Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)
Найвідоміша агротехнічна виставка Європи та світу – AGRITECHNICA – цього року прийматиме відвідувачів 12–18 листопада у німецькому Ганновері. На початку вересня німецьке сільськогосподарське товариство DLG та спілка німецьких сільськогосподарських будівників VDMA запросили журналістів та розповіли про новинки та тенденції, а також презентували золоті й срібні медалі номінантів виставки.
AGRITECHNICA 2017 займатиме 40 га виставкової площі, загальна кількість учасників буде 2800 із 53 країн. Усього очікують понад 400 тис. відвідувачів, в тому числі 100 тис. із-за кордону. Виставка пройде під гаслом «Green Future – Smart Technology»! Отож левова частка інновацій буде присвячена рішенням з автоматичного, електронного та автономного управління процесами та їх спрощення за допомогою основних польових робіт. Конкурсна комісія цього року із 320 заявлених новинок 2 відзначила золотими та 29 срібними медалями.
Geringhoff
Німецький виробник жаток Geringhoff підготувався до цьогорічної виставки як слід. Оновлене портфоліо доповнили нові жатки для кукурудзи, соняшнику та жатки, якими можна збирати як стерньові, ріпак, так і сою. Кукурудзяна жатка із звучною назвою Freedom RD у запатентованому компанією дизайні дає змогу збирати посіви із міжряддям 37,5 см. Жатку для збирання стерньових, ріпаку та сої TruFlex Razor у компанії називають «бритвою», оскільки після неї залишається невисока стерня. Робоча ширина жатки від 10,7 до 12,3 м. На відміну від традиційних жорстких конструкцій, нова жатка є трисекційною, що й забезпечує її гнучкість та дозволяє збирати навіть полеглі посіви. Система TruFlex (Razor) Air представляє собою гумову стрічку, якою подається зібрана маса в молотильний барабан, у її передній частині потік повітря перешкоджає вилітанню зерна та стручків із жатки назовні. Жатка SunLite обережно зрізує стебла соняшнику, вимолочує насіння та подрібнює стебла. Висоту зрізувального стола можна регулювати залежно від висоти рослин, мінімальна висота зрізування – 200 мм.
Reiter
Томас Райтер відповідав за маркетинг у компанії Pöttinger до минулого року, а тепер сам створює техніку для заготівлі кормів у власній компанії Reiter! Першою із рук завзятого інженера вийшла ворушилка Pick-up Respiro для люцерни. Робочі органи – гнучкі пружинні елементи pick-up, зібрані на котушку, що полегшує їх заміну. Котушки нанизані на вісь таким чином, що загальна конструкція є гнучкою, подібно до хребта, що дає змогу копіювати поверхню ґрунту, а пружинні загнуті елементи бережно підхоплюють ніжне люцернове сіно. За рік роботи молодої компанії продукт вже купили в Австрії та Англії, в Україні слід очікувати новинку ближче до 2019 року.
Horsch
Йозеф Штангл із компанї Horsch анонсував новинки компанії, які представлять на виставці. Ось кілька з них. Новий універсальний культиватор Terrano GX із шириною захвату 4, 5 і 6 м має три- або чотирирамну конструкцію. Може оснащуватися чотирма видами лап для різних умов роботи та шістьма видами котків. Культиватор можна використовувати як доповнення до системи внесення добрив або сівалки для сівби сидератів. Посівний комплекс Serto SC (10 і 12 м) особливий тим, що має суцільний прикочувальний колісний коток і надважкі висівні сошники. Двосекційний насіннєвий бункер на 6 тис. л можна заповнити насінням, або навпіл насінням та добривами. Сліди від трактора підрихлюють по два гофрованих диски. Сівалки Pronto NT модифікували на 6, 8 і 9 м робочої ширини. Новинкою є гофровані (хвилясті) диски, які підпушують рядок безпосередньо по лінії висівання насіння. Таким чином, можна висівати як без обробітку ґрунту, так і в мульчу.
Massey Ferguson
Massey Ferguson із-поміж іншого покаже на виставці оновлений модельний ряд MF Activa S двома комбайнами Paralevel: Activa S 7345 MCS PL (243 к.с.) та Activa S 7347 MCS PL (306 к.с.) із функцією вирівнювання комбайна під час руху полем. У нових комбайнах зменшено на 20% бічне коливання. Особливе значення нові комбайни матимуть для полів із нерівним рельєфом. Додатковим приємним доповненням є соломотряс 4,3 м завдовжки та зерновий бункер на 8,6 тис. кг. Цей проект називають у компанії одним із найважливіших у корпорації AGCO за останні роки.
