У заході, який проходив в Дипломатичній академії за організації інформаційно-аналітичної компанії AgroInsightex, взяли участь представники Міністерства розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства, представники посольств Республіки Болгарія та Республіки Польща, власники й керівники українських та іноземних компаній. Головними темами для обговорення були необхідність розвитку в Україні переробної галузі та будівництво підприємств з глибокої переробки аграрної продукції. Учасники конференції підкреслили, що в Україні є хороша основа для розвитку: наша країна давно вийшла з ролі сировинного придатка, у нас йде активне технологічне оновлення всіх галузей виробництва.
Ярослав Романчук, адвокат, керуючий партнер юридичної групи EUCON, прокоментував сучасну ситуацію в аграрній сфері України з позиції польського бізнесу: «Певна частина польських інвесторів теоретично й практично могли б розглядати свою можливість щодо купівлі землі в Україні, але ми бачимо, що ця перспектива не на часі. Власне, треба дивитися на те, що більшість представників польського бізнесу не стільки цікавиться купівлею землі, скільки кооперацією для розвитку свого бізнесу та отримання доходів.
Щодо певного твердження, що іноземці масово скупують землю в Україні, насправді у ХХІ ст. вже інші підходи до співпраці й можливості заробляння грошей, бізнес став дуже гнучким. Адже для ведення успішного агробізнесу не обов’язково володіти земельними активами. Тому польський бізнес розглядає можливості саме співпраці з українським бізнесом для створення виробництв продукції з доданою вартістю.
Але відсутність можливості для іноземців купувати землю в Україні стримуватиме закордонні інвестиції сюди. Польські інвестори, приміром, приходять в Україну з новими технологіями у переробці, та готові створювати спільні з українцями підприємства. За такого варіанта власниками землі можуть бути українські компанії, а спільне підприємство – вироблятиме продукцію з доданою вартістю. З другого боку, будь-який бізнес зацікавлений у підвищенні конкурентоздатності своєї продукції та розширенні меж її збуту, зокрема в Польщу, а з нею і в інші країни ЄС».
До того ж, болгарська компанія Elica збирається реалізувати інвестиційний проект з будівництва заводу з виробництва обладнання для переробної галузі в Україні.
«Україна є найбільшим торгово-економічним партнером Болгарії в Балканському регіоні. Незважаючи на те що за останні кілька років торговий обіг між нашими країнами знизився з $3 млрд до $1 млрд, ми як і раніше вважаємо Україну перспективним ринком для болгарських компаній», — зазначив радник з торгово-економічних питань, глава торгово-економічної місії Посольства Республіки Болгарія в Україні Стефан Софронієв. На його думку, інвестувати в Україну вигідно, тому що вона має зручне географічне положення —нашою територією проходять транспортні шляхи, що з’єднують Європу й Азію, в країні існує розвинена портова і складська інфраструктура. Україна також має в своєму розпорядженні відносно дешеві, але кваліфіковані трудові ресурси.