Майстерність y деталях

0

Олена Нінуа, Agroexpert, (Україна)

Польові заходи компанії «Сингента» «Майстерні Аграрія» – це завжди більше ніж дні поля, це справжні польові академії. Тут немає сухих «хрестоматійних» доповідей, кожен доповідач – експерт і справжній фанат своєї справи, а вся надана інформація підтверджується лише фактами та практикою. 29 серпня у «Майстерні Аграрія» на базі підприємства «АгроРось» Черкаської області підбивали підсумки цього року та розставляли акценти майбутнього. 

Майстерність протруєння

Якісне протруювання насіння допомагає фермеру ефективно контролювати посіви на ранніх етапах розвитку і знижує потребу фоліарного внесення ЗЗР. Однак успіх у цьому процесі залежить від низки факторів як-от: якість діючої речовини, правильний підбір формуляції, наявність спеціальних агентів і, звісно, якість та надійність самого покриття. На майданчику SeedCare відвідувачам наочно демонстрували всі проблеми, які виникають під час протруювання. Адже за протруювання насіння безпосередньо в господарстві не завжди досягають 100%-го покриття через неправильно підібрану рецептуру, недоочищений посівний матеріал або ж через неналежну конструкцію протруювальних машин. У баках деяких машин під час змішування може утворюватися осад, насіння –  травмуватися, протруйник – нерівномірно розподілятися або осісти на пил. До того ж в умовах господарства неможливо досягти дрібнодисперсної обробки. Тоді як під час заводської обробки протруйник за допомогою спеціальних дефлекторів змішується з насінням порційно і у 2 цикли в спеціальних ємностях, що не електризують частки розчину. Насіння закручується у своєрідну вісімку і подається на розпилювальний диск, швидкість якого сягає 3000 об./хв.

Технічний спеціаліст підрозділу «Захист насіння» Віктор Лагер та спеціаліст із внесення ЗЗР Степан Деркач у польових умовах продемонстрували в роботі машину порційного типу  та шляхом прямої трансляції показували її роботу зсередини. Фахівці наголосили, що норму витрати протруйника слід розраховувати на посівну одиницю в кілограмах, а не в літрах, через те, що кожна речовина має свою густину. Також треба чітко розуміти, яка площа насіння обробляється та які властивості вона має: гідрофобні чи гідрофільні.

Для демодослідів висіяли насіння, протруєне однаковими протруйниками але у різний спосіб і, справді, різниця між заводським протруєнням та локальним була очевидною. Рослини, вирощені з насіння, протруєного на заводі, сформували більшу листкову масу й урожай (кошики у соняшнику були виповненішими, кукурудза вищою, рослини мали здоровіший вигляд, пропусків не було). Також на прикладі рослин кукурудзи продемонстрували переваги 2-х протруйників інсектицидної та фунгіцидної дії – Форс® Зеа і Максим® Кватро. Інсектицидний протруйник Форс® Зеа містить дві активних діючих речовини з принципово різним механізмами дії: тіаметоксам діє системно та захищає проросток на перших етапах, а тефлутрин здатний утворювати газову фазу й знищувати шкідників ще на підході до обробленої насінини. У сівозмінах, насичених кукурудзою і соняшником, для кращого ефекту можна використовувати гранульований Форс® Зеа, вносячи його у посівне ложе сівалками з аплікаторами. Новий фунгіцидний протруйник для посиленого захисту від фузаріозу Максим® Кватро містить 4 діючих речовини лише фунгіцидної дії для господарств із переважанням кукурудзи в сівозміні та захищає від ґрунтової та насіннєвої інфекцій навіть за ранньої сівби. Азоксистробін і тіабендазол підвищують захист рослин від летючої сажки та фузаріозу.

Майстерність у вирощуванні кукурудзи

Цьогоріч на демоділянках, відведених під кукурудзу, можна було побачити багато гібридів для лісостепової зони по-своєму унікальних. Усі вони такі схожі й водночас різні, подібно, як ключі до замку, підбираються під кожну конкретну потребу. «Лише правильний вибір гібрида з врахуванням ґрунтово-кліматичних умов кожного господарства допоможе йому максимально розкрити свій потенціал», – наголосив Ігор Ковальчук, менеджер з маркетингу, розвитку напряму кукурудзи. Серед висіяних гібридів були як нові, так і лідери продажів, що завоювали своє місце на ринку.

