У кінці минулого року Міністерство аграрної політики та продовольства України
(далі – Мінагрополітики) затвердило революційний документ, який визначає нові
вимоги до ввезення в Україну тварин і товарів тваринного походження.
Йдеться про наказ Мінагрополітики від 16.11.2018 р. № 553, зареєстрований Мі-
ністерством юстиції України 04.04.2019 за №1101/5. Найближчим часом очікується його офіційне опублікування. Наказ набере чинності через півроку після його офіційної публікації й одразу втратять чинність нині існуючі (застарілі) вимоги до ввезення тварин та товарів тваринного походження. Зверніть увагу, що такі вимоги на сьогодні затверджені наказом Мінагрополітики від 14.06.2014 р. №71. Нижче коротко про ті основні зміни, які несе новий наказ. Слід зазначити, що цей огляд змін підготовлено, виходячи з тексту проекту наказу, опублікованого на сайті Державної регуляторної служби України (http://www.drs.gov.ua/wp-content/uploads/2018/07/10546-1_19-18.pdf та http://w w w . d r s . g o v . u a / w p – c o n t e n t / u p l o a d s /
2018/07/10546-2_19-18.pdf). Остаточного тексту наказу наразі у вільному доступі немає: він стане доступним після офіційного опублікування, що має відбутися незабаром.
Полегшення під час ввезення племінних та інших тварин
Істотним полегшенням є скасування вимоги щодо потреби відрядження за кордон спеціалістів із ветеринарної медицини Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів (далі – Держпродспожив- служба) для відбору тварин, яких імпортуватимуть на територію України.
Наразі такі відрядження представників Держпродспоживслужби до країн-експортерів необхідні за ввезення в Україну: племінної та користувальної* великої рогатої худоби; племінних і користувальних дрібних жуйних (кози, вівці); племінних та користувальних свиней. Водночас необхідність утримання тварин на карантині перед відправленням до України зберігається. Суттєвих змін у цьому аспекті новий наказ не містить.
Зменшення кількості діагностичних досліджень перед ввезенням тварин З’являється можливість проведення в країні- експортері не суцільних (як зараз), а вибіркових діагностичних досліджень певних тварин перед їх відправленням в Україну. Можливість проведення вибіркових діагностичних досліджень, зокрема, передбачено для: племінної, користувальної й забійної великої рогатої худоби; племінних, користувальних та забійних дрібних жуйних (кози, вівці); племінних і користувальних свиней (для забійних свиней передбачено проведення лише суцільних діагностичних досліджень); племінних, користувальних та забійних коней. Вибіркові діагностичні дослідження дозволені за умови, що в країні-експортері протягом останніх 12 місяців не було випадків захворювання тварин на відповідну хворобу. Вибірковість полягає у тому, що діагностичним дослідженням піддають не всіх тварин, які відібрані для експорту до України, а не менше ніж 10% їх кількості, але у будь-якому разі не менше 10 тварин із кожного задіяного іноземного господарства.
Скасування обмеження щодо форми ввезення репродуктивного матеріалу тварин
Нині діє норма щодо можливості ввезення в Україну сперми бугаїв-плідників, дрібних жуйних (кози, вівці), свиней та племінних жеребців лише у контейнерах із рідким азотом. З набранням чинності новим наказом це обмеження скасовується. Сперму вказаних вище тварин можна буде завозити не лише замороженою рідким азотом, а й у інших формах, прийнятних для ветеринарної практики.
Визнання принципів зонування та компартментації
Передбачається визнання Держспоживслужбою зон/компартментів, які створені на території країн-експортерів тварин та товарів тваринного походження. Таким чином, дозволятиметься імпортувати до України тварин чи товари тваринного походження навіть тоді, коли не вся територія країни-екс- портера вільна від хвороби. Достатнім для імпорту буде відсутність відповідної хвороби у зоні/ компартменті цієї країни, з якої/якого безпосередньо походять тварини чи товари.