Що краще – рахувати втрачені доходи чи майбутні прибутки?

0

Влітку багато хто продавав кукурудзу врожаю 2020 року по форварду під експортні контракти за ціною 145-150 доларів за тонну. Прогнози на майбутнє були невтішними – 120 доларів за тонну. Плюс очікувані логістичні проблеми в сезон. Логіка зрозуміла – захеджуватися хоча б із мінімальним прибутком.

Погода розвернула ринок кардинально. Мінус 10 млн тонн від початкових прогнозів валового збору в Україні стали не єдиним, але одним із вагомих факторів зростання світових цін на кукурудзу. Від 300 центів за бушель на першому піку коронавірусної кризи до 423 центів на 10 листопада. І можливість продати січневі контракти за ціною до 230 доларів за тонну на піку в Україні.

70-80 доларів на кожній тонні недоотриманого доходу – більше ніж суттєвий виклик, який потягнув за собою жорсткі дискусії про те, чи варто виконувати форвардні контракти. Проблема дійсно може виникати там, де не вистачає вирощеного зерна навіть під законтрактовані обсяги, або взагалі втрачений врожай. І, очевидно, в таких випадках повинна бути ефективна практика застосування форс-мажору.

Але на цю ситуацію можна подивитись і з іншого боку – як на непоганий шанс продати за пристойною  ціною врожай наступного року. І необхідна передумова для цього – це виконання вже укладених контрактів.

Вересневий контракт наступного року на цьому тижні піднімався вище 161 долари за тонну, а на ринку існує можливість продажу по форварду за ціною 170 доларів за тонну. Звичайно, залишається ймовірність подальшого глобального руху ринку вгору, але при відносно стабільній собівартості гарантування більшої маржі на наступний сезон (хоча б на частину врожаю)  – також не погана опція.

Більше того, практично кожного року існують періоди, коли ціна ф’ючерсів майбутнього врожаю перевищує не лише поточну ціну, але і фактичну ціну на момент виконання контракту (див таблицю 1 на прикладі грудневого контракту).

Таблиця 1. Динаміка найближчого і грудневого ф’ючерса на кукурудзу (середньомісячні ціни)  на СМЕ протягом 2015-2019 років, центів за бушель

Про ці на інші особливості ціноутворення ми поговоримо 9-го грудня в рамках онлайн-конференції “Ведення агробізнесу в Україні”. Буде цікаво!

Реєстрація за посиланням: https://bit.ly/3lswUbh