Варто було придивитися до нових гібридів – СИ Талісман (ФАО 200), СИ Ротанго (ФАО 200), СИ Теліас (ФАО 220), СИ Фотон (ФАО 260) та гібридів із лінійки Артезіан. СИ Талісман має високий потенціал урожайності завдяки якісній генетиці й при цьому холодостійкий – висівати його можна вже за температури ґрунту 6–8°С. До того ж він має еректоїдний тип листя і схильний до формування 2-го господарсько-придатного качана за сприятливих умов. Водночас СИ Ротанго краще реагує на підвищений агрофон, утворює великий качан, рано звільняє поле і теж схильний до двокачанності. СИ Теліас має хорошу вологовіддачу. СИ Фотон є інтенсивним гібридом із швидкою вологовіддачею, може бути альтернативою гібридам НК Люціус і НК Термо.

Бренд Артезіан™ був представлений усіма трьома гібридами: СИ Феномен, СИ Фортаго і СИ Зефір. Їхньою особливістю є забезпечення максимальної врожайності в умовах стресу та посухи. СИ Феномен (ФАО 220) має швидку вологовіддачу під час дозрівання, Stay Green ефект забезпечує високу якість корму для тварин. Гібрид високотолерантний до стеблових і кореневих гнилей, пухирчастої сажки. СИ Фортаго (ФАО 260) швидко росте на початку вегетації, є високоврожайним, придатний для вирощування за No-till та Mini-till технологій в усіх зонах кукурудзосіяння України. Відзначається швидкою вологовіддачею, завдяки чому його можна збирати одночасно з гібридами з ФАО 220 і 240. СИ Зефір (ФАО 430) високоврожайний, типу Stay Green, його можна висівати в Лісостепу й Степу України та на зрошенні. Не забули згадати й про відомі НК Джетаго, Делітоп, СИ Енігма, СИ Новатоп.

Майстерність на соняшниковому полі

З понад 20 представлених гібридів соняшнику було все, що «бажає душа» агронома: класичні, висоолеїнові, сульфогібриди, Clearfield, Clearfield Plus. Геннадій Малина, менеджер із олійних культур, почав презентацію класичних гібридів із СИ Кадікс і НК Рокі, – ранньостиглих із високою толерантністю до хвороб. НК Бріо та НК Конді вважають еталоном урожайності для зони Лісостепу, обидва належать до інтенсивного типу. Урожай НК Конді на окремих полях перевищував 50 ц/га, натомість НК Бріо пластичніший, зі стабільною врожайністю, його маса 1000 насінин вища. Візуально НК Конді вищий за НК Бріо. Частка гібридів СИ Купава і СИ Ласкала за останні 3 роки суттєво збільшилась, їх створювали для південних регіонів, а тому вони стійкі до рас вовчка, для інтенсивного типу, щодо врожайності є альтернативою гібриду НК Конді. СИ Купава проявляє кращу толерантність до хвороб, СИ Ласкала – пластичніший. Ще одною альтернативою НК Бріо і НК Конді з врожайності є гібрид СИ Фламенко, призначений спеціально для зони Лісостепу. Стійкість до вовчка має також гібрид екстенсивного типу Опера ПР, що придатний для вирощування на будь-яких типах ґрунтів та має найбільший компенсаційний потенціал серед усіх гібридів. Новим на ринку є гібрид СИ Арізона, вельми посухостійкий та толерантний до хвороб, із найвищим потенціалом урожайності в умовах нових рас вовчка. Сульфо- або HTS-сегмент, за словами пана Геннадія, представлений на ринку лише два роки, однак уже має своїх прихильників. Гібрид Суміко HTS середньоранній, генетично близький до НК Бріо, належить до інтенсивного типу і містить до 55% олії. Субаро HTS середньопізній, помірно-інтенсивний гібрид лінолевого типу, довше лишається зеленим, генетично близький до гібрида НК Армоні, олійність на рівні 48–50%. Обидва гібриди посухостійкі, стійкі до рас вовчка А–Е, високотолерантні до фомозу, фомопсису й отимізовані під гербіцид Експрес® компанії «Дюпон».

