Український не-ГМ соєвий шрот відповідає міжнародним стандартам сталого виробництва

0

Ще у 2022 році Асоціація «Дунайська Соя» доручила Науково-дослідному інституту органічного сільського господарства FiBL (Австрія) дослідити вплив використання сертифікованих соєвих бобів «Європейська Соя» (Europe Soya) на подальші етапи виробництва. Дані про вуглецевий слід виробництва сої є важливою частиною дослідження і були зібрані в попередньому дослідженні в 2021 році консультантами Blonk (Нідерланди). Збір первинних даних щодо переробки сої в Україні відбувався з серпня 2022 року по лютий 2023 року.

Соєвий шрот, який виробили в Хмельницькій області на підприємстві AdamPolSoya із соєвих бобів власного виробництва, сертифікованих за стандартами “Дунайської Сої», продукує 0,36 кг CO2 на 1 кг соєвого шроту. Для порівняння, – середній рівень викидів вуглецю соєвого шроту, виробленого в Європі із середньостатистичної імпортної сої, дорівнює 1,99 кг CO2 на 1 кг шроту. Цей високий показник імпортованого до європейського континенту соєвого шроту, в основному, спричинений освоєнням під вирощування сої площ, на яких були вирубані тропічні ліси в регіонах Амазонія або Серрадо в Південній Америці.

У 2022 році в Україні під соєю, критично важливою культурою для європейських поставок протеїну, було засіяно понад 1,5 млн га, відповідно зібрано 3,7 млн тонн, що на 7% більше, ніж у попередньому році.

Також, близько 658 тис тонн української сої (17,5% загального виробництва) було сертифіковано як таку, що відповідає принципам сталості, є не-ГМ та вирощена на земельних ділянках без вирубки лісів та зміни цільового землекористування, згідно стандартів Асоціації «Дунайська Соя». Це гарантує суворе дотримання норм ЄС щодо системи захисту рослин, скорочення викидів парникових газів і простежуваності до поля – відповідаючи новим вимогам ЄС щодо поставок сировини, ризикованої для лісів та еко-систем (EU FECR – заплановано вступ в дію із 2024 року).

Цього значного результату вдалося досягти завдяки реалізації Програми Протеїнового Партнерства. Програма спрямована на стимулювання виробництва не-ГМ сої сталим способом в Європі для подальших поставок в країни Європи. Партнери інвестують у діяльність із розповсюдження агрономічних знань і сертифікацію фермерів та елеваторів в Боснії та Герцеговині, Молдові, Сербії та Україні.

Дагмар Ґоллан, виконавчий директор Асоціації «Дунайська Соя» відзначив: «Вибір продуктів харчування значно впливає на вуглецевий слід людини. Насправді, споживання продуктів харчування спричинює близько чверті викидів парникових газів на рік. І соєвий шрот, як корм для годівлі худоби, грає важливу роль щодо зміни клімату. Це дослідження має стати тривожним сигналом для виробників кормів та продуктів харчування в Європі, оскільки воно демонструє величезний потенціал сертифікованої, сталої, не-ГМ сої для виробництва соєвого шроту щодо скорочення викидів парникових газів.»

Віталій Кушнір, комерційний директор AdamPolSoya, прогнозує: «Ми віримо, що європейські споживачі при виборі продуктів харчування дедалі більше уваги звертатимуть на показник відповідного вуглецевого сліду. Україна пропонує доступне джерело низьковуглецевої продукції, щоб підтримати сталі зміни у ланцюгах постачання харчової промисловості». 

Володимир Пугачов, заступник виконавчого директора «Дунайської Сої» у Східній Європі додає, що соя, вирощена із дотриманням критеріїв сталості може стати мостом, що з’єднає Європу, та водночас допоможе створити локальні продовольчі системи, корисні для людей та планети. Сертифікована, не-ГМ, вирощена на ділянках без вирубки лісів та зміни землекористування має менший вуглецевий слід, ніж імпортна соя.

Послідовна робота «Дунайської Сої» з агровиробниками в Україні означає, що в Україні є значні обсяги сталої сої, яка змозі задовольнити та навіть перевищує потреби ЄС. AdamPolSoya подає приклад іншим переробникам в Україні, як можна одночасно відповідати вимогам ЄС у країні, що не є членом ЄС, і робити свій внесок у пом’якшення наслідків зміни клімату.

Про компанію AdamPolSoya  (ATK Group) 

AdamPolSoya входить до складу Групи компаній ATK, яка протягом двадцяти років веде свою діяльність за принципом вертикальної інтеграції як гарантії якості. AdamPolSoya – це сучасний завод з переробки не ГМ-сої українського походження у високоякісну продукцію, сертифіковану за стандартом Europe Soya («Європейська Соя»). AdamPolSoya повністю відстежує весь ланцюжок поставок продукції від поля до споживача і підтримує суворий контроль якості на всіх етапах: вирощування, зберігання, транспортування та переробки, дотримуючись принципів безпеки харчових продуктів і кормів.

Про Асоціацію «Дунайська Соя»:

Асоціація «Дунайська Соя» є неприбутковою, незалежною організацією з членським підходом, головний офіс якої знаходиться у Відні. Візією організації є стале, безпечне та забезпечення білком європейського походження. Для досягнення цієї мети «Дунайська Соя» підтримує, з-поміж іншого, стале виробництво сої в Європі та розвиток регіональних ланцюгів доданої вартості. Два сертифікати «Дунайська Соя»/ «Європейська Соя» надаються не-ГМ соєві продукти контрольованого походження та якості з Дунайського регіону та Європи. Асоціація «Дунайська Соя» об’єднує понад 300 членів у 27 країнах.