Новачки можуть бути небезпечними

0

Вальтер Пайнхопф, ветлікар, м. Лебрінг (Австрія)

Великі стада та інтенсивний рух худоби – ризик для безпеки окремої тварини. До того ж пасовища та відвідувачів ферми також є джерелом ризику. Втім, ви можете захистити своє поголів’я від занесення інфекції.

Не недооцінюйте ризик для здоров’я вашої худоби, що може виникнути від купівлі нових тварин для вашого стада. Новачки можуть принести збудників захворювання дихальних шляхів у господарство. Позаяк тривалість інкубації переважно відносно коротка – лише декілька днів, приміщення для карантину дає можливість захистити ваше стадо від занесення інфекції. У менеджменті звертайте увагу на те, щоб під час рутинної роботи не сталося перенесення збудників із зони карантину в корівник. Окремі взуття та одяг для карантинника – беззаперечна вимога.

Придбані тварини можуть принести з собою інші інфекції у ваше стадо, клініку яких ви спочатку не розпізнаєте. Якщо раніше ваше стадо було інфіковане паратуберкульозом або Мортелларо, дізнайтеся більше про статус здоров’я господарства, звідки ви завозите нових тварин. Лише так ви зможете захиститися від паратуберкульозу. Передусім імпортовані бугаї порід лімузин та шароле у минулому відмічалися цими інфекціями в рідних господарствах. А ненароджені, абортовані телята – класичний «троянський кінь» для інфекцій вірусної діареї ВРХ. Цю хворобу хоча й викорінили в Австрії, проте повністю ігнорувати її не можна. Бабезії, що спричинюють «криваву сечу», також можуть занести у здорове стадо хронічно хворі тварини. Якщо ж на пасовищі кліщі вкусять інфіковану щойно придбану корову, це може призвести до широкого поширення хвороби в цьому регіоні й виникненню багатьох клінічних випадків у досі здоровому стаді. Аби оцінити ризики занесення бабезіозу, вам все одно потрібні дані про господарство-продавця.

Обережно з поверненням додому

Власні тварини у певних ситуаціях також представляють небезпеку для господарства. Худоба, що повертається додому з різних виставок і показів, попри прописані заходи біобезпеки, може занести у рідне стадо різні інфекції. Адже через виникнення стресових ситуацій, а з ними – імунної супресії, схильність організму до інфекцій значно зростає. Тож на виставки відправляєте за змогою лише повністю здорових тварин, а за їхнього повернення додому – поставте їх на карантин.

Аналогічна ситуація з тваринами на випасі. Окрім паразитозів і мікозів, для тільних тварин ризик представляє вірусна діарея ВРХ.

Зовнішня небезпека виникає також коли запліднюють нетелів і корів бугаями з чужих стад. Останні можуть переносити інфекційні хвороби, зокрема комплекс грипу ВРХ. Не можна недооцінювати ризик від захворювань статевих органів, якщо корів запліднюють природно. Це призводить до проблем із відтворенням, і такі корови за штучного осіменіння не стають тільними.

Зменшити кількість переносників

Ризик заразити власне стадо збудниками хвороб виникає передусім і через переносників (вектори), такі як гризуни та птиці. Саме комахи останніми роками створюють неабиякі проблеми для стад ВРХ. Через кліматичні зміни нині дедалі частіше в корівниках мухи і мокреці наявні цілий рік. Ці комахи переносяться і вітром, і транспортом для тварин на тисячі кілометрів усією Європою й тому можуть занести екзотичні хвороби у наші стада. Віруси блутанга і Шмалленберга нині є найактуальнішими представниками так званих векторних захворювань, та, певно, вони не єдині. Хоча заразний вузликовий дерматит ще не виявляли в Центральній Європі, перші випадки вже були на відстані 500 км від австрійського кордону. Тому для племінних стад важливо провести відповідні заходи біобезпеки, аби знизити ризики: ефективна боротьба з гризунами, регулярне чищення місць розмноження мух і використання репелентів від мух та комарів.

Ми – також не виняток

Звісно, люди також прирівнюються до кола зовнішніх ризиків для біобезпеки. Тому обмежуйте рух сторонніх осіб територією тваринницького комплексу. Не важливо, чи це торговий представник, чи спеціаліст із розчищення копитець або консультант – видайте їм спецодяг для переміщення фермою і контролюйте чистоту їхнього взуття. Ванна або килимок із дезрозчином на вході в корівник також допоможуть мінімізувати потрапляння мікробів ззовні. Щонайменше, виникне усвідомлення того, що вхід людей у корівник несе в собі потенційний ризик інфекції для стада.

Якщо ж запланований візит групи фахівців, підготуйте одноразовий одяг (халати), комбінезони та взуття (бахіли). Спробуйте організувати відвідування з мінімальним контактом гостей із тваринами.

Та й сам персонал у господарстві має усвідомлювати ризики того, що може занести інфекцію у стадо. Тому обов’язково використовуйте змінні одяг і взуття та не вдягайте той одяг, у якому ви відвідували інші господарства або виставки, попередньо не виправши його.