П’ятихвилинка рільника [agroexpert №3(92) 2016]

0

Способи контролю дротяника

 

Соціальні мережі дедалі частіше стають майданчиком для спілкування аграрних фахівців.

На сторінці групи «СкаЖений Агроном – поради, відгуки, коментарі щодо насіння та засобів захисту» в Facebook у середині березня агроном компанії «Торговий дім «Насіння» Ігор Ямковий запитав учасників спільноти поради щодо контролю личинок ковалика (дротяника), зауваживши, що господарство з 2010 р. протруює системним інсектицидом насіння кукурудзи на заводі та ярого ячменю власноруч. «Кукурудзу сіємо після ярого ячменю. Вносимо аміачну воду під усі культури. Дротяник зустрічається на всіх культурах, але найбільше – на кукурудзі та цукрових буряках. Як, чим і скільки часу потрібно, щоб побороти цього шкідника?», – звернувся користувач за допомогою, і ось які відповіді він отримав.

Василь Українець, директор «Нуфарм-Україна» радить вносити аплікаторами в ґрунт гранульований клотіанідин: «Жодне протруєння не вирішить проблему! Судячи з фото ЕПШ цього шкідника у вас перевищено у 6–8 разів!». Пан Василь нагадує, що повний цикл розвитку шкідника – 5 років, у т. ч. 2–3 роки розвиток самої личинки залежно від певних умов та уточнює, чи розставляли феромонні пастки.

 

Інший фахівець, Петро Рябошапко, підказує поєднати внесення мінеральних добрив та протруєння: «Весною під час сівби чи перед нею потрібно внести по 100 кг/га амофосу, суперфосфату, нітроамофоски, насіння обробити препаратом БІ-58. Через 2 тижні дротяники будуть «стояти стовпчиками», як вартові біля мавзолею, або днювальні на тумбочці».

Олег Лісовський, менеджер компанії «Грін Експрес», пропонує кілька варіантів хімічного контролю личинок шкідника окремо на кукурудзі та ячменю із застосуванням препаратів своєї компанії та навіть вказує вартість обробок. «Пораджу практичні методи боротьби із дротяником на кукурудзі: 1. Протруювання кукурудзи – Команч, 2 кг/т (імідоклоприд, 700 г/кг) – ціна $39 із ПДВ. Результат – надійний захист від дротяника на 30 днів + «саншилд ефект» – імідоклоприд захищає проростки кукурудзи від УФ-променів. 2. Протруювання – Вайпер, 1,5 л/т (клотіанідин, 600г/л) – $87,5 + Команч, 0,5 кг/т (імідоклоприд, 700 г/кг) – $39. Результат – захист від наземних і ґрунтових шкідників, у т. ч. дротяника на 45 днів днів + «саншилд ефект». Загальна вартість на 1 га – $3,15. 3. Протруювання Вайпер, 3,5 л/т для захисту від карантинного шкідника діабротики. До протруйника кукурудзи додайте 0,2 л/т флутриофолу, аби захистити кукурудзу від летючої сажки.

Ячмінь пропонує протравлювати Команч, 0,5 кг/т + фунгіцидний протруювач Цензор XL (дифеноконазол + металаксил-м), 2 л/т – $7,76 – проти дротяника, злакових мух, попелиць, блішок. Цей протруювач також можна застосовувати проти комплексу хвороб і він єдиний бореться із карликовою сажкою ячменю».

Ігор Тарушкін, продакт-менеджер компанії «Байєр», розмірковує над доцільністю застосування феромонних пасток і радить підбирати препарати для хімічного контролю залежно від видового складу шкідника. «1. Феромонні пастки – модна, але непроста й недешева технологія та не гарантує 100%-го успіху. У вас, напевне, наявні ковалики кількох видів. Я майже впевнений, що є Agriotes sputator, Agriotes gurgistanus, Selatosomus latus та інші. Феромон потрібний під кожного свій, а пастки – лише типу «Естрон». Ефективнішим методом вважає відловлювання самців із їх послідуючою стерилізацією тіотефом (триетиленімід тіофосфорної кислоти) і подальше випускання їх в агроценоз для створення конкуренції невідловленим самцям і ще більшого зниження заплідненості. Тобто – пройти, зібрати, викупати в тіотефі, випустити, а пастки знову зібрати. Доцільність та економічність варто оцінювати завчасно. 2. Аміачна вода проблем із дротяником достатньою мірою не вирішить. Однак вирішити може безводний аміак, але з його внесенням треба бути вкрай обережними. 3. Гранульовані формуляції клотіанідіну, зареєстровані в Україні, не пристосовані для ґрунтового внесення – лише для обприскування. Вони більш концентровані за ті, які вносять у ґрунт. Я б не експериментував із такими речами. Із доступних в Україні засобів зареєстрований під ваші культури 2%-й гранульований фіпроніл. І точно під аплікатори. Але його слід застосовувати раз на 4–5 років, бо він дуже токсичний. І, звісно, в поєднанні з клотіанідинвмісним протруювачем. А через 7–8 років, коли ви суттєво знизите чисельність популяції, можливо, стануть у нагоді і феромонні пастки».
 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here