Зміни клімату в Україні – як це вплине на виррощування сільськогосподарських культур?

0

Зміни клімату зроблять Україну схожою на Австралію.

Таку думку висловив президент асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», генеральний директор агрокомпанії ІМК Алекс Ліссітса в коментарі BBC, пише agroportal.ua.

За його словами, Україні варто рівнятися на Австралію в технологіях вирощування пшениці, подекуди ще ячменя та олійних.

Ліссітса підкреслив, що зміни клімату відбуваються в Україні навіть швидше, ніж прогнозували. Кількість опадів вже різко скоротилася, а ті, що є, випадають здебільшого взимку.

Він нагадав, що у 2020 році майже весь урожай на півдні знищила посуха, коли протягом 60 днів трималася спека — понад +30°C. Фактично вся смуга знаменитих українських чорноземів потрапляє до зони ризикованого землеробства.

«Де-факто на півдні України, крім соняшнику та озимої пшениці, нічого особливо вже й не виростиш, — прокоментував експерт. — У майбутньому Україна не зможе вирощувати сою, складно буде вирощувати ріпак та кукурудзу, а це — наша основна експортна культура».

Навіть таку національно чутливу для країни культуру як буряк, у тому числі цукровий, зміни клімату вже витісняють на Західну Україну. Ця вологолюбна рослина не витримує нової спекотної та посушливої погоди влітку.

«Якщо раніше на території Львівської області та Прикарпаття ніхто не думав вирощувати цукровий буряк чи соняшник, то зараз ці культури виростають. Я думаю, в найближчі 30-50 років Західна Україна буде клондайком аграрного розвитку країни», — додав Ліссітса.

Відповідно до його пропозиції, відповіддю аграріїв на зміни може стати зрошення, зокрема централізовані системи поливу дніпровською водою. Але це також має свої ризики, і їх слід прорахувати.