Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Румунія – Україна)
Компанія Maschio Gaspardo провела щорічний День поля у румунському місті Кішинеу-Кріш (округ Арад), на базі одного з найсучасніших заводів компанії, розташованих поза межами Італії. Там побував і журнал Agroexpert.
Для участі у Дні поля на заводі у Кішинеу-Кріш зібралося декілька сотень гостей заходу з багатьох країн Європи, де успішно працює техніка Maschio Gaspardo. Учасників цієї події привітали президент Maschio Gaspardo Мірко Маскіо, генеральний директор компанії Массімо Борді, мер міста Кішинеу-Кріш Герге Бурдан та керуючий заводом Паоло Роккі.
Потім відбулася екскурсія заводом, площа критих приміщень якого становить близько 20 тис. м2. Зокрема, були представлені нові дільниці з виготовлення рулонних прес-підбирачів та рам для широкозахватних сівалок MaxiMetro. Зі збільшенням потужностей компанії, що відбулися разом із поглинанням у 2014 р. заводу Feraboli (Італія), що спеціалізується на виготовленні продуктів для сіно- та кормозаготівлі, до Румунії було перенесено дільницю з виробництва рулонних прес-підбирачів.
Вектор у бік розвитку
Характерною ознакою компанії Maschio Gaspardo є постійний та планомірний розвиток, а також розширення як самого виробництва, так і лінійки машин. Наразі компанія Maschio Gaspardo – 12 виробничих підприємств, серед яких 8 розміщені в Італії, а 4 – за кордоном (у Румунії, Китаї, Індії та США).
За результатами 2016 р., вартість продукції, виготовленої на заводах Maschio Gaspardo, становила 288 млн. євро. Переважна більшість цієї техніки (понад 80%) була реалізована за межами Італії, що є підтвердженням великої зацікавленості машинами цього виробника у багатьох країнах світу.
Найцікавіше – демопоказ
Демонстрації техніки у польових умовах передував показ усього спектра машин на великому майданчику поблизу заводського корпусу. Гості побачили повну лінійку ґрунтообробних та посівних машин, самохідні й причіпні обприскувачі, розкидачі мінеральних добрив і рулонні прес-підбирачі. Кульмінацією заходу став демопоказ техніки Maschio Gaspardo на полі. Тож зупинимося на найцікавішому.
Розпочнемо з роторних косарок. Із трактором одночасно агрегатували дві косарки – задньонавісну Debora Pro 340 та фронтальну Debora Pro F 300. Косарки агрегатуються з трактором, який має дві пари гідравлічних виводів, і приводяться в дію від ВВП трактора з частотою обертання 540 об./хв. Агрегат добре працює на великих рівних ділянках поля. Максимальна робоча швидкість косарки – 15 км/год.
Робочими органами кожної з косарок є 7 роторів із двома ножами на кожному. Самі ротори змонтовано на міцній рамі. Центральна тяга задньонавісної косарки, керування якою здійснюється за допомогою гідравліки, дає змогу агрегатувати її як ліворуч, так і праворуч за ходом трактора.
Несуча балка, навішена паралелограмно, дає змогу копіювати рельєф поверхні у двох напрямках. Така система надійно захищає косарку від динамічних ударів, які виникають у разі зіткнення з випадковими перешкодами. Висоту скошування (стандартно 5 см) встановлюють за допомогою полозів несучої балки.
Потім у дію вступила навісна ворушилка Elia Pro 530 із чотирма роторами, яка має ширину захвату 5,3 м. У асортименті є також 6-роторні ворушилки з робочою шириною 6,5 та 7,7 м. Механізми приводу ворушилок з’єднані між собою за допомогою карданних валів. Крутний момент передається на ротори в обидва боки завдяки системі передавання обертального руху, який взагалі не потребує обслуговування. Кожен ротор має копіювальне колесо, що дає змогу адаптуватися до рельєфу поверхні поля як на рівних ділянках, так і на схилах.
