Здорова продуктивність дійного стада завдяки силосу

0

За матеріалами компанії Schaumann Agri GmbH&Co. KG

Якщо ви хочете отримати максимум із грубого корму для свого високопродуктивного стада, він має бути не занадто витратним, забезпечувати тварин необхідною кількістю поживних речовин і енергією та, що не менш важливо, підтримувати статус здоров’я худоби на високому рівні.

Такі показники можна отримати за умови заготівлі  високоперетравного і поживного силосу та сінажу, який, до того ж, вельми смакує коровам.  А якщо ж завдяки правильному використанню силосної закваски вдається отримати оптимальну комбінацію кислот, необхідних для процесів бродіння, вам вдасться досягти аеробної стабільності силосу з високим умістом у ньому пропіленгліколю. Як відомо, ця речовина сприяє стабільному обміну речовин і ферментації у рубці.

Стабільність обміну речовин

Незадовго до отелення та початку лактації в організмі корів часто виникає негативний енергетичний баланс. Він спричинений тим, що отриманої з кормом енергії не вистачає для продукування молока. Внаслідок мобілізації жиру в організмі, що можна встановити за наявністю в крові кетонових тіл – BHB (бета-гідроскибутират), і виникає дефіцит енергії. Вміст ВНВ відображає інтенсивність та складність порушення обміну речовин. За добре вираженого негативного енергетичного балансу тканини тіла (жир, мускулатура) інтенсивно розщеплюються й депонуються в печінці (печінковий жир).

Саме корови із зашвидким та надмірним розщепленням жиру потерпають від порушення обміну речовин, що чинить негативний вплив на молочну продуктивність і здоров’я тварин загалом. Дослідження показують, що корови, хворі на кетоз (BHB > 1,2 ммоль/л), порівняно зі здоровими, дають на 1,1–1,5 кг молока менше. Кетозні порушення обміну речовин спричинюють появу й інших захворювань. Приміром, удесятеро збільшується ризик зміщення сичуга в захворілих тварин, послаблюється імунна система, через що можуть з’явитися захворювання на ендометрити та мастити. 80% таких захворювань корів виникають саме у період до або після отелень.

Згодовуйте більше енергії

Зазвичай кетоз лікують даванкою пропіленгліколю коровам одразу після отелення. Але на практиці цей метод є доволі складним та потребує значних затрат праці. Тож з профілактичною метою, аби уникнути дефіциту енергії в тварин у цей період, слід забезпечити отримання якомога більше енергії саме з корму. Комбінація кислот, необхідних для якісного бродіння силосу, в заквасці BONSILAGE FIT максимально збільшує вміст пропіленгліколю, тим самим захищаючи перші етапи генезису глюкози в процесі вироблення молока. Це відбувається завдяки збільшенню вмісту в масі оцтової кислоти, яка, своєю чергою, сприяє аеробній стабільності, запобігаючи повторному нагріванню маси після відкриття силосу.

Саме через споживання коровами силосу, в якому повторно відбувся процес нагрівання,забезпечення їх енергією з кормом різко спадає. Приміром, посіви кукурудзи, які використовують на силос, уже на полі мають велику кількість дріжджів на рослинах. Ці дріжджі залишаються у масі під час силосування, а за потрапляння туди повітря (після відкриття силосу) швидку призводять до повторного нагрівання та, як наслідок – до високих втрат корму. Варто пам’ятати, що оцтова кислота пригнічує розвиток патогенних мікроорганізмів у силосі.

Додатково до втрат енергії в раціоні саме споживання корму тваринами зменшується, адже смакові якості нагрітого силосу погіршуються. Утім, до втрати апетиту в корів призводить також підвищений вміст кетонових тіл у крові. Обидва ефекти разом дуже сильно перешкоджають забезпеченню енергією високопродуктивної худоби. Проведені дослідження (Ulbricht et al. 2004, див. рис.) трохи роз’яснюють цю проблематику: вже через 6 год після роздавання силосу неналежної якості споживання енергії коровами зменшується на 9,6%, за дворазової годівлі (12 год) – на 19,2%, за одноразової – до драматичних 28,8%. Отже, виникає замкнене коло, що може призвести до економічних збитків у розмірі від 600 до 1000 євро/гол. додаткових витрат.

Низька молочна продуктивність і порушення обміну речовин в організмі корівіз подальшими ускладненнями є наслідками такої годівлі. Консервант BONSILAGE підвищує вміст оцтової кислоти і таким чином поліпшує аеробну стабільність силосу. Тварини поїдатимуть такий корм охочіше, що сприятиме оптимальному забезпеченню їх енергією і сухою речовиною.

Із консервантом BONSILAGE FIT можна поліпшити якість силосу завдяки оптимальному вмісту пропіленгліколю. Відтак силос максимально захищений від псування, надзвичайно смакує коровам та сприяє продукуванню молока завдяки тому, що раціон оптимально збалансований за енергією.