Карін Тафернер, журнал Landwirt (Австрія),
Галина Більченко, журнал Agroexpert (Україна)
Не важливо утримує господарство молочну, м’ясну худобу або відгодівельний молодняк, більшість із них впродовж свого виробничого циклу працюють і з телятами також. Наш журнал шукає найконструктивніші рішення для полегшення менеджменту вирощування телят.
Навіть у найсучасніших корівниках часто виникає ситуація, коли телята не мають шансів на виживання без сторонньої допомоги під час їхнього народження. А інколи й допомоги однієї людини буває недостатньо, аби розташувати теля у правильному положенні або витягти через родові шляхи. За складних отелень навіть фізично сильним ветлікарям доводиться добре попітніти. Тож не дивно, що на ринку представлено безліч допоміжних засобів саме для надання рододопомоги худобі.
Виробник молока Франц Марінгер із Герцогсдорфу (Австрія) власноруч побудував спеціальний транспорт для перевезення новонароджених телят. Стара шина від трактора, два колеса та вигнута стальна труба – це конструкційні складові цього транспорту. Особливо зраділа такому винаходу дружина фермера – Ельфріда, адже тепер вона може й самотужки перевезти теля з боксу для отелення в індивідуальний.
Відтоді, коли Вільгельм Корнбергер почав застосовувати свій винахід для рододопомоги у власному підприємстві з вирощування м’ясної худоби, він може сам без стороннього втручання та надмірних зусиль надавати ефективну допомогу під час отелення своїм 45 симентальським коровам. Фермер свердлом для розеток зробив отвори у дерев’яному стовпі завдовжки 2 м (на відстані 15–20 см), спереду із нижнього боку перпендикулярно прикрутив рейку довжиною 60 см (6х8 або 8х8 см). Під час важких отелень дошку кладуть під корову, а мотузку закріплюють на кінцівках теляти. Для того, щоб витягти теля дерев’яну ручку слід встановити у потрібний отвір, а мотузку потягнути з одного чи з двох боків, залежно від положення плоду чи за потреби (мотузку підвішують або закріплюють на палиці). Ефект важеля дає змогу робити сильне натягування, але без застосування надмірної сили. Коли теля потроху починає висковзувати, ручку переставляють у сусідній отвір, аби продовжити процес витягування. Залежно від того, наскільки високо мотузка для отелень прикріплена на палиці, слід прикладати більше або менше зусиль під час витягування теляти. Тому завдяки цьому пристосуванню можна полегшити роботу працівників під час надання рододопомоги, таким чином зменшивши навантаження на їхній хребет.
У прив’язному корівнику ТОВ «Денисівське», що на Полтавщині, облаштували родильний бокс. Він ідеально підходить, коли корів у господарстві небагато, і немає потреби вкладати кошти в окреме родильне приміщення. Попереду боксу змонтовано тримач для відра (якщо є потреба випоїти корову). Задня його частина складається з двох дверей: через менші можна завести корову або зайти фахівцю і широкі двері – якщо потрібен ширший доступ до корови у разі необхідності надання рододопомоги. Корів у такому боксі тримають щонайбільше добу – після цього її переводять на звичне місце. У «Денисівському» таким чином вирішили тимчасову відсутність родильного приміщення і підвищили гігієну отелень (на відміну місці отелень у станку на прив’язі, коли теля виходить просто на гнойовий канал). Значний плюс такого рішення у тому, що нема необхідності переводити корову далеко, а також наявність поряд молокопроводу і простого підключення бачка.