На початку липня з ініціативи ДП «ТАК» у відомих на всю Україну Кищенцях, що на Черкащині, зібралися провідні аграрії, щоб обговорити перспективи застосування інтенсивних технологій вирощування основних сільгоспкультур.
Спочатку гостей привітав Корнеліус Хусінха, власник господарства. Він розповів, що нині обробляють 15 000 га, інтенсивна технологія виробництва потребує лише 30–40 людей замість сотень, як раніше. Та безробітними селяни не лишилися, бо в господарстві тримають на відгодівлі 750 свиноматок, близько тисячі голів дійного стада ВРХ (планують збільшити до 3000). Овочі теж потребують ручної праці. Не забувають і про соціальну сферу – разом із місцевою адміністрацією відремонтували клуб. У «Кищенцях» завжди шукають шляхи оптимізації виробництва та зниження витрат. Тож деякі технології запозичили в американців, активно контактують із європейськими компаніями.
Минулого року почали співпрацювати з данською компанією BioNutria.
Ларс Ольсен, провідний консультант BioNutria, зупинився на важливості елементів живлення для розвитку культурних рослин. Так, наприклад, агрономи добре знають ознаки дефіциту міді на ячмені – верхнє листя підсихає і закручується; якщо не вистачає марганцю – посіви жовкнуть. Для цукрових буряків важливо отримати вчасно бор. Ознака його нестачі – пошкоджена точка росту. У ріпаку без бору починається деформація суцвіття. Якщо бачимо на листі кукурудзи білі лінії, а на ячмені – коричневі дуже слабкі листки – не вистачає цинку. Відомо, що рослина потребує 17 різноманітних мікроелементів. Зазвичай вони є в ґрунті, проте в недоступній формі. Одним із факторів впливу на доступність елементів живлення є кислотність ґрунту.
Якщо рН занизька або зависока – елементи недоступні. Також має значення тип ґрунту, температура, активність мікробів у ґрунті, вміст кисню і води. Причому виявляється, що деякі мікроелементи є дуже рухливими, тобто рухаються від старого листя до точки росту: азот, фосфор, калій, магній, хлор тощо. Менш рухливі марганець, мідь, сірка, залізо, молібден – тож молоде листя потерпає від їх нестачі. Не рухливі бор і кальцій – рослина гине, не отримуючи їх.
Рослини потребують неоднакову кількість різних елементів. Марганцю треба більше пшениці, ячменю, сої, ріпаку, кукурудзі; бор потрібен бурякам, сої та кукурудзі тощо. Препарати BioNutria розроблені спеціально для листкового підживлення рослин і вже встигли зарекомендувати себе як найдієвіший спосіб отримання рослинами необхідних речовин для їхнього росту.
Тож поговоримо про рідкі мікродобрива у різноманітних формуляціях. BioMangan 189 NS містить 180 г/л марганцю, трохи азоту й сірки. Рекомендована норма – 1–3 л/га та 1–3 внесення. До BioMangan 170 NS CU додали мідь. BioBor 150 застосовують переважно на соняшнику, кукурудзі, цукрових буряках, горосі – 1–2 рази на сезон із нормою витрат 1–2 л/га. BioCrop Opti xl – комплексний продукт, актуальний для всіх культур, бо містить аж 9 мікроелементів, знижує рівень рН від 7 до 5, високоефективний навіть у жорсткій воді, легко змішується в бакових сумішах. BioCrop Opti ml краще використовувати для кукурудзи та цибулі, позаяк він містить більше цинку.
За застосування рідких мікродобрив із пестицидами не потрібен додатковий прилипач, оскільки він уже є в складі продуктів. Більше цього, ад’ювант поліпшує якість води, а саме – регулює її кислотність.
Та є ще окремий чудовий продукт для поліпшення якості води – Віо рН Control. Приготування робочого розчину з ним забезпечує 100% дію пестицидів! Тож можна знизити норму витрати пестицидів і трохи заощадити.
Найчутливішими до якості води є гербіциди, а саме: гліфосат, 2,4-Д амінна сіль, МЦПА, клопіралід тощо. Серед інсектицидів – імідаклоприд. Фунгіцидів – тіофанат-метил, беноміл, ципродиніл, манкоцеб, тирам тощо. Віо рН Control пом’якшує воду, знижує рівень рН робочого розчину до 5,0, запобігає швидкому випаровуванню та містить антиспінювач, що забезпечує стабільність розчину порошкоподібних пестицидів і мікродобрив.
Таким чином, під час обробки пестицидами чи мікроелементами пан Ларс рекомендує додавати Віо рН Control або BioCrop. Інформацію про те, які пестициди можна змішувати з поліпшувачами та мікродобривами, можна дізнатися у представників виробника в Україні. Директор ТОВ «Біодобрива» Олександр Жиглатий наголосив, що важливо вчасно проводити профілактичні обробки посівів. Бо коли агроном бачить ознаки дефіциту елементів на рослинах – уже може бути запізно. Також спочатку краще приготувати невелику кількість пробної суміші, якщо протягом 5 хв не буде жодної реакції, можна сміливо готувати суміш для баку.
Хенрік Лаурсен, директор із виробництва ТОВ «Кищенці», розповів, що структура сівозміни в господарстві така: 22% кукурудзи, 22% – соняшнику, стільки ж пшениці та ячменю, 11% посівних площ займають цукрові буряки, аналогічно – соя або квасоля. Ще 400 га – під овочами. До того як надати перевагу певній технології, ретельно прораховують ефективність її застосування. Сіють просапні культури на ширину міжрядь – 50 см, техніка йде виключно технологічними коліями. Торік переобладнали сівалки «Джон Дір» DB 8036R50 та DB 55ССS устаткуванням фірми Precision Planting, яке контролює чіткість розкладання й сингуляції, глибину висівання, загортання насінини, пришвидшує процес сівби, контролює контакт сівалки з ґрунтом. Інвестиції чималенькі – близько 80 000 дол., проте збільшення врожайності має бути мінімум 500 кг/га на кукурудзі, наприклад. Тож окупитися має за рік! Ведучий інженер фірми «Бюлінг Інк» Артем Сироїд розповів, що подібне переобладнання можливе практично на всіх просапних сівалках Kinze, MF, Monosem, Great Plains тощо. Також у господарстві вносять азот у вигляді КАСу. Продемонстрували просапний культиватор Kongskilde (поліпшує аспірацію, знищує бур’яни).
Учасники семінару оглянули посіви соняшнику, цукрових буряків, пшениці та кукурудзи і переконалися, що застосування мікродобрив разом із пестицидами – справа варта уваги, адже посіви вирівняні, здорові, з високим потенціалом урожайності.
Володимир Сисоєнко, генеральний директор ДП «ТАК», відзначив, що лише дотримання вимог технології, застосування якісних ЗЗР та насіння, вчасне підживлення посівів забезпечить добрий результат. А придбати названі вище продукти компанії BioNutria варто лише у перевіреного дистрибутора!