Ірина Корчагіна, Agroexpert (Україна)
9 серпня цього року на базі ТОВ «Рост Агро» пройшов День поля Agro Picnic 2017. Компанія «Агрітема» вже третій рік поспіль була партнером заходу та демонструвала дію вже відомих українським аграріям високоефективних мікробних препаратів і нові комплексні рішення для інокуляції та обробки насіння для якнайвищої врожайності сої.
Найголовнішим аргументом ефективності продуктів є практичний досвід та результати роботи. Під час Дня поля на майданчик «Агрітеми» поспілкуватися й обмінятися досвідом завітали аграрії господарств різного розміру, які не один рік працюють із соєю й інокулянтами компанії.
СТОВ «Прогрес» із Полтавщини, що має в обробітку 8 тис. га, завдячує початку співпраці з «Агрітемою» випадку. На початку посівної господарство, яке традиційно вирощувало кукурудзу, вирішило сіяти сою. Ось тут вони зіштовхнулися з першою проблемою: насіння купили, а обладнання для протруєння сої не мали. Коли почали шукати протруювачі, то їм порадили звернутись до «Агрітеми», яка серед іншого пропонує обладнання для щадної обробки. Установка Graham Seeds не травмує насіння і працює з продуктивністю 30–35 т/год. Мобільна машина може бути оснащена двома бачками, це дає змогу одночасно наносити протруйник та інокулянт. Отже проконсультувалися в «Агрітеми» по технології обробки та вирощування сої, взяли в них обладнання в оренду, а заодно й інокулянт та за три дні обробили всю сою.
«Насіння сої обробляли інокулянтом БіоБуст® із протруйником Февер. Попри пізні строки сівби (5–6 травня), ми маємо добре розвинені посіви сої на 1,3 тис. га, які в середині серпня ще активно вегетували», – розповів Іван Литвиненко, головний агроном СТОВ «Прогрес». Тепер збираються купити власне обладнання, таке ж, яке врятувало поточний сезон, тим паче, що в «Агрітемі» анонсували виробництво протруювальних установок в Україні, що значно здешевить їх вартість. На той рік, крім інокулянту на сої, в «Прогресі» вже вирішили використати інокулянт на люцерні, звісно, від «Агрітеми». Інокулянт для люцерни РізоФікс® Люцерна (Alfalfa) містить 2х109/г живих бактерій виду Sinorhizobium meliloti. За словами Павла Волинця, агронома компанії «Агрітема», люцерна на відміну від сої має більший потенціал азотфіксації та може накопичувати до 200 кг д.р. азоту на 1 га. Експерт запевняє, що посіви люцерни, насіння яких було оброблене РізоФікс® Люцерна, фіксують до 300 кг азоту на 1 га і це дає можливість отримати до 2 кг протеїну на 1 га. Цей інокулянт достатньо вносити один раз на чотири роки і при цьому прибавка врожаю може сягати 25%.
Володимир Шуляк, власник і директор ТОВ ВКП «Авантаж» у Хмельницькій області, вельми задоволений цьогорічними умовами. На площі 500 га кілька років поспіль вирощує сою. «Я завжди рано починаю сіяти сою, цього року сівба тривала з 3 по 12 квітня. Сьогодні посіви мають дуже добрий вигляд, побачимо, що врожайність покаже», – каже пан Володимир. Працює із «Агрітемою» понад 6 років. Наразі його улюблені продукти – АгріБактер® і БіоБуст®, а ще два роки купує ад′ювант Смартвет®. Свій вибір інокулянтів аграрій прояснює тим, що обидва продукти є двокомпонентними, це забезпечує подовжену азотфіксацію та рясне утворення бульбочок різного розміру. Насіння «Авантаж» розмножує сам, має власне обладнання для нанесення інокулянтів і протруйників. «Я інокулюю, протруюю й одразу висіваю», – ділиться досвідом керівник. Минулого року в перерахунку на стандартний протеїн 35% і на вологість – 12% у господарстві зібрали 35 ц/га «на круг» сої й цього року очікують на аналогічну врожайність. До речі, це господарство більш, ніж половину минулорічних соєвих бобів продало «Миронівському хлібопродукту», пан Володимир не приховує від цього свого задоволення: «У них вельми високі вимоги щодо якості, але ми їх виконуємо й отримуємо вищу ціну».
Уже п′ять років працює із «Агрітемою» ще одне господарство на Полтавщині – ТОВ «Дніпроагролан», яке обробляє понад 8 тис. га і входить у склад агрохолдингу «Укрпродінвестагро». Площі порівну засівають по дві тисячі цукровими буряками, пшеницею та бобовими, сої цьогоріч мають 950 га. Свого часу насіння інокулювали ХайКотом, а тепер використовують АгріБактер®. «Нам добре підійшов цей інокулянт – бульбочкоутворення забезпечене за будь-яких умов», – пояснює свій вибір Юрій Черевко, головний агроном господарства. До речі, два роки тому придбали у «Агрітеми» мобільне обладнання для протруювання. Насіння протруюють та інокулюють, проводячи всього одну технологічну операцію, за 20 днів до сівби, лишають насіння добре просохнути. «Найголовніше, що насіння сої не травмується, тому що іншими засобами для протруювання цього досягти вкрай важко», – ділиться спостереженнями пан Юрій. Цього року посіви сої врятували червневі дощі, впевнені в господарстві. Урожайність сої в «Дніпроагролані» торік мали 29 ц/га, а рекордним був урожай у 2011 році, – тоді в бункер комбайну потрапило з кожного гектара в середньому по 34 ц. Наступного року господарство має на меті провести сортооновлення сої, спільно з керівництвом холдингу вивчатимуть цікаві сорти, тим паче, з 2017 року «Агрітема» розпочала співпрацю з одним із канадських лідерів селекції високоврожайної та високопротеїнової не ГМ-сої бренду Setiva. Цьогоріч також спробували новий фосформобілізуючий препарат РайсПі®, очікують на результати восени.
Свою історію успішного вирощування сої розповів і Андрій Скрипка, засновник та голова фермерського господарства ФГ «Товсте». «Раніше урожайність сої була в межах 20 ц/га, а як почали працювати АгріБактером®, то менше 30 ц/га не збирали. От і цього року соя по пояс заввишки. Вириваєш рослину, а там корінь, обліплений бульбочками», – щиро зізнається пан Андрій. Сьогодні під соєю мають 500 га, на третину площі насіння обробили продуктом РайсПі®.
Отож ефективно вирощувати таку вельми примхливу культуру, як соя, як слідує з досвіду аграріїв, цілком реально, достатньо правильно дібрати технологію, якісне насіння та препарати для активної азотфіксації.