НС 40 С: м’яка пшениця із твердим характером

0

Посівні площі пшениці в Україні за останні роки сягають 5,5–6,9 млн га залежно від різних чинників – погодних умов, цін на зерно, м’ясо та ін. Але завжди Україна планує висівати не менше 5 млн га, тобто за урожайності 7 т/га загальний валовий збір міг становити 35 млн т.

Після 90-х років минулого століття урожайність пшениці в нашій країні жодного разу не перевищувала 5 т/га, а її середній показник – 3 т/га, тоді як у Європейському Союзі фермери збирають від 6 до 7 т/га.

Утім, у багатьох вітчизняних аграрних холдингах України рентабельність озимої пшениці за останні роки досягла високих і стабільних показників. Насамперед завдяки появі на ланах сортів озимої пшениці з широким спектром цінних господарчих ознак, зокрема високою врожайністю, доброю якістю зерна, стійкістю до низьких температур, шкідливих організмів та інших біотичних чинників. Ці генотипи за оптимальних погодно-кліматичних умов формують до 8 – 10 т/га високоякісного зерна. Але останніми роками в Україні спостерігаються посушливі умови не лише під час наливання зерна, але й у період сівби. Так було восени 2016 р., коли сходів пшениці аграрії не отримали на значній території, оскільки пшениця ввійшла в зиму не розкущеною, зі слабкою кореневою системою. Квітень – ключовий місяць для формування стеблової маси пшениці – був надто холодним і у більшості регіонів України посушливим. У таких умовах генотипи європейської селекції не можуть розкрити свій потенціал повністю. Рішенням цієї проблеми може бути тільки пошук пластичних сортів, які забезпечують стабільний урожай навіть за екстремальних погодних умов.

Сербська пшениця «переїхала» до України

Агрономи ПАТ «Миронівський хлібопродукт» знайшли своє рішення на Балканах, під час відвідування влітку 2011 р. Інституту польових та овочевих культур у м. Нові Сад (Сербія). Цей науково-дослідний заклад у 70 – 80-х роках минулого століття забезпечував високоврожайним насінням кукурудзи майже всі країни колишнього СРСР. До того ж селекційний інститут відомий потужним генетичним банком ліній соняшнику, які нині використовують відомі транснаціональні селекційні компанії.

Окремої уваги заслуговують селекційні напрацювання щодо озимої пшениці професора Сербіслава Денчіча. Після огляду посівів цієї культури на дослідних ділянках сербського інституту досвідчені професіонали «Миронівського хлібопродукту» з-поміж багатьох цікавих сортів звернули увагу на сорт НС 40 С. За словами професора Денчіча, цей сорт завжди забезпечує високий стабільний урожай із доброю якістю зерна.

Після того візиту пройшло 6 років і площі під сортом НС 40 С щорічно зростають, попри те, що він був внесений у Державний реєстр сортів рослин України ще в 2008 р. Cтабільні показники урожайності сорту НС 40 С із незмінно високою якістю зерна звели нанівець поширені твердження щодо того, що комерційний термін сорту становить 5 років. Адже зерно пшениці сербського сорту накопичує високий вміст білків і клейковини, якість збіжжя навіть за вологих умовах відповідає 2 – 3 класу. Отож не дивно, що серед великого різноманіття сортів, які висівають на полях підприємств ПАТ «Миронівський хлібопродукт» щорічно, пшениця НС 40 С займає найбільші площі. Сорт є стратегічним завдяки швидкому дозріванню (урожай починають збирати відразу після озимого ріпаку, одночасно з озимим ячменем). Звільнені площі вдається своєчасно підготувати під сівбу озимого ріпаку, що важливо для господарств, які вирощують цю культуру.

Фізіологічні особливості НС 40 С відповідають українським умовам

За інформацією автора сорту Сербіслава Денчіча, сорт НС 40 С створили в рамках програми пластичних та адаптивних сортів для різних ґрунтово-кліматичних умов. Його висівають у товарних посівах після різних попередників, із рекомендованою мінімальною густотою 5,5 – 6 млн зерен на 1 га, що відрізняє його від сортів європейського екотипу, які висівають із значно меншою густотою. НС 40 С утворює невеликий колос із завжди виповненими не крупними, але важкими зернівками. Під час створення сорту до уваги брали посушливі умови в період наливання зерна, що характерно як для умов Сербії, так і України. Селекціонери схрещували сорти з України, Франції, Канади, Японії та Сербії й отримали чудову генетичну композицію. Саме тому НС 40 С має надзвичайну адаптивність і добре витримує стреси. За цей час найбільшу врожайність сорт продемонстрував у 2016 р. у Болгарії – майже 12,5 т/га. В Україні його потенційна врожайність може сягати 9–10 т/га. Ця пшениця має високу генетичну стійкість проти патогенів – три домінантні гени стійкості проти жовтої іржі, яка спричинює масові епіфітотії в європейських країнах. До того ж НС 40 С вельми толерантний і до решти шкодочинних хвороб – септоріозу, фузаріозу і піренофорозу. Для захисту сорту від хвороб достатньо лише двох обробок системними фунгіцидами, тоді як коли на інших сортах із тривалим періодом вегетації фунгіциди треба вносити 3 – 4 рази. Відтак можна економити близько 40 – 50 дол. США на гектарі.

