Призначення «Тернопільського кар’єру» – сприяти відродженню родючості українських ґрунтів

0
Роман Яворський, директор компанії.

Ми знаємо про проблему закисленості ґрунтів, проте, на жаль, не всі розуміють її наслідки, як вона впливає на родючість, якість продукції та загалом на екологічний стан країни.

Про передумови, наслідки зниження родючості ґрунтів, способи поліпшення їхнього стану і роль «Тернопільського кар’єру» в цьому масштабному завданні ми запитали у Романа Яворського, директора компанії.

Романе, розкажіть, яким чином закисленість впливає на родючість ґрунтів та чому ця проблема загострюється?

Підвищення кислотності ґрунтів – проблема глобального для країни значення, яка потребує термінового втручання держави і зміни самого підходу до користування землею аграрними підприємствами. Причини такої ситуації комплексні. Серед головних – бездумне внесення переважно кислих мінеральних добрив, зміна структури посівів у бік збільшення частки культур-кальцієфілів (кукурудза, соя, соняшник, пшениця тощо), глобальні кліматичні зміни, які теж посилюють процеси втрати ґрунтами кальцію. І на довершення, ці фактори супроводжуються різким зниженням робіт із вапнування ґрунтів, зумовленим, зокрема, зупинкою відповідних державних програм. 

Негативні наслідки від підвищеної кислотності ґрунтів надзвичайно масштабні. Йдеться про зниження врожайності від 20–30 до 50–70% і більше, погіршення якості продукції: зниження вмісту білка та клейковини у зерні, крохмалю в картоплі, вмісту олії в соняшнику й ріпаку, цукристості буряку тощо, зниження імунітету та стресостійкості рослин, зменшення коефіцієнтів використання поживних елементів із добрив та ґрунту в 2–5 разів, а отже, добрив потрібно вносити дедалі більше і більше. Ключовий метод для відновлення кислотного балансу ґрунту – вапнування, тобто внесення різного роду кальцієвмісного меліоранту. Тож природно, що «Тернопільський кар’єр», як найбільший виробник вапняку України, поставив собі за мету – докласти всіх зусиль для відновлення родючості ґрунтів безпечними для землі засобами. 

Наскільки проблема є глобальною?

На сьогодні проблема закислення ґрунтів набуває катастрофічного масштабу: понад 30% усіх орних земель України мають кислу реакцію, з них близько 1,0 млн га – сильно кислі ґрунти. Площа кислих ґрунтів щорічно зростає на 100–150 тис. га. У низці областей зон Полісся та Лісостепу частка кислих ґрунтів становить від 40 до 80% площі ріллі. Загалом площа проблемних ґрунтів в Україні оцінюється у щонайменше 10–12 млн га.

Якщо не почати працювати над відновленням та збереженням сільськогосподарських земель уже зараз, родючі українські землі у перспективі стануть не більше ніж спогадом. 

Як проблема підвищеної закисленості ґрунтів впливає на результати господарювання, і зрештою – на прибутковість господарств та фермерів?

Простими словами, підвищена кислотність спричинює зниження родючості ґрунтів, яка, своєю чергою, зменшує врожаї та знижує якість виробленої продукції. Тож зрозуміло, що цим здійснюється прямий негативний вплив на результати господарювання. За найскромнішими підрахунками, через закисленість ґрунтів ми втрачаємо 2–3 млн т зерна щорічно. 

Неналежна увага до відтворення родючості ґрунтів призводить до їх виснаження і деградації, зумовлює екологічну нестійкість агроекосистем. Збереження такої ситуації впродовж 5–10 років може викликати незворотні зміни в ґрунтовому покриві, усунення яких потребуватиме значних витрат матеріальних ресурсів протягом десятків років.

Тож мушу наголосити, що долання проблеми закисленості ґрунтів полягає не лише у запровадженні відповідної державної програми підтримки, а й зміні мислення та пріоритетів самих власників господарюючих компаній. Ми всі повинні зрозуміти, що бездумна гонитва за сьогоденним урожаєм внаслідок внесення добрив та інших хімікатів обернеться завтра критичним зниженням родючості своєї землі, що, в свою чергу, потребуватиме внесення ще більшої кількості хімічних речовин. І зрештою це буде шлях в нікуди. Тож уже сьогодні всі агропідприємства мають уважно вивчати стан своєї землі та вживати необхідні дії щодо її оздоровлення. В зв’язку з цим ми покладаємо певну надію на зміну мислення завдяки прийняттю закону про землю – коли більшість агропідприємств, які обробляли землю на правах оренди, зможуть стати її власником, відчуття володіння може спонукати їх бути більш відповідальними до стану свого найдорожчого активу. 

Як можна зменшити закисленість ґрунтів і яка роль ТК у вирішенні цієї проблеми?

Ключовим методом зниження кислотності ґрунту є внесення розкислювачів, до якого належить різного виду вапнякова продукція. Загалом, таким розксилювачем можуть слугувати подрібнене вапно, вапняк, мінеральний порошок, відходи цукровиробництва – дефекат тощо. Ми ретельно вивчили кращі практики, в тому числі закордонні, і визначили, що оптимальним за зручністю внесення, формою та дією розкислювачем є гранульований вапняк. Тож було обрано якісного виробника обладнання – польську компанію POL-LUX, і за кілька місяців новий завод гранульованого вапняку запрацював у максимівському підрозділі «Тернопільського кар’єру». Ми стали першою в Україні компанією з системним виготовленням гранульованого вапняку з власної сировини та забезпечуємо контроль якості на всіх етапах виробничого ланцюжка. Потужність нашого заводу дає змогу виробляти в рік близько 15 тис. т продукції, і ми переконані, що незабаром буде потреба в додаткових лініях для збільшення виробництва. Такому переконанню сприяють позитивні відгуки, отримані від наших клієнтів, які спробували переваги нашої гранули.

Ще одна перевага гранульованого вапняку – його придатність для використання в органічному сільському господарстві. У 2020 р. «Тернопільський кар’єр» отримав офіційне підтвердження, що наш гранульований вапняк відповідає вимогам для застосування в органічному сільському господарстві згідно зі Стандартом Міжнародних Акредитованих Органів Сертифікації з органічного виробництва і переробки, що еквівалентний відповідним регламентам Європейського Союзу. Підтвердження видано ТОВ «Органік Стандарт» – єдиним українським органом із сертифікації органічного виробництва, визнаним у Європі. Тож можна впевнено стверджувати, що наш гранульований вапняк допоможе вирішити питання підвищення родючості ваших ґрунтів та покращення якісних показників продукції з дотриманням усіх умов органічного землеробства.

На сам кінець хочу згадати про потребу максимального пропагування важливості роботи над розкисленням ґрунтів, аж до рівня прямого державного втручання. Ми тісно співпрацюємо з Українською асоціацією вапняної промисловості, яка працює над розвитком ринку розкислення ґрунтів. Ми брали участь у прес-конференції УАВП, присвяченій темі високої закисленості ґрунтів, знаємо про підготовку асоціацією матеріалів для подання в Кабінет міністрів України з ініціацією створення робочої групи для розробки державної програми, і готові брати активну участь у роботі цієї групи. 

Настав час повернутися до відповідального обробітку землі, адже мова йде про спадок, який ми лишатимемо нашим дітям!

 

https://karyer.in.ua

ПрАТ “Тернопільський кар’єр”
+380504340722 Надія Дударева начальник відділу продажу B2C ПрАТ “Тернопільський кар’єр”
tk.dudareva@gmail.com