Редуктори ворушилки мають надзвичайно міцні корпуси, шестерні яких працюють у олив’яні ванні з напіврідкими мастилами. Круглі несучі штанги зубців прикручені до тарілки ротора. Для більшої жорсткості вони мають велику площу поперечного перерізу. Завдяки такій геометрії поглинаються згинальні зусилля, а великі поверхні фланців забезпечують додаткову міцність нарізних з’єднань.
Після цього запрацював 2-роторний валкоутворювач Golia Pro2 840, який за один прохід на ширині захвату 8,4 м формує центральний валок прямокутної форми.
Ротори прикріплені до підпружиненого основного шасі, обладнаного механізмом гідравлічного опускання, яке спирається на два колеса великого розміру. На кожному роторі розміщено від 11 несучих штанг із зубцями. Карданна підвіска ротора дає змогу краще пристосуватися до нерівностей поверхні у поздовжній та поперечній площинах. Завдяки шестиколісній базі кожного ротора забезпечується тривимірна адаптація до рельєфу ґрунту та дотримується оптимальна висота розміщення зубців навіть на високих швидкостях.
Гості заходу були вражені роботою великої гами рулонних прес-підбирачів. Найпростіші за конструкцією та надійні в роботі Entry 120/ Entry 150 із ланцюгово-планчастою системою пресування має фіксовану камеру пресування та механічну систему керування. Ширина підбирача становить 2000 мм, і це є базовою комплектацією. В результаті пресування отримують рулони діаметром 1200 або 1500 мм, які можуть обв’язувати сіткою чи шпагатом. У базовій комплектації ці машини в Україну постачають уже зі встановленою централізованою системою змащування. У наступних моделях ця система також є базовою.
Надійно працював рулонний прес-підбирач третього покоління з варіабельною пресувальною камерою Extreme 365 HTC, який створює рулони діаметром від 500 до 1650 мм. Завдяки модернізованій системі підбирання, роторному укладачу та автоматичному відкидному дну, пресування відбувається на високій швидкості, що дає змогу підвищити продуктивність та скоротити період збирання. Подрібнення матеріалу здійснюється системою, яка складається з 13 або 25 ножів, а пресування виконується гумовими пасами. Тиск у пресувальній камері від 50 до 210 бар дає змогу формувати щільні тюки. Для обмотування рулонів можна використовувати шпагат, сітку або плівку. До того ж можливо отримати рулони з різними зонами за щільністю серцевини, лубу або зовнішнього шару, та заготовляти якісні корми для худоби. Показали також попередників цієї моделі – Extreme 265 LT та Extreme 265 LTС, що вже добре відомі в Україні, й характеризуються своєю високою якістю, надійністю та помірною ціною.
Усіх гостей зацікавив новий прес-підбирач Mondiale 120 Combi, який виконує підбирання, подрібнення, обмотування та упаковування рулонів плівкою, надійно герметизуючи продукт. Ці машини особливо ефективні під час заготівлі сінажу, адже відомо, що якість цього корму залежить від щільного та своєчасного консервування за допомогою стрейч-плівки.
Підбирач має робочу ширину 2,2 м. Для подрібнення матеріалу застосована система CUT або ULTRACUT із 13 чи 25 ножами відповідно. У камері пресування встановлені міцні та надійні вальці, що забезпечують ідеальне збирання сіна, сінажу будь-якої вологості й складу.
Прес-підбирач Mondiale 120 Combi обладнують також простим у роботі блоком керування EASYTRONIC, який дає змогу безпосередньо з кабіни трактора змінювати діаметр рулону, тиск у камері пресування й контролювати систему обмотування, оскільки всі ці дані виводяться на дисплей.
Демонстрували новий напівнавісний оборотний плуг Mirco 7+1 onland – представник нової серії сучасних плугів із гідравлічною зміною робочої ширини та системою захисту із зрізним болтом. Плуги цієї серії виготовляють із кількістю корпусів від 5 до 9. Представлений плуг ефективно працює як у борозні, так і полем, що дає значні переваги та відкриває широкі можливості його застосування.
