У І півріччі 2020 року знизився експорт вітчизняної продукції садівництва

0

За січень-червень 2020 року Україна експортувала плодово-ягідної продукції на суму 95 млн дол. США, що на 18 % менше в порвнянні з аналогічним періодом минулого року.

Про це розповів старший науковий співробітник відділу економіки аграрного виробництва та міжнародної інтеграції Національного наукового центру «Інститут аграрної економіки», к.е.н. Богдан Духницький, передає прес-служба установи.

“Як і раніше, понад 95 % вартості в товарній структурі нашого експорту продукції цієї групи продовжують формувати волоські горіхи (очищені та в шкаралупі), заморожені фрукти (переважно, ягоди), а також зерняткові плоди” – зауважив експерт.

За його словами, основною причиною зниження доходів українських експортерів фруктів стало скорочення обсягів продажу зазначених товарних позицій у порівнянні з 2019 роком.

Майже на третину зменшились поставки за кордон волоських горіхів – з 33 тис. тонн до 22 тис. Експорт яблук і груш скоротився більш ніж у 4 рази – з 42 тис. тонн до 10 тис. Водночас продажі на зовнішніх ринках заморожених плодів і ягід українського виробництва знизились на 5 % – з 18 тис. тонн до 17 тис.

Основними ринками збуту для українських експортерів у нинішньому році стали Франція (12 млн дол. США), Польща (11 млн дол. США), Німеччина (7 млн дол. США), Туреччина (6 млн дол. США), Білорусь (5 млн дол. США), Австрія (5 млн дол. США). Обсяги поставок вітчизняної плодово-ягідної продукції до Італії, Нідерландів, Чехії та Азербайджану склав близько 4 млн дол. США до кожної з країн.

У цілому, близько 70 % вартості експорту українських плодів і ягід отримано внаслідок продажів до країн Європейського Союзу.

Бохдан Духницький вважає, що обмеження, пов’язані з пандемією коронавірусу COVID-19, мали негативний вплив на український експорт плодово-ягідної продукції.

Він пояснив, що затримки в переміщенні продукції на території Євросоюзу внаслідок запровадження додаткових перевірок, зниження фактично здійснюваних цільових рейсів усіма видами транспорту, суттєве зростання вартості морських перевезень стали критичними для товарів з невеликим терміном зберігання, до яких належать плоди і ягоди.

Звичні режими функціонування напрацьованих логістичних систем були порушені. Тому наші підприємці вимушено приймали рішення щодо скорочення запланованих експортних поставок або їх відміну, у першу чергу, на ринки країн Азії.

“На друге півріччя 2020 року зберігається невизначеність, оскільки не виключене повторне запровадження карантинних обмежень в осінні місяці, а конкретний потенціал експорту Україною яблук, волоських горіхів та ягід  стане зрозумілим наприкінці літа” – спрогнозував науковець.