Сучасний підхід до мінеральної годівлі дійних корів

0

Юлія Дворська, канд.вет.наук, доцент

Сумський НАУ

У перехіднийперіод будь-який фізіологічний стрес змінює ефективність імунної системи корів, підвищуючи їх сприйнятливість до інфекційних захворювань, таких як мастити і метрити.Важливими у профілактиці хвороб у цей період є, зокрема, мінерали.

Мінерали в організм корови надходять із трьох основних джерел: кормів, кормових добавок і води.Основна роль добавок мікроелементів полягає в забезпеченні оптимального вмісту мікроелементів в організмі, що допомагає тварині успішно долати періоди стресу замікроелементної недостатності, сприяє поліпшенню здоров’я та продуктивності.

Основні функції мікроелементів в організмі корів:

 

  • Мідь: впливає на метаболізм заліза, розвиток кісток, утворення колагену, імунну функцію, прискорює ріст.

 

  • Марганець: бере участь у метаболізмі, розвитку кісток, хрящів і сполучної тканини. Необхідний для нормального протікання процесу згортання крові, а також для підтримки в нормі процесів росту, розмноження та лактації.

 

  • Цинк:бере участь у підтримці цілісності шкіри і мембран слизових оболонок, волосся, копитець, а також в загоєнні ран. Необхідний для нормального розвитку кісток та хрящів, відіграє суттєву роль упроцесах росту йобміну речовин.

 

  • Селен:незамінний в обміні речовин, регулює процеси росту, поліпшує заплідненість, нейтралізує вільні радикали і допомагає організму протистояти інфекціям.

Неорганічні чи органічні

Традиційно мінерали вводили у корми в неорганічній формі, наприклад як оксиди або сульфати, оскільки ці форми дешеві й легкодоступні для придбання. Однак вони мають погану біологічнудоступність, оскільки в кишківнику між ними спостерігається антагонізм, що обмежує їхнє засвоєння.

Органічні мікроелементи відрізняються тим, що пов’язані з органічними лігандами, приміром з амінокислотами. Вони менше взаємодіють у процесі травлення, ніж неорганічні і легко досягають стінки кишківника, де відбувається всмоктування їх у кров. Для максимізації біологічної доступності були створені органічні мінерали, в основі технології виробництва яких лежить процес утворення хелатів. Мікроелементи, зокрема цинк, мідь і марганець, пов’язані з амінокислотами та мають такі самі властивості, що й природні органічні мікроелементи, які містяться урослинах. Вони абсорбуються ефективніше за неорганічні форми і більш доступні для тканин-мішеней.

Важливість селену

Селен, як і інші мікроелементи, має постійно міститися в раціоні.Він входить до складу близько 22 різних білків, що виконують безліч функцій в організмі.Одна з найважливіших функцій селену полягає в роботі імунної системи.Традиційно цей мінерал вводили в корм унеорганічних формах (натрій селеніт або натрій селенат). Обидві форми не здатні збільшити запаси селену в організмі тварини.Головний недолік неорганічного селену у тварин – це низьке всмоктування через властивості мікроорганізмів рубця перетворювати селен у металеву нерозчинну форму.

Органічний селен здатний утворювати резерви утканинах організму іза потреби ці резерви можуть бути використані.

Селен – найбільш вивчений мінерал, який застосовуютьдля профілактикимаститів.На практиці існує зворотна залежність між кількістю соматичних клітин у молоці та селеновим статусом, тобто що вище селеновий статус, то нижча кількість соматичних клітин (рис. 1).

рис 1

Рис. 1. Взаємозв’язок між середнім вмістом Se в крові і КСК у середній пробі молока

Вісь х: Середній вміст селену в крові, мг/мл

Вісь у: КСК у середній пробі молока, log10/мл

Використовуючи добавки органічного селену, можна уникнути його ін’єкцій. Перенесення селену через плаценту (із молозивом і молоком) поліпшує здоров’я телят (антиоксидантний захист, імунна система, терморегуляція і загальна життєздатність).

Заміщення неорганічних мінералів

Із моменту появи перших органічних мінералів способи їхнього використання зазнали деяких змін.Спочатку їх вводили «по верху» в раціони, що містили неорганічні мінерали, але згодом завдяки високій ефективності органічних мінералів ними стали заміщати частину неорганічних.Фахівці проводили численні експерименти із використанням органічних мінералів, в яких продемонстрували позитивний вплив на кількість соматичних клітин, здоров’я вимені, репродуктивну функцію, а також на молочну продуктивність і станкопитець корів.Такі дослідження сприяють настанню нової ери мінеральної годівлі. Технологія повного заміщенняпередбачає, що всі неорганічні мінерали будуть повністю замінені органічними, що їх вводять у кормуменших, ніж неорганічні мінерали, дозах, внаслідок більшої стабільності і біологічної доступності.

Дослідження в Україні

Нещодавні дослідження з використанням суміші органічних мінералів: цинку, марганцю йміді показали їхню ефективність на число соматичних клітин умолоці 90 молочних корів. Після розподілення тварин на три групи контрольна група отримувала цинк, мідь і марганець у вигляді неорганічних сульфатів. В експериментальних групах 50 або 100% добової потреби в цих елементах покривали органічними мінералами. Відтак встановили, що додавання щодня 100% дози у вигляді органічних мінералів виявилося найефективніше – у корів спостерігали найнижчу кількість соматичних клітин та високий надій молока (рис. 2).

рис 2Дослідження щодо зниження випадків маститу у Великобританії

Ще один виробничий досвід провели у Великобританії, де вивчали вплив повного заміщення неорганічного цинку, марганцю і селену органічними формами на стан здоров’я та запліднюваність племінних корів джерсейської породи (n = 207).У стаді спостерігали підвищену кількість тварин, хворих на мастит після переміщення їх у загони із соломою, і жодні технологічні прийоми не сприяли зниженню захворюваності. Перед початком і протягом проведення досвіду коровам згодовували повнораціонну суміш. Мінерали в неорганічній або органічній формі вводили в раціон у однакових дозах. Повне заміщення неорганічних мінералів органічними забезпечило значне зниження захворюваності на мастит. Кількість витрачених спермодоз на одне плідне осіменіння у групі, що отримувала органічні мінерали, порівняно із середнім значенням встаді, знизилося із 2,01 до 1,37, а інтервал між отеленням –із 394 до 356 днів.

Висновок

Численні результати демонструють явні переваги використання органічних форм мікроелементів в якості єдиного джерела в раціонах.Технологія повного заміщення–це новий, перспективний підхід у молочному скотарстві, що дає змогу передовим фахівцям із годівлі та фермерам забезпечити оптимальний раціонкорів для повного розкриття їх генетичного потенціалу за одночасного зниження виділення мінералів удовкілля.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here