Pöttinger
Знаний австрійський виробник техніки для обробітку ґрунту, посіву та заготівлі кормів, компанія Pöttinger, отримає 4 срібних медалі на виставці Agritechnica 2017 та представить оновлені моделі. Сівалки AEROSEM PCS оснастили висівною функцією DUPLEX SEED для висівання кукурудзи на силос та зерно у подвійних рядках. Попередні результати показали збільшення урожайності на 10% завдяки оптимальній площі живлення кожної рослини. Нова система є цікавою альтернативою звичному індивідуальному висіву в рядки. Для більш щадного обробітку ґрунту моделі TERRASEM R3, R4, а також TERRASEM С4, С6, С8 та С9 доповнені хвилястими дисками WAVE DISC, які забезпечують обробіток у смугах, запобігають втраті вологи. Також Pöttinger запустив новий власний сенсорний термінал EXPERT 75 – ISOBUS, який можна обслуговувати однією рукою завдяки діагоналі 5,6′′. Одна з чотирьох новинок компанії, нагороджених «сріблом» виставки – інфрачервоний сенсор SENSOSAFE для розпізнавання тварин під час скошування зеленої маси, зокрема оленят , яких лише в Німеччині гине до 100 особин від косарок через те, що перелякані тварини завмирають на місці. Сенсорна камера подає сигнал про наявність живої істоти, а косарка обминає зазначене місце. Розробка не лише зберігає фауну, а й запобігає забрудненню корму.
Köckerling
Компанія оновила ґрунтообробні знаряддя класу profiline та classic. Дискова борона Rebell-profiline-300 оснащена великими дисками діаметром 620 мм, які перемішують ґрунт на глибину 18 см. Борона призначена для обробітку полів із великою кількістю пожнивних решток, як-от: після кукурудзи, із полеглими посівами, довгостебловими сидератами. Триметрова борона оснащена 20 дисками для агрегатування із трактором 150 к.с. Для великих площ компанія Köckerling розробила нову дискову борону Rebell-classic-T 1250 із шириною захвату 12,50 м. Всього в роботі задіяно 98 дисків діаметром 530 мм, придатна для трактора 350 к.с. Культиватор Vector 900 із гідравлічною системою захисту від каміння та шириною захвату 9 м складається до 4 м під час транспортування, що є обов′язковою вимогою багатьох європейських країн. 7-метрова модель складається до 3 м. Залежно від робочої ширини на раму кріплять 25 або 33 гідравлічно регульованих Topmix-лапи на висоті 85 см. Культиватор може працювати на глибину 35 мм. Комплектується із трактором 350 або 400 к.с.
CEMOS AUTO THRESHING – автономна жатка для зернових та гібридних комбайнів (CLAAS)
Дотепер комбайнери повинні були самостійно приймати компромісне рішення щодо швидкості молотильного барабана, молотильних пальців та вимолотом, зокрема й щодо якості зерна. Ці комплексні взаємозв’язки часто розуміє не кожен комбайнер, а налаштування у ручному режимі зазвичай носять примусовий характер. Як наслідок – дуже рідко стандартні налаштування відповідають наявним умовам під час збирання. Для одночасної оптимізації якості та продуктивності роботи компанія CLAAS випустила автоматичну систему під назвою CEMOS AUTO THRESHING для налаштування тангенціальної молотарки у зернових та гібридних комбайнах. Залежно від обраної стратегії число оборотів молотильного барабана і відстань між молотильними пальцями оптимізується відповідно до умов збирання. Елементи загального налаштування представляють собою комунікацію між різними автоматичними системами. Регулятор витрат працює через спеціальний комунікаційний модуль і залежно від молотильних та автоматів кінцевого сепарування й очищення зерна.
StalkBuster – приставка до комбайна з одночасним подрібненням стебел кукурудзи (Kemper спільно з John Deere)
З того часу як стебловий метелик став шкідником номер один на кукурудзяному полі, аграрії переймаються пошуком дієвих методів його контролю. Його шкідлива дія виявляється у втраті обсягів та якості врожаю через пошкодження качанів, а також ураження фузаріозом, яке може заражати наступну в сівозміні культуру, пшеницю. Крім інсектицидів та біологічних засобів, однією з найважливіших стратегій контролю є ретельне подрібнення пожнивних решток кукурудзи безпосередньо після збирання врожаю. Kemper StalkBuster є першою приставкою до кукурудзяного комбайна із функцією одночасного подрібнення. Це технологічне рішення забезпечує подрібнення всіх стебел кукурудзи до того, як по них проїде кормозбиральний комбайн або вантажний транспорт. При цьому стебла не просто подрібнюються, але і стискаються поступово згори донизу. Спеціальні приводи горизонтального наведення забезпечують оптимальне копіювання поверхні ґрунту. За допомогою пневматичної системи тиску агрегати послідовно слідують ґрунтовим контуром і підрізують стебла безпосередньо над рівнем поверхні. Ножі виготовлені з матеріалу, стійкого до спрацювання, до того ж їх за потреби можна замінювати без спеціальних знарядь. Мульчувальне обладнання інтегроване у приставку і є неважким та потребує невеликих енергетичних затрат. Завдяки низькому підрізуванню та ретельному подрібненню надзвичайно зменшується ризик та можливості перезимівлі стеблового метелика.