Але найголовнішою рисою сорту є гарантована стабільність. Завдяки можливості висівати цю пшеницю на різних ґрунтах товаровиробники завжди отримують високий урожай. На піщаних і супіщаних ґрунтах сорт забезпечує врожайність 6 – 7 т/га, оскільки економно використовує вологу, має значно менший транспіраційний коефіцієнт, ніж інші сорти. Нині сорт НС 40 С висівають у різних країнах світу, навіть в Узбекистані, де завжди посушливі екстремальні умови в період дозрівання.

Урожайність понад 8 т/га у товарних посівах – не міф

За словами Олексія Сергієнка, керівника агрономічного відділу ПАТ «Миронівський хлібопродукт», висівання НС 40 С в усіх підприємствах агрохолдингу було можливе завдяки його надійності. Вже в 2012 р. у філії «Заповіт Шевченка» ТОВ «НВФ «Урожай» зібрали найвищий урожай сорту – 8,5 т/га. Перед збиранням головні фахівці прогнозували 6 т, але після зважування першого автомобіля стало зрозуміло, що сорт буде лідером та залишить позаду інші відомі брендові європейські сорти. Ця пшениця майже ніколи не вилягає навіть на високих агрофонах, чудово реагує на внесення регуляторів росту. Для отримання 8 т/га вистачає 140 кг д.р. азоту, водночас як іншим сортам необхідно давати на 20 – 30% більше. Прапорцевий листок і стебло в ділянці верхнього міжвузля покриті щільним восковим нальотом, що зумовлює стійкість до патогенів і сприяє зменшенню транспірації. Зернівка швидко формується ще до настання спекотної погоди, в той час коли велика зернівка сортів лісостепового європейського екотипу містить багато вологи, потім швидко висихає і стає плюсклою. Зовні ці сорти мають хороший вигляд, але під час збирання настає розчарування. В 2016 р. сорт НС 40 С був лідером із урожайності на площі 6 тис. га, збирали його вже на початку липня, коли на інших сортах ще потрібно було вносити фунгіциди для захисту від фузаріозу колосу. В філії «Перспектив», що на Івано-Франківщині, урожайність сорту сягала 9,2 т/га.

Директор філії «Перспектив» Павло Потомський. пізніше розповів, що в 2011 р. ще на посаді керівника відділку ПрАТ «Агрофорт», що на Київщині, був учасником делегації, яка вперше відвідала Інститут польових і овочевих культур у м. Нові Сад. Ще тоді він зрозумів, що сорти пшениці, як і жінок, потрібно вибирати душею й серцем. Сьогодні НC 40 C на Івано-Франківщині висівають після ріпаку, соняшнику та отримують завжди понад 8 т/га, а якщо сіяти по горосі, то можливо досягти врожайності 10 – 12 т/га, упевнений керівник західної філії МХП.

Невеликий колос – але важке зерно

Златан Вртаріч, директор ТОВ «Альянс Кемікал», що є ексклюзивним постачальником сорту НС 40 С в Україну, задоволений тривалою партнерською співпрацею з підприємствами ПАТ «Миронівський хлібопродукт» та тим, що сербський сорт зайняв гідне місце на ланах компанії з передовими агротехнологіями. «Багато аграріїв зазвичай обирають сорти з красивим і великим колосом, але розчаровуються відразу після зважування перших автомобілів чи перевірки карти врожайності в комбайні», – говорить пан Вртаріч. Сорт НС 40 С після відновлення вегетації має вигляд «гидкого каченяти»: посіви строкатої висоти, жовтого кольору. Але після раннього відновлення вегетації, максимального використання запасів ґрунтової вологи, сорт формує зерно ще до настання спекотної погоди, накопичує протеїн і клейковину, завдяки чому приносить велике задоволення українським господарям щодо прибутковості й раннього збирання, а відтак можливості завчасно підготувати площі під сівбу озимого ріпаку.

Стабільний урожай за різних умов вирощування

Олександр Коломієць, агроном із насінництва одного з найбільших підприємств ПАТ «Миронівський хлібопродукт» – ПрАТ «Зернопродукт МХП», радить усім аграріям України обов’язково ввести в сортову структуру сорт озимої пшениці НС 40 С. «Цей сорт ніколи нікого не підведе за поширених технологій вирощування завдяки потужній генетиці, пластичності до різних ґрунтових і кліматичних умов», – упевнений агроном.

Добре відзиваються про сорт НС 40 С і агрономи інших підприємств групи МХП. Для головного агронома ТОВ «Урожайна країна» Олексія Омельченка цей сорт є справжнім порятунком за екстремальних континентальних умов Сумської області, коли восени сухо, а взимку високі морози, і зазвичай сподіватися на високий урожай озимої пшениці не доводиться. «Навесні інколи виникає бажання пересіяти слаборозвинуті посіви, але під час збирання стає зрозуміло, що балканська «улюблениця» завжди виручить та дасть гарантований високий урожай», – запевняє пан Омельченко.

Отож успіх завжди залежить від тривалої і натхненної праці. Щоб досягти гарантованих фінансових результатів, особливо під час вирощування озимої пшениці, коли за впливу кліматичних, політичних і економічних чинників потрібно отримувати високі й стабільні врожаї з оптимальними витратами. Для цього необхідно знайти, перевірити та адаптувати до ваших умов кращі генетичні напрацювання. Фахівці ПАТ «Миронівський хлібопродукт» стали піонерами в розкритті потенціалу балканського сорту пшениці НС 40 С. Відтак їх тривалий пошук кращого селекційного матеріалу увінчався успіхом.