14 грудня 2019 року почали діяти положення Регламенту ЄС 2017/625 («Регламент офіційного контролю»), що скасовують Регламенти ЄС № 854/2004 та 882/2004.
У новому Регламенті встановлені правила щодо офіційного контролю й дотриманням правил ланцюга поставок харчових продуктів, зокрема законодавства про харчові продукти та корм, а також стосовно правил охорони здоров’я тварин і рослин.
Регламент гармонізує контроль за виконанням вимог у всьому агропродовольчому ланцюзі. Положення Регламенту застосовується й до інших сфер контролю: контроль захворювань тварин, засобів захисту рослин та виробництва органічних продуктів.
У Регламенті запроваджені оцінки ризиків, тож органи влади повинні враховувати ризик для здоров’я людей, тварин або рослин та навколишнього середовища; ризик введення споживачів в оману; відповідність та надійність власних перевірок операторів тощо. Також від органів влади вимагається врахування ймовірності шахрайства та оманливих дій.
Відповідно до нового Регламенту офіційний контроль можуть здійснювати всі оператори на всіх етапах виробництва, переробки, розповсюдження та використання тварин, товарів, речовин, матеріалів або предметів, на які поширюються правила агропродовольчого ланцюга. Тому оператори зобов’язані співпрацювати з органами влади та надавати доступ до їх обладнання, транспортних засобів, приміщень, комп’ютерів, документів та іншої необхідної інформації, а також тварин та товарів, що знаходяться під їх контролем.
В обов’язки органів влади входить ведення реєстру всіх операторів, що підлягають офіційному контролю. У свою чергу, оператори повинні надавати інформацію про свою діяльність, включаючи теле- та інтернет-продажі, а також приміщення/об’єкти, які вони контролюють.
Для операторів ввели обов’язкові збори за контроль, який здійснюється на заводах з переробки м’ясної продукції, виробництва молока, заводах рибного господарства; контроль у пунктах прикордонного контролю; контроль щодо тварин та рослин, продуктів тваринного та рослинного походження; певних товарів третіх країн тощо.
Окрім цього, нові правила прозорості вимагають від держав-членів ЄС публікувати детальну інформацію про методи та дані, що використовуються для обчислення зборів для кожної окремої категорії операторів та органів управління.
Що стосується прикордонного контролю за тваринами та товарами, які імпортуються до ЄС, то Регламент встановлює загальні правила для контролю на кордонах за імпортом тварин/рослин, продуктів тваринного походження, інших продуктів/ товарів, які підлягають контролю під час в’їзду до ЄС. Система контролю за імпортом базуватиметься на оцінці ризику. Виконання зазначених функцій здійснюватиметься у пунктах прикордонного контролю.
За матеріалом UkraineFood.org