Відмова від вакцинацій: це може мати наслідки

0

Лукас Шварц, д-р вет. медицини, Урсула Ружицька, д-р вет. медицини, МоріцБюнґер, магістр, Клініка зі свинарства при Віденському університеті ветеринарної медицини (Австрія) 

Цирковірус, мікоплазма, РРСС (репродуктивно-респіраторний синдром свиней)… Щеплення стада потребує часу і передусім грошей. Одне господарство вирішило більше не вакцинувати своїх свиноматок і поросят, однак фермер навіть не здогадувався до яких наслідків це призведе.

Власник комбінованої свиноферми на 80 свиноматок звернувся до Клініки зі свинарства при Віденському університеті ветеринарної медицини. Він попросив оглянутитварин господарства, оскільки там виникли проблеми з проносом у поросят-сисунів, важким диханням поросят у групах аж до відгодівлі, кашлем у тварин на відгодівлі й відмовою свиноматок від корму. Під час телефонної розмови з’ясувалося, що з 2019 р. на фермі не робили щеплення ані свиноматкам, ані поросятам.

Під час огляду господарства залучені ветлікарі склали попередній звіт щодо проблем із дихальними шляхами тварин. Свиноматки частково злегка ускладнено дихали. У поголів’я в кінцевій фазі дорощування і в середині відгодівлі ситуація була дещо складнішою, бо тут у кожній бухті була щонайменше однатварина з кашлем. Кашель був здебільшого сухим, утім, зрідка і вологим. Невелика кількість свиней мала дзвінкий, «гавкаючий» кашель, а після нього важке, ускладнене дихання.

Частка кволих тварин (фото 1) становила приблизно 10%. Загалом вікові групи за масою були дуже негомогенними. Пронос поросят-сисунів змогли встановити лише в одному гнізді. І хоча випадки проносу лікували антибіотиками та після відлучення, за словами фермера, ці поросята погано розвивалися й починали кашляти. Це продовжувалося і на відгодівлі. Свині з кашлем наприкінці дорощуваннята в середині відгодівлі також частково гинули, якщо їм не проводили антибіотикотерапію. За результатами огляду внутрішніх органів після забою тварин понад 80% свиней мали зміни в легенях й печінці. 

Діагноз

Ветлікарі зробили евтаназію, а потім розтин двох відгодівельних свиней із типовим кашлем. Окрім того, вони взяли проби крові від 20 свиноматок (основних і ремонтних), а також проби рідкого калу поросят-сисунів. До того ж вони впорядкували інформацію, отриману від місцевого ветеринара.

Дослідження проб крові свиноматок на антитіла проти вірусів РРСС та PCV2 дало 100% позитивних результатів. За PCV2 проявилася нестабільна ситуація з імунітетом від старих, активних інфекцій і негативних тварин. За допомогою аналізу ПЛР було доведено наявність у лімфатичних вузлах (фото 2) обох трупів із розтину велику кількість PCV2 і в об’єднаних пробах (легені, лімфатичні вузли легень, мигдалини) – вірус РРСС. До того ж у сироватці обох тварин також знайшли антитіла від вірусу РРСС.

Результати дослідження проб калу на вірусні збудники проносу були негативними. У легенях обох тварин із відгодівлі змогли підтвердити наявність бактерій Actinobacilluspleuropneumoniae та Mycoplasmahyorhinis(збудник зумовлених мікоплазмою запалень суглобів, плеври та очеревини), але не Mycoplasmahyopneumoniae.

                                                   10% тварин у господарстві були кволими

Ураження легень і печінки

Дослідження органів наступної партії із забою показало, що печінка і легені всіх тварин мали зміни. На печінці вони були викликаніна 100% інфекцією аскарид – молочні вкраплення. Щодо змін у легенях, з одного боку, це були типові наслідки ензоотичної (M.hyopneumoniae), а з другого – інтерстиціальної пневмонії (вірусної). Крім того, були виявлені зміни на плеврі легень та абсцесоподібні вузлики на головних часткахлегень. Останні чітко вказували на активне ураження АПП(Actinobacilluspleuropneumoniae).

У досліджених лімфатичних вузлах виявили віруси PCV2 та РРСС

Коментар залучених ветлікарів

Наразі вакцинацію багато критикують не лише з позиції гуманної медицини, а й часто – ветеринарної, як непотрібні витрати коштів. Як приклад, господарство вирішило не вакцинувати своїх тварин – ані свиноматок, ані поросят. Нині наслідок цього – одночасна поява різноманітних, частково високопатогенних збудників, які є причиною великої кількості хворих тварин, а відтакнизької продуктивності поголів’я на відгодівлі. Для нас, як ветлікарів-консультантів, у цьому випадку було легко, на основі результатів досліджень, переконати фермера удоцільності й користі вакцинації. Поновлення щеплень було єдиною можливістю повернути господарство до високої рентабельності.

