Обсяги експорту насіння соняшнику можуть сягнути 200 тис. тонн

0

У листопаді Україна експортувала понад 26 тис. тонн насіння соняшнику.

Про це повідомила прес-служба асоціації «Укроліяпром», пише АПК-Інформ.

Очікується, що за підсумками січня-листопада експорт олійної перевищить 150-160 тис. тонн, а до кінця 2020 року може досягти 200 тис. тонн.

Безпосередньо в січні-жовтні цього року експорт насіння соняшнику з України склав 115,2 тис. тонн проти 73,2 тис. тонн за відповідний період 2019 року (зростання на 57,4%).

«Стрімке зростання експорту насіння соняшнику розпочалося на початку 2020/21 МР, а саме – у вересні-жовтні цього року, коли було експортовано за 2 місяці 78,6 тис. тонн проти 5,1 тис. тонн за відповідний період 2019 рік (зростання у 15,1 рази)», – зазначають в асоціації.

Уточнюється, що в жовтні 2020 року експорт насіння соняшнику досяг 69,2 тис. тонн (зростання проти жовтня минулого року в 25,2 рази), при цьому вартість 1 тонни експортованої олійної майже вдвічі нижча за внутрішні закупівельні ціни, які перевищують $550 за тонну.

Основними імпортерами насіння соняшнику є країни ЄС, на які припадає 90% експорту даної сировини з України. Обсяги експорту зазначеної культури з України до країн ЄС вперше за останні роки перевищують 100 тис. тонн.

Зазначається, що за таких обставин, відповідно до положень ст. 31 Розділу IV та Додатку 1-D до Угоди про асоціацію з ЄС, Україна може застосовувати спеціальні заходи щодо експорту окремих видів товарів, які наразі обкладаються експортним митом, зокрема насіння соняшнику.

«Враховуючи вищезазначене, а також вкрай напружену ситуацію, що складається на ринку насіння соняшнику в Україні, асоціація «Укроліяпром» звернулася до Мінекономіки України, Мінфіну України, Державної митної служби України та Державної податкової служби України з проханням прискорити застосування спеціальних захисних заходів у вигляді додаткового збору при експорті насіння соняшнику до країн ЄС в обсягах понад 100 тис. тонн», – підсумували в «Укроліяпром».