За останні 4 місяці середньомісячний темп експорту української агропродукції фактично досяг довоєнних показників. Завдяки скоординованій діяльності аграріїв, трейдерів, міжнародних партнерів та роботі “зернового коридору” Україні вдалося за 2022 рік експортувати понад 50 млн тонн зернових й олійних культур та продуктів їх переробки.
Про це зазначив перший заступник Міністра аграрної політики та продовольства України Тарас Висоцький в ефірі національного марафону “Єдині новини”.
За його словами, це дуже хороший результат, враховуючи те, що майже увесь рік в Україні тривала війна. Однак, попри це, за експортними показниками 2022-ий був одним із кращих за останні роки.
“Україна залишається одним із головних гравців на аграрному міжнародному ринку і однозначно стан виробництва та перспективи експорту с/г продукції з України впливають на міжнародні ціни. Наразі вони залишаються високими в тому числі і через продовження війни, тож перспективи до їх зниження поки що непомітні”, – зазначив Тарас Висоцький. Він додав, якщо Україна не зможе повноцінно повернути свої посівні площі та наростити обсяги виробництва довоєнного періоду, ситуація в ціновій політиці у світі в кращу сторону не зміниться.
При цьому перший заступник Міністра Мінагрополітики зауважив, що зменшення площ посіву озимих культур, на жаль, є досить суттєвими. Окрім військових дій на це вплинули також погодні умови. “Навесні аграрії готові максимально компенсувати ці не засіяні площі. Хоча, ми й розуміємо, що посівні площі все одно будуть мінімум на 20% менші до показника 2021 року. Передовсім, через продовження тимчасової окупації областей України на Південному Сході та через інтенсивне мінування російськими окупантами с/г земель на деокупованій Харківщині та Херсонщині”, – підкреслив він.
Звичайно, основний виклик для аграріїв полягає у проведенні якісної весняної посівної, адже потрібно знайти достатньо фінансових ресурсів, щоб купити насіння, дизель, мінеральні добрива, засоби захисту рослин, пояснює Тарас Висоцький. Для того, щоб посівна робота навесні відбулася успішно, у 2023 році продовжено Державну програму “Доступні кредити 5-7-9”.
“Фактично аграрії були основними користувачами цієї програми у 2022 році. Вона дає можливість отримати необхідні кошти для посіву. Гроші на це у бюджеті вже виділено. Крім того, для малих агровиробників планується продовжити програму з виплати коштів за обробіток від 1 до 120 га с/г угідь та за утримання від 3 до 100 корів. Продовжено також грантову програму зі створення та розвитку садів і теплиць”, – підкреслив Тарас Висоцький.
Він підсумував, що агропромисловий комплекс – це основа української економіки: “Ми вдячні країнам ЄС, “Великої сімки” за це розуміння і спільну роботу, спрямовану на успішне відновлення аграрного сектору нашої держави”.