Боротьба з різними збудниками

Ветлікарі порекомендували власнику ферми проводити дворазове щеплення всього поголів’я свиноматок із інтервалом у 4–5 тижнів живою вакциною від вірусу РРСС (з ревакцинацією кожні три місяця). Додатково він має вакцинувати поросят на 21-й день їхнього життя. Мета цього заходу – знизити вірусне навантаження на господарство й стабілізувати стан здоров’я тварин.

Оскільки свиноматки мали негомогенний імунітет проти PCV2, разом із вакцинацією поросят рекомендували проводити щеплення свиноматок від PCV2. Також якщо й M.hyopneumoniae, як збудника, виявленоне було, оцінювання внутрішніх органів тварин після забою і гістологічне дослідження чітко вказали на причетність цих патогенів. Імовірно, взяття проб у молодших тварин, які неперебували у хронічній стадії захворювання, дало б позитивний результат. Мета заходів: запобігти (апікальній) пневмонії кінчиків частоклегень (фото 3) та погіршенню імунітету, кволості поросят і молодих тварин. Це має сприяти поліпшенню здоров’я й кращому розвитку поросят.

На основі підтвердження АПП (Actinobacilluspleuropneumoniae) і висновків після забою було рекомендовано негайне проведення лікування всіх свиней на відгодівлі за допомогою антибіотиків. На майбутнє після проведення рекомендованих щеплень за наявності асоційованих з АПП патологій легень можна подумати про вакцинацію від АПП. 

Фото: Віденський вет. мед. університет

Зміни в легенях з пневмонією кінчиків, Віденський вет. мед. університет

Аскариди/молочні вкраплення: через високий тиск інфекції в господарстві й високу частку патологій печінки спочатку рекомендували проводити дегельмінтизацію всього поголів’я що п’ять тижнів.

На довгострокову перспективу слід спільно з фермером розробити концепцію боротьби із захворюваннями. Її серцевина –належні чищення та дезінфекція у комбінації з дегельмінтизацією під час переведення поросят на початкову фазу відгодівлі.

Коментар українського фахівця

Віталій Піотрович, д-р вет.наук, технічний менеджер компанії «БерінгерІнгельхайм»:
– Сьогоднішні реалії розвитку свинарства, незважаючи на періодичні кризові часи, мають постійний «висхідний рух» уперед. Прогресивні кроки, які, до того ж, постійно вдосконалюють,унапрямі годівлі, менеджменту утримання, генетики є безперечними та наглядно демонструють суттєву відмінність від аналогічних показниківпопередніх років.Утім, «природа бере своє», тобто до показниківконтролю здоров’я твариннині потрібно ставитись ще більш відповідально, що потребуєпроведення належних і своєчасних профілактичних щеплень та обробок тварин.
З іншого боку, в 2021 році галузь свинарства переживає не найкращі часи. Значне збільшення собівартості виробництва свинини пов’язане з дорогими та дефіцитними кормами, і як наслідок – низька прибутковість, що призвела до перегляду розподілення витрат й пошуку кроків їх зниження. Окремі господарства декларували про збитковість виробництва та розпочалась «тотальна» економія, зокрема, на ветеринарній медицині. Є поодинокі повідомлення про припинення щеплень проти окремих інфекцій і застосування дешевших аналогів. Чи може це призвести до негативних наслідків? Звісно – так. 
Цілком усвідомлюю тяжкість часів для виробників свинарства, але,на мою думку, потрібно знаходити резерви й домовлятися з усіма учасниками ринку про можливість взаємних поступок. Завжди пригадую слова одного з моїх вчителів (Кучерявенко О. О.): «Якщо дорогий автомобіль преміум-класу заправити бензином класу А-76 чи А-80 – далеко не поїдеш».Але якщо його взагалі не заправляти – то навіть не зрушиш із місця. Так само і з профілактичними щепленнями тварин проти цирковірозу, неонатальної діареї поросят, парвовірусної інфекції та ін.Лише здорова тварина ростимейрозвиватиметься належним чином, і відповідно, приноситиме прибуток. Вважаю недопустимим зменшеннявідсотка витрат на ветеринарію нижче 5%, адже в умовах інтенсифікації виробництва свинини здоров’я тварин – запорука успіхувкладених інвестицій.