Обсяг внесених добрив в Україні у 2020 році зріс на 19%

0

У 2020 році в Україні збільшилося використання сільськогосподарськими підприємствами мінеральних добрив. 

Про це з посиланням на дані Державної служби статистики повідомляють в Асоціації “Український клуб аграрного бізнесу”.

“Загальний обсяг внесених мінеральних добрив збільшився на 19% до 2,8 млн тонн діючої речовини. Водночас використання азотних добрив збільшилося на 20% до 1,9 млн тонн діючої речовини, фосфорних – на 21% до 0,5 млн тонн діючої речовини та калійних на 13% до 0,4 тис. тонн діючої речовини” – йдеться в повідомленні.

За словами аналітиків УКАБ, щорічне зростання використання добрив в Україні продовжується вже 25 років починаючи з 1995 року, проте приріст 2020 року вдвічі перевищує середньорічні темпи зростання останніх 5 років. Таке суттєве зростання пов’язане з поліпшенням технології виробництва,  відносним зниженням вартості добрив на міжнародних ринках, а також зниженням ставок кредитування, що поліпшило можливості фінансування витрат на посівну.

“Такі тенденції є дійсно позитивними, адже Україна продовжує зменшувати розрив між фактичним та науково обґрунтованим рівнем використання добрив. Так, в  1990 році в Україні використання мінеральних добрив становило 4,4 млн т в діючій речовині, що на 57% перевищує поточний рівень. Водночас також вносилося значно більше органічних добрив” – зазначають в асоціації.

Особливо важливим в цьому контексті є збільшення внесення фосфорних і калійних добрив (переважно в складі комплексних добрив), рівень використання яких наразі є втричі меншим за показник 1990 року. Достатнє внесення добрив компенсує винос поживних речовин урожаєм і забезпечує підтримання та поліпшення родючості ґрунтів.

“На жаль, в Україні фактично відсутні розроблені поклади сировини для виробництва фосфорних та калійних добрив, а внутрішнє виробництво таких добрив працює на імпортній сировині та покриває не більше 15% поточних потреб ринку. Так, за 2020 рік було випущено близько 290 тис. т в фізичній вазі комплексних добрив (з вмістом фосфору або фосфору та калію). При цьому, імпорт таких добрив склав 1,68 млн т, переважно з Білорусі, Марокко, Литви та Польщі. Зокрема в Білорусі і Марокко одні з найбільших покладів калію та фосфору в світі, що є основою їх внутрішнього виробництва та конкурентоспроможності на зовнішніх ринках” – додають в асоціації.

Водночас у аграріїв викликають занепокоєння спроби введення обмежень щодо імпорту мінеральних добрив в Україну. Зокрема, обговорюється обмеження імпорту з Білорусі або введення квот загалом на комплексні добрива незалежно від країни на рівні в 1,4 млн тонн.

“Фактично навіть в 2020 році це спричинило б дефіцит в 300 тис. тонн на ринку добрив та позбавило б можливості поліпшувати родючість ґрунтів в наступні роки”, – сказав генеральний директор УКАБ Роман Сластьон.

Як зазначають експерти УКАБ, подібні заходи призведуть до погіршення конкуренції на ринку мінеральних добрив, посилення монопольного становища, створення дефіциту та неминучого зростання цін на дану продукцію. Згідно дослідження Київської школи економіки, введення квот на імпорт мінеральних добрив має загальний негативний вплив на економіку України та може призвести до втрат ВВП України в розмірі від 118 до 123 млн USD.