MARS – Mobile Agricultural Robot Swarms – групування аграрних роботів (AGCO – Fendt)
Предметом постійної дискусії лишається тема, чи й надалі сільське господарство розвиватиметься як дотепер у напрямі дедалі більшої і потужнішої індивідуальної техніки, чи навпаки ефективніше працюватиме велика кількість невеликих машин, зібраних у «рій». Система роботів MARS від Fendt є першим комерційним застосуванням концепції групування техніки для обробітку сільськогосподарських угідь. Замість великої індивідуальної техніки багато менших, автономних самохідних, електричних одиниць справляються із сівбою кукурудзи. Автономні одиниці «наповнює» оператор, потім їх вивозять у загальній кількості на поле. Площі також можна обробляти вночі з мінімальним шумом та без підсвічування. Вага кожного робота – 40 кг, тому вони не ущільнюють ґрунт. Автономні «крихітки» документують робочий процес у «хмару», підтримують зв’язок один з одним та оператором.
EZ Ballast Wheels – система швидкого баластування трактора (John Deere)
Для того, аби під час важких тяглових робіт достатньо розподілити тяглову силу на обидві осі, потрібно оптимально баластувати трактор. Передню вісь часто найпростіше та надійніше баластувати шляхом навішування фронтального баласту. Для задньої осі на ринку доступні колісні вантажі вагою до 1 тис. кг. Утім, часто маневрувати на потрібній ділянці, аби встановити та зняти їх – процес доволі трудомісткий. Тож ця небезпечна та витратна заміна колісного баласту набагато спрощується завдяки EZ Ballast Wheels. Монтування колісних вантажів проходить за допомогою вилкового навантажувача без додаткового нагвинчування. Баласт фіксується колінчастими важелями без шурупів. Відтак одна особа може швидко оптимально баластувати трактор відповідно до конкретної потреби.
Контроль передпосівної підготовки за допомогою камери у режимі реального часу (Pöttinger у співпраці з New Holland та Josephinum Reserch)
Донині під час підготовки неоднорідного ґрунту посівною комбінацією із ротаційною бороною потрібно було вручну регулювати швидкість трактора та число обертів ротаційної борони, аби досягти якомога рівномірнішої дрібногрудкуватої, прикоткованої поверхні для точного висіву насіння. Завданням тракториста є постійний належний контроль, що є доволі втомливим протягом тривалого періоду. На техніці, залученій у проект, за допомогою камер у режимі реального часу відстежується стан поверхні ґрунту під час обробітку. Водій встановлює потрібний показник, фактичний стан рівномірності поверхні вимірюється за ротаційною бороною і врешті передається процесором. Для того, аби досягти вирівняної поверхні ґрунту, пристрій автоматично регулює швидкість руху трактора та число оборотів карданного валу ротаційної борони (closed-loop control), що сприяє ліпшій вирівнянності посівного ложа навіть за нерівномірної структури ґрунту. Водночас зменшується навантаження на водія.
Оптимізація роботи плуга за допомогою автоматичного GPS-піднімання плуга (KUHN)
Робоча ширина плуга в останні роки відчутно збільшилась. Тому з країв поля під час опускання та підняття плуга утворюється Z-подібний профіль. Нерівномірна поверхня ґрунту призводить до неякісного переорювання органічних решток і падалиці через що вона проростає у наступній культурі. Компанія Kuhn розробила систему «вибіркового контролю» із електрогідравлічним управлінням у поєднанні з гідравлічним захистом від каміння. Cистема інтегрована в кожний робочий орган плуга та за допомогою GPS-управління автоматично і по одному піднімає й опускає їх. Завдяки цьому в точці контакту плуга із ґрунтом слід є рівним. Це полегшує проведення наступних робочих процесів з країв поля, як-от: оранка, сівба, внесення добрив та обприскування. Окрім того, досягається комплексне підорювання решток попередника, що є важливо для гігієни поля. Загалом система суттєво розвантажує тракториста. Крім послаблення навантаження на задню вісь, колеса та точки навішування, додатково може змінюватися кількість лемішів плуга, зайнятих у роботі, і таким чином регулюватися потужність трактора відповідно до умов ґрунту.
ESV – електричний вентиль блокування форсунок на обприскувачі (Lechler)
Слідуючи тенденціям точного землеробства, компанія Lechler розробила та запатентувала систему ESV – електричний вентиль блокування форсунок на обприскувачі. Вентиль із електронним накопичувачем розміщений на кабелі, який своєю чергою кріпиться на штанзі між форсунками. У такий спосіб досягається їх індивідуальний контроль. Сигнал про пошкодження, збої у роботі подається на термінал водія через ISOBUS, а вентиль забезпечує автоматичне відключення проблемної форсунки. З’єднання кабелю захищені від вологи та пилу.
Далі буде