У портфоліо Clearfield®-гібридів з’явилося дві новинки – високоолеїновий середньостиглий гібрид СИ Таленто (аналог НК Неома) з олійністю до 50% та високоінтенсивний СИ Діамантіс – гібрид генетично близький НК Конді, посухостійкий, із відмінною толерантністю до основних хвороб, пластичністю і високою стабільністю. А от у НК Фортімі, наприклад, найвища олійність серед усіх Clearfield®-гібридів (до 53%), це помірно-інтенсивний ранньостиглий гібрид, генетично близький до НК Рокі. Його часто називають класичним у Clearfield® сегменті. Рослини дуже швидко розвиваються на перших етапах, гібрид не слід загущувати, і його врожайність конкурує з гібридами середньостиглої групи. НК Неома вважають еталоном зі стійкості до імідазолінонів, він є середньостиглим інтенсивним гібридом, генетично близький до НК Бріо, зі вмістом олії до 50%. НК Ададжіо, в свою чергу, має найвищий потенціал урожайності в сегменті Clearfield®. Це гібрид помірно інтенсивного типу з доброю енергією росту на початкових етапах розвитку, генетично близький до гібрида НК Армоні та адаптований для різних способів обробітку ґрунту. Також на демоділянках представляли один із двох гібридів технологіїї Clearfield® Plus – середньостиглий гібрид соняшнику СИ Бакарді, що добре реагує на родючість ґрунтів і підвищення рівня агротехніки, толерантний до хвороб, має високий вміст олії – 49–52%. У нього немає затримки розвитку після внесення гербіциду, а олійність вища на 2–5% порівняно з Clearfield®-гібридами.

Валерій Кушнарьов, співвласник товариства «Відродження», Одеська обл.:

– Загальна площа нашого господарства близько 1300 га, половина з них під соняшником і кукурудзою. Ми використовуємо продукцію компанії «Сингента», завдяки якій стабільно отримуємо урожайність кукурудзи на рівні 80 ц/га, соняшнику – 35 ц/га навіть за несприятливих умов. Улюблені гібриди соняшнику – НК Фортімі та СИ Експерто. З гібридів кукурудзи використовуємо лінійку з невеликим ФАО, тому що сіємо раніше, розраховуючи на весняну вологу. Зацікавили гібриди лінійки Артезіан™, до цього ми їх не висівали. Одночасно з насінням користуємося і засобами захисту рослин компанії «Сингента». Тобто ми використовуємо перевірену технологію в успіху якої впевнені. Користуємося і спеціальними програмами для клієнтів компанії. Плідно співпрацюємо з компанією «АгроРось» щодо  консультування. На цьому ні поля ми почули багато цікавого про нові гібриди і технології від компанії «Сингента», а отже, можна розраховувати на ще більший урожай. Дуже сподобалась презентація про якість протруєння насіння, оскільки наочно була продемонстрована різниця між протруєнням у господарстві та заводським.

Олександр Гмиря, агроном ПП «Крупське», Черкаська обл.:

– У своєму господарстві, площею 3000 га, вирощуємо зернові та технічні культури, в тому числі кукурудзу і соняшник. Сіємо гібриди соняшнику компанії «Сингента» з лінійки Clearfield® – НК Фортімі, НК Неома, НК Алего, НК Ададжіо. Обрали їх через несприятливі погодні умови, коли ґрунтові гербіциди не завжди вдається використати ефективно. Активно застосовуємо і засоби захисту рослин компанії, зокрема на зернових колосових. Співпрацюємо з компанією «Сингента» вже 10 років і плануємо співпрацювати й надалі, адже продукти якісні, а партнер надійний. Агрономічний супровід від компанії оцінюю на 5 балів із 5. Такі події, як «Майстерня аграрія» відвідую тому, що технології не стоять на місці, тут завжди можна почути щось нове та завести нові корисні знайомства.

Микола Косяк, агроном, агрофірма «Маріампольська», Кіровоградська обл.

– На загальній площі 4500 га сіємо в основному пшеницю, соняшник і кукурудзу. Працюємо з компанією «Сингента» понад 15 років, тому що подобається продукція та радує висoка врожайність гібридів. Минулого року від гібрида соняшнику Суміко HTS  отримали 45 ц/га, від НК Неома – 35 ц/га. Цьогоріч спробували НК Алего, але урожай ще не зібрали. Сервіс відмінний, спеціалісти завжди консультують і підтримують. Також активно використовуємо клієнтські програми. Продовжуватимемо співпрацювати з «Сингентою», оскільки отримуємо якісні технологічні рішення та повний супровід під час вирощування культур.