Через зниження прогнозів врожаю зростають ціни на ріпак

0

Посушливі умови залишають невизначеними перспективи майбутнього врожаю ріпаку. Зниження прогнозу виробництва ріпаку в ЄС у звіті Єврокомісії призвело до подорожчання серпневих ф’ючерсів на ріпак в Парижі на 4 €/т – до 374 €/т або 408 $/т.

Про це повідомляють аналітики електронної зернової біржі graintrade.

У травневому звіті експерти WASDE збільшили прогноз світового виробництва ріпаку на 2,5 млн тонн – до 70,79 млн тонн, зокрема для України на 0,535 тонн – до 4 млн тонн.

Аналітики GrainTrade здивовані таким прогнозом, адже у 2019/20 МР в Україні із засіяних озимим ріпаком 1,3 млн га площ було зібрано 3,4 млн тонн із прогнозованих 3,6-3,9 млн. А під врожай 2020 засіяно лише 1,091 млн га, тим паче осіння посуха призвела до втрати частини посівів та значно погіршила стан інших.

За даними МСГ, втрати посівів озимого ріпаку завдяки теплій зимі склали лише 125 тис га, тому площі до збирання оцінюють у 966 тис га. Навіть за рівня минулорічної врожайності 2,6 т/га виробництво ріпаку в Україні не перевищить 2,5-2,6 млн тонн, тоді як у 2018/19 МР воно склало 2,8 млн, з яких 2,452 млн було експортовано, переконані експерти зернової біржі.

Як повідомляється у щомісячному звіті MARS, озимі культури в більшості регіонів Європи за виключенням північних, приатлантичних та країн Середземномор’я, страждають від дефіциту ґрунтової вологи на тлі вищих за норму температур, унаслідок чого уповільнюється розвиток рослин. Суха погода квітня-травня під час цвітіння та раннього наповнення ріпаку знизила потенціал врожаю.

Тож прогнози врожайності основних озимих культур у ЄС у 2020 році знизили в порівнянні з квітневим звітом:

  • пшениці – на 2,6% до 5,72 т/га, що на 0,9% поступатиметься середньому 5-річному показнику
  • ячменю – на 4,9% до 5,63 т/га, що на 2% нижче середнього 5-річного рівня,
  • ріпаку – на 6,1% до 2,95 т/га, що на 4,4% нижче середнього 5-річного рівня.

Форвардні ціни на ріпак в Україні залишаються на рівні 390 $/т для поставок у порт у липні-серпні, проте виробники не поспішають контрактуватися навіть попри покращення стану посівів після нещодавніх опадів.

“Відновлення цін на нафту та імовірне збільшення споживання біопалива дозволяють сподіватися на зростання попиту на ріпак з боку біодизельної промисловості, що наприкінці липня-серпня підтримає ціни” – підсумували аналітики GrainTrade.