Реверсивний факторинг – фінансування дебіторської заборгованості – набирає обороти на українському ринку

0

Наприкінці квітня естонська компанія SupplierPlus офіційно представила на українському ринку інноваційну платформу з фінансування ланцюга постачання.  Ексклюзивною інформацією ділилися: Олексій Аніпер, генеральний директор SupplierPlus в Україні; Роберт Бонд, керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору»; Уве Поом (Uve Poom), операційний директор SupplierPlus Group; Володимир Глащенков, голова наглядової ради ПрАТ «Тернопільський молокозавод» (ТМ «Молокія»); Олег Мерченко, власник ТОВ «Клевер Сторс» (західноукраїнська мережа магазинів у форматі convenience store «Сім23»); Сергій Щепанський, голова правління Агропросперіс Банку; Юрій Кралов, голова правління  MTB Банку.

SupplierPlus Group OÜ – фінансово-технологічна компанія, яка спеціалізується на рішеннях щодо фінансування ланцюга постачань. Група заснована в Естонії у 2015 році із запуском фінансової платформи Inwise.co для оплати рахунків у форматі P2P платежів. У відповідь на запит великих північноєвропейських компаній-покупців команда розробила і вивела на ринок у 2019 році платформу SupplierPlus – хмарне рішення у галуз фінансування ланцюга постачань, кероване дебітором, що працює на блокчейні. Станом на перший квартал 2021 SupplierPlus Group профінансувала рахунків на суму понад 120 млн євро

Нині фінансова платформа стала доступною українському бізнесу.  Сучасний інструмент реверсивного факторингу для ранньої оплати рахунків постачальникам  полегшує фінансування оборотного капіталу представникам малого та середнього бізнесу і вивільняє робочий капітал для великих компаній-замовників. 

Фактично платформа поєднує постачальників, великих покупців і банки, кожен з яких отримує переваги від застосування інструменту. «Великі компанії, або покупці, часто диктують умови роботи своїм постачальникам і вимагають довгих строків оплати рахунків за надані товари і послуги, що можуть складати понад 120 днів. У таких обтяжливих умовах підприємства середнього і малого бізнесу, навіть готові відмовитися від співпраці, яка в підсумку могла б принести користь обом сторонам. Кредитування ж у банках для них, є занадто дорогим та/або взагалі недоступним. Із застосуванням сучасного факторингу постачальники можуть отримувати оплату миттєво, а далекоглядні покупці – розвиватися разом зі своїми постачальниками й залучати нових партнерів, готових до співпраці», – зазначив Уве Поом, операційний директор SupplierPlus Group

Серед перших, хто почав застосовувати реверсивний факторинг в Україні, – «Тернопільський молокозавод» (ТМ «Молокія»), «Бучачагрохлібпром», фермерське господарство «Гадз», зернотрейдер «Рамбурс», Агропросперіс банк, OTP банк, МТБ Банк та інші. 

В Україні сучасний факторинг має значні перспективи для зростання. За оцінками фахівців, недофінансування малого і середнього і бізнесу складає близько 400 млрд євро. За даними FCI, глобальної асоціації факторингових компаній, обсяг факторингових операцій у сусідній Польщі – 66 млрд євро, що складає 11% відносно ВВП, тоді як в Україні – ледве сягає 260 млн євро і 0,2% ВВП. 

На відміну від класичного факторингу, де ініціатива йде від постачальника, який і несе всі ризики, реверсивний факторинг починається від покупця, який приймає ризик на себе і по суті ділиться своїм кредитним лімітом.

Розвиток сучасного факторингу в Україні підтримують НБУ, який розробляє регуляторну базу для застосування цього інструменту, а також Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Європейський банк реконструкції і Розвитку (EBRD) та USAID в межах Проекту «Трансформація фінансового сектору». Проект USAID «Трансформація фінансового сектору» надав грантову підтримку компанії «SupplierPlus Україна» для інформування українського бізнесу про переваги реверсивного факторингу як інструмента фінансування обігового капіталу.  

«Факторинг, і особливо реверсивний факторинг, є низькоризикованим та ефективним інструментом для розширення доступу МСП до фінансування.  Ми сподіваємося, що протягом найближчих років ринок факторингу зросте від сьогоднішніх 0.2-0.3% ВВП до принаймні 5%, і Україна наблизиться за рівнем розвитку торгового фінансування до своїх західних партнерів», – підкреслив Роберт Бонд, керівник Проекту USAID «Трансформація фінансового сектору».

Диджиталізація сфери фінансів стимулює розвиток сучасного факторингу в Україні, а онлайн-платформа SupplierPlus працює з цифровими документами, використовує автоматичний обмін даними і електронні підписи, які активно запроваджуються в Україні. 

По завершенню пілотного періоду запровадження проекту, який тривав пів року, «SupplierPlus Україна» разом з першими партнерами-банками за власні кошти відкрила ліміти реверсивного факторингу для українських компаній в обсязі понад 100 млн грн. В міру зростання платформи і долучення нових компаній і банків доступний обсяг фінансування збільшуватиметься. В компанії передбачають, що ліміт факторингового фінансування до кінця року зросте принаймні на 500 млн грн – 1 млрд грн.