Плуги Mirco легко налаштовуються залежно від виду ґрунту, рельєфу місцевості та навіски трактора. Корпуси розміщені вздовж рами на відстані до 105 см один від одного, а висота рами становить до 90 см. Ширина захвату корпуса може змінюватися механічно в межах від 30 до 50 см чи гідравлічно безступінчасто.
Високу якість обробітку ґрунту показав культиватор Terremoto. Висота рами 90 см та широко рознесені по фронту роботи стійки культиваторних лап (на 73 см) дають змогу працювати культиватору на глибині до 25 см без ризику забивання рослинними рештками. Ширина стійки 8 см забезпечує якісне перемішування поверхневого шару та аерацію щільних шарів ґрунту. Стрілчасті робочі органи із широким розпушувачем сприяють кращому компостуванню обробленого шару, а відтак отримуємо відмінну якість обробітку ґрунту. Культиватор Terremoto обладнують запобіжною пружиною або зрізним болтом. Запобіжна пружина спрацьовує у разі, якщо навантаження на лапу перевищує 600 кг.
Admiral 850 – нова модель важкої дискової борони з робочою шириною захвату 8,5 м, яка працює на глибині 6 – 15 см з робочою швидкістю до 15 км/год. Кожен диск діаметром 610 мм, які розташовані в 4 ряди, кріпиться на індивідуальній С-подібній пружинній стійці, завдяки чому маточина та диск захищені від динамічних навантажень. Агресивності обробітку додає великий кут атаки дисків, який становить 22° та відхилення дисків від вертикалі на 10°. Підшипники маточин дисків працюють у олив’яній ванні й не потребують обслуговування протягом 10 тис. га.
Гостям Дня поля продемонстрували оновлену зернову пневматичну комбіновану сівалку CORONA, яка забезпечує рядкову сівбу зернових та зернобобових культур із міжряддям 12,5 см. Максимальна глибина висіву насіння становить 7 см. Висока якість сівби досягається в діапазоні робочих швидкостей від 8 до 15 км/год. Сівалка може працювати за технологією безпосередньої сівби у стерню, за мінімального обробітку й на зораному полі.
Привід турбіни, що створює тиск повітря у висівній системі, відбувається від гідросистеми трактора. Розподілювач дає змогу точно дозувати норму насіння у межах 3 – 400 кг/га. Родзинкою цієї системи є запатентована система з обвідним каналом руху повітря, яка створює турбулентність у трубі, що постачає насіння та добрива у розподільчий колектор. Таким чином, забезпечується рівномірність постачання навіть у складних умовах.
Також демонстрували новий причіпний обприскувач Campo 44 із робочою шириною обприскування 36 м та баком об’ємом 4500 л. Цей агрегат є представником широкої гами обприскувачів, які виготовляє Maschio Gaspardo. Основні експлуатаційні параметри обприскувачів (об’єм бака та ширина штанг) можуть змінюватися у широкому діапазоні. Міцне шасі й низько розміщений центр ваги забезпечує високі кінематичні характеристики агрегату. Для зменшення тягового опору більшу частину маси обприскувача перенесено на причіпний пристрій трактора, що має спеціальні амортизатори для зменшення вібрації й ударів.
На Дні поля представили й нову систему NORAC 5.0, що дає змогу перетворити змінну геометрію штанги в чуттєву систему з багатьма сенсорами. Система має 6 сенсорів, 3 із яких керують висотою штанги, а 3 – відстежують кут її нахилу. Неабияк під час показу багатьох вразила додаткова система проточних фільтрів, яка дає змогу проводити самозаправляння обприскувача лише за 5 хв. Такий насос працює окремо від основного, і зменшує час на заправлення, а отже, збільшує продуктивність нового Campo 44.