DRACULA 430 HYDRO – ВДАЛЕ ПОЄДНАННЯ ДИСКІВ ТА КУЛЬТИВАТОРНИХ ЛАП

0
Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Обираючи машини та знаряддя для виконання агротехнологічних операцій, перевагу слід надавати насамперед не вартості машини, а експлуатаційній надійності техніки та якості виконаної нею роботи.

Таку філософію сповідують у фермерському господарстві «НІВА-АГРО», що в Дунаєвецькому, а нині Кам’янець-Подільському районі на Хмельниччині – мальовничому куточку українського Поділля. За період свого існування господарство стало класичним прикладом вдалого менеджменту у сфері аграрного виробництва. У напружений період літніх польових робіт журнал Agroexpert відвідав господарство та поспілкувався з його керівником Костянтином Івановим.

– Сьогодні фермерське господарство «НІВА-АГРО» має в обробітку близько 800 га земельних угідь і вирощує широкий спектр зернових, зернобобових та технічних культур, зокрема озиму пшеницю, озимий ріпак, ярий ячмінь, кукурудзу на зерно та силос, а також кормові культури, адже маємо і тваринництво – приблизно 450 голів, зокрема 150 дійних корів, телята, бугайці на відгодівлі та свиней, – розповідає Костянтин Олегович.

Керівник ФГ «НІВА-АГРО» Костянтин Іванов

А розпочинали ми з об’єднання кількох десятків перших паїв, які залишилися від колишнього колгоспу. Землі там було майже 2000 га. Утім, не всі пайовики повірили нашій команді. Деякі стали одноосібниками, а дехто спокусився на обіцянки холдингів. Тож поступово піднімали господарство, яке було розпайоване і практично знищене. У тих умовах дорога імпортна техніка провідних світових виробників – це була лише мрія. Тож доводилося застосовувати на полях переважно ті знаряддя, які залишилися в спадок, або ж закуповувати бувшу у використанні імпортну техніку чи дешеві машини вітчизняних виробників. Адже все впиралося в брак коштів та відсутність гнучких схем кредитування.

Але керівництво нашого господарства розуміло, – продовжує пан Костянтин, – що для того, аби дотримуватися всіх вимог агротехнології, і таким чином отримувати високі та стабільні врожаї, потрібна надійна й безвідмовна техніка, яка забезпечує вчасне виконання робіт із високою якістю. Відвідуючи чисельні виставки, Дні полів, маючи можливість поспілкуватися з сусідніми фермерами, керівництво господарства щоразу переконувалося в доцільності придбання якісної техніки відомих світових брендів. Так поступово наш машинний парк став поповнюватися імпортними агрегатами. На сьогодні маємо зернозбиральний комбайн New Holland, трактор Fendt 1030 Vario, просапну сівалку Maschio Gaspardo, зернову сівалку Kuhn ESPRO 6000 та іншу техніку закордонного виробництва.

Особливо хочу зупинитися на машинах виробництва італійської компанії Maschio Gaspardo, а їх у нас дві одиниці – навісна універсальна сівалка SP 8 з внесенням мінеральних добрив та диско-лаповий стерньовий культиватор DRACULA 430 Hydro. Одразу зазначу, що техніка Maschio Gaspardo не дешева, адже всім відомо, що якісне та надійне дешевим ніколи не буває. Працює техніка цього виробника у нас не просто кілька років, а значно більше, ніж можна собі уявити. Ви здивуєтеся, але сівалку SP 8 ми придбали на межі 2008– 2009 років, а комбінований ґрунтообробний агрегат DