Упрес-центрі інформаційного агентства «Інтерфакс-Україна» відбулась прес-конференція на тему «Бобові культури. Назустріч викликам глобального попиту», під час якої обговорювали основи розвитку ринку бобових культур та світові тенденції цього напряму.
Ринок бобових культур є одним із найдинамічніших напрямів аграрного сектору України. Посівні площі бобових культур в Україні цього року становили близько 500 тис. га, що на 55% більше порівняно з 2016 роком (320,6 тис. га). Очікується, що в 2018 році площі під бобовими зростуть на 30%. Утім, навіть попри такі об’єми, цей напрям вважають нішевим.
Можна виділити 4 аспекти, котрі стимулюють розвиток виробництва бобових культур в Україні:
- Надзвичайно великий світовий ринок збуту та високий рівень споживання цієї продукції багатьма країнами – попит перевищує пропозицію.
– Виробництво бобових вважається високомаржинальним. За даними Держкомстату, в 2016 році бобові культури ввійшли в ТОП-5 найбільш прибуткової сільгосппродукції, забезпечивши виробникам понад 76% рентабельності.
– Бобові дуже корисні з точки зору їх позитивного впливу на родючість ґрунту, є прекрасним попередниками і цінними складовими сівозміни.
- Виробництво бобових є цікавим не лише для великих виробників, але для малих та середніх фермерів, котрі хочуть диверсифікувати своє виробництво й розширити асортимент продукції.
У 2016 році світове виробництво бобових культур становило приблизно 50 млн тонн – більшу частку займали квасоля та горох (20 млн тонн), за ними нут, сочевиця й інші бобові. Серед країн-лідерів виділяють Індію та Канаду, які сумарно виробляють 20 млн тонн бобових.
В Україні торік виробництво становило майже 800 тис. тонн, а у 2017 р. уже досягло 1,3 млн тонн, за урожайності – 25,8 ц/га. Вирощування в основному зосереджено в південних регіонах України. Серед посівних площ провідне місце займає горох, сочевиця та нут. За результатами 2015/16 МР, головними покупцями українських бобових були Індія (35% від загального експорту), Пакистан, Бангладеш, Туреччина, ЮАР, Кенія й інші країни.
Незважаючи на доволі високі показники рентабельності вирощування бобових і значні перспективи для збільшення виробництва, існує низка проблем, що стримує нарощення. Основні виклики, які є на шляху розвитку українського виробництва бобових – дефіцит якісного насіння для сівби та відсутність належних інструментів фінансування цього напряму.
Щоб залишатись конкурентоспроможними на світовому ринку, українські виробники мають відслідковувати ситуацію, котра складається на цільових ринках, щоб розуміти який ринок може компенсувати прогнозоване падіння попиту на бобові, вивчати структуру цін, піднімати якість своєї продукції.
За словами Ольги Трофімцевої, заступника Міністра аграрної політики та продовольства України з питань європейської інтеграції, попит на бобові культури зростатиме в довгостроковій перспективі й Україна одна з небагатьох країн світу, котра може цей попит задовольнити, не зашкоджуючи при цьому інтересам свого власного населення, закриваючи потреби внутрішнього ринку.
Конференція «Бобові культури» пройде 23 листопада в Києві
Власкор