Нінуа Олена, Agroexpert, (Україна)
У попередній статті проблеми вирощування цукрових буряків були описані досить детально. Однак буряківництво ХХІ ст. уже знає відповіді на ці питання завдяки багаторічній праці фахівців компаній Bayer та KWS, адже інновація це не тільки створення чогось нового, але й поліпшення й оптимізація вже наявних систем і процесів.
Боротьба з бур’янами на буряковому полі дуже обмежена в часі. «Доволі складно контролювати бур’яни на буряках у пізній фазі розвитку, особливо коли це стосується лободи білої. Ми представляємо справді інноваційну технологію, що являє собою синергізм новітніх гібридів буряків і гербіциду. Відтепер ми можемо здійснювати гербіцидний контроль за ширшого вікна використання, що значно полегшує роботу фермера», – коментує Дмитро Мілко, маркетинг менеджер компанії Bayer, на презентації Конвізо Смарт на Байєр Агро Арені Захід у Тернополі. Власне, широкому загалу цю технологію вперше в світі представили саме в Україні.
Без ризику фітотоксичності
Конвізо Смарт – це двокомпонентна система, котра складається з взаємозалежних елементів – гербіциду та адаптованих гібридів. В Україні схожі технології вже використовують на інших культурах, але при цьому продукується велика кількість стійкої падалиці, яку потім важко контролювати. Принаймні, із цукровими буряками такої проблеми, зазвичай, не виникає, – стверджують розробники технології.
Гібриди Конвізо, розроблені компанією KWS, повністю стійкі до гербіциду Конвізо®1 компанії Bayer. Проведені дослідження довели, що навіть за використання чотирикратної дози препарату фітотоксичність відсутня . Селекція цих гібридів розвиватиметься в напрямі стійкості проти ризоманії, нематоди, церкоспорозу та ризоктоніозу, а щодо врожайності, вони абсолютно не поступаються решті гібридів призначених для традиційних технологій. За словами спеціалістів KWS, їхні геноми не містять нічого штучного і виведені методом зворотного схрещування. Стосовно системи живлення та певних вимог до ґрунтів – ці гібриди не потребують особливих умов .
Два гербіцидних внесення – замість семи внесень
У традиційній схемі вирощування зазвичай доводиться декілька разів використовувати гербіциди бетанальної групи, грамініциди, а потім ще й боротися з осотами. Таким чином, за вегетаційний період може відбуватись до 7 внесень різних за спектром дії гербіцидів, що, безумно, справляє величезне навантаження не лише на культуру, а й на довкілля. На противагу цьому нова технологія передбачає однократне внесення в нормі 1 л/га або два внесення по 0,5 л/га кожне препарату Конвізо®1, що одночасно вирішує проблему як злакових, так і широколистяних бур’янів. Нюанси використання: температурний режим у межах від 15 до 25°С, об’єм робочого розчину – 200–250 л/га з обов’язковим додаванням прилипача Меро, 1 л/га, для кращого розчинення воскового нальоту важковикорінюваних бур’янів. Оскільки лобода, щириця, мишії тощо за сприятливих умов здатні проростати в декілька етапів (загалом протягом 30–45 днів від моменту появи сходів культури), використання половинної норми з інтервалом внесень 12–16 діб ефективніше контролює посіви. Препарат можна використовувати до фази 6 листків бур’яну за однократного внесення та до 4 листків за дворазового, оптимальна фаза розвитку злакових – 1–3 листки. При цьому завдяки толерантності культури фаза розвитку значення не має. Бур’яни припиняють свій ріст уже через 2–3 дні, перші симптоми загибелі з’являються через тиждень, а повна загибель протягом 14 діб. Післядії на наступні культури в сівозміні не виявлено. Дослідження в цьому напрямі тривають. За необхідності гербіцид можна використовувати в бакових сумішах із іншими препаратами, зареєстрованими на цукрових буряках.
Склад препарату та принцип дії
Діючі речовини, які містить Конвізо®1, форамсульфурон та тієнкарбазон-метил, належать до класу сульфонілсечовин. Завдяки форамсульфурону пригнічується життєво необхідний синтез амінокислот, поділ клітин припиняється. Тієнкарбазон-метил за механізмом впливу належить до ALS-інгібіторів і окрім листкової дії має також ґрунтову, утворюючи на поверхні ґрунту захисний екран, контролюючий нові хвилі проростаючих бур’янів, спровоковані опадами після внесення препарату.
Технологію цього року випробовують на 15 демопосівах в основних бурякосіючих регіонах України. Уже продемонстрована відмінна ефективність проти видів лободи, гірчаку, щириці, амброзії полинолистої, видів ромашки, хрестоцвітих, зірочника середнього, підмаренника чіпкого, фіалки польової, пасльону чорного, пирію, осотів тощо.
«Я думаю, багатьом аграріям цікава ця технологія Перш за все вона забезпечує аграрія часом – одним із найбільш вагомих ресурсів в найтяжчий період виробництва. Ця система дає змогу економити безліч механізованих та людських ресурсів. Через 2–3 роки перехід на неї стане масовим» – упевнений пан Мілко. Це й не дивно, адже вона забезпечить виробника впевненістю в ефективному захисті цукрових буряків, навіть за умов відтермінування внесення через складні погодні умови, а також знівелює потребу використання складних сумішей, що означає менше помилок та більшу безпеку під час приготування розчину.