточення (можливо, через кусання хвостів іншою твариною).

Виділіть трохи часу і поспостерігайте за свинями під час їхнього відпочинку. Оскільки вони свій час здебільшого проводять лежачи, поведінка під час лежання є виразним індикатором доброго самопочуття тварин.