Анна Назаренко, Agroexpert (Україна)
Часто у моїх бесідах із молоковиробниками, чи то українськими, чи закордонними, постають питання щодо пошуку оптимальних рішень певних виробничих проблем. Адже від деяких «неприємностей», як-от наприклад, кетоз, не застрахований жоден молочар.
Через великі розбіжності у споживанні новотільною коровою сухої речовини та продукуванням молока в її організмівиникає негативний енергетичний баланс. Проте він бере початок ще у сухостійний період, коли замість 12–13,5 кг сухої речовини тварини споживають лише 9–10 кг. Тож якщо після отелення корова має споживати максимальну кількість СР (до 21 кг) аби без перешкод для організму вийти на високу продуктивність, то фізично вона не здатна це зробити.
Інколи разом із…
Кетоз – метаболічне захворювання, спричинене порушенням енергетичного балансу. Однак він зазвичай є не єдиним проявом цього порушення. Часто після отелення ослаблені корови страждають на парези, у них може виникнути зміщення сичуга, затримка посліду, що призводить до ендометритів, а ті, своєю чергою, «підтягують» мастит.
Така конгломерація ускладнень призводить щонайменше до зниження продуктивності за лактацію, а щонайбільше – до вибракування тварини. Та у будь-якому разі це незаплановані збитки.
Людський фактор
Окрім того, що кетоз має субклінічну форму, що вже ускладнює роботу з новотільними коровами, інколи й гострі прояви цього захворювання можуть певний час лишатися непоміченими. Просто, чи то з об’єктивних, чи з особистих причин, працівник «недогледів» корову, яка розтелилася. Адже тварини рідко випивають пійло із пропіленгліколем добровільно, а насильно вливати його у тварину доволі складно.
Якщо ж виникає потреба вдаватися до радикальних заходів – лікування ускладнень, то це «виливається в копієчку» та й потребує більше часу від працівників.
Новотільна корова – це неодмінно кетоз?
Вирішити проблему післяродових ускладнень практично на 90% можна завдяки корекції раціону (група пізнього сухостою та корів на роздоюванні) на баланс енергії й білка, обмежене споживання сухої речовини до 10-12 кг/добу та застосуванню спеціальних кормових добавок. Ці продукти нині широко представлені на ринку, тому аби визначитися із маркою слід ретельно зважити всі «за» та «проти». Буває, що продукт недешевий, та він того вартує, якщо виправдовує свою ціну й забезпечує справді високу якість та економічну вигоду.
Адже зазвичай такі добавки вирівнюють енергетичний баланс раціону і поліпшують обмін речовин, а це сприяє кращому скороченню м’язів матки та її подальшій інволюції після отелення. Відповідно,корова швидше приходить у норму, йсервіс-період у неї скорочується.
Ще однією перевагою використання енергетичних кормових добавок є мінімізація людського фактора. Зазвичай добавку додають автоматично у комбікорм або монокорм, тож хвилюватися, що не всі корови її отримають не варто. Додатково – це спрощує догляд за коровами під час отелення. Тож і працівники не завантажені проблемними тваринами, і самі тварини легше виходять на пік лактації. А витрати на кормові добавки сповна компенсуються невтраченими надоями та заощадженими на ліках коштами.