Агротендери: закупівлі за правилами

0

Олександр Степанов, «Агрярд» (Україна)

Тендерні закупівлі не так давно стали доступні для широкого загалу. Для багатьох представників бізнесу – від малих компаній до корпорації – вони й досі лишаються fata morgane. Давайте ж з’ясуємо, що таке тендери, для кого вони призначені та яким чином корисні аграріям.

Тендер – це конкурентна форма розміщення замовлення на закупівлю товарів або надання послуг, виконання робіт. Дуже часто тендери щільно пов’язують із держзакупівлями. Але це не зовсім так, бо коло їхнього використання значно ширше. Угода за тендером укладається з його переможцем – учасником, чия пропозиція відповідає тендерній документації та базується на принципах змагальності, справедливості й ефективності.

На відміну від аукціонів учасники тендера не мають доступу до умов, які запропонували конкуренти. У класичному тендері головним документом є конкурсна документація, що описує процедуру торгів, вимоги до предмету закупівлі, строки поставки та критерії вибору переможця. Відповідно до цього оформлюють заявки на участь у тендері, які подаються у певний термін та в спеціальній формі.

Правила агротендерів

Якщо тендери для вас обов’язкові, то вся тендерна процедура не викликає особливих труднощів, бо зазвичай цим займається окрема людина чи навіть відділ. А що робити тим, хто хоче працювати з тендерами, але вся ця процедура доволі складна?

Представникам аграрного бізнесу важко пристосуватися до умов багатьох тендерних майданчиків. Вони до них підключаються дуже повільно, процедура здається складною та не викликає природне бажання розібратися. І що ми отримуємо? Наприклад, замовник є, але учасників немає. Тобто є чудова можливість укласти угоду, продати свій урожай за конкурентною ціною, але цим ніхто не користується. Виграють старі добрі й звичні методи ведення бізнесу. Власне, до якогось періоду та об’єму врожаю це справді працює. Але нові ринки та конкурентні пропозиції лишаються поза увагою. Бувають випадки, коли учасники є, але тендера немає, оскільки постачальник упевнений, що він у такий спосіб не знайде збуту.

Аграрний ринок дуже спеціалізований та має свої правила гри. Як ви розумієте, така ситуація – результат відсутності критичної маси аграріїв та замовників на майданчиках. І давайте не будемо забувати, що для державної економіки велике значення має укладання прозорих угод і сплата податків.

Вплив роботи на ведення агробізнесу через тендерні майданчики набагато більший, аніж можна уявити. З одного боку, стратегія win-win як для замовника, так і для виконавця. Угоди проходять через прозору процедуру, нові ринки збуту, нові бізнес-партнери, поліпшення бізнес-клімату в країні. А з другого – вся аграрна галузь отримає нові можливості. З простими та прозорими механізмами інвестор чудово розуміє стан справ на ринку та охоче вкладає у розвиток.

Платформи тендерних закупівель

Коли на ринку з’явилась система online-закупівень ProZorro, це була справжня маленька економічна революція. Важко переоцінити переваги цього сервісу для держави. Як альтернативу багатофункціональний майданчик «АгроЯрд» разом із Rialto запустив аграрні тендери, спеціалізовані саме для потреб аграріїв. Самі тендери проходять за спрощеною процедурою, що дає змогу великій кількості людей брати в них участь. Система Rialto складається з Центральної бази даних та майданчиків для роботи постачальників і замовників. Завдяки синхронізації всі тендери доступні постачальникам, зареєстрованим на всіх майданчиках системи, незалежно від того, на якому майданчику цей тендер був оголошений.

Отож завдяки розвитку платформ тендерних закупівель аграрії мають змогу обирати між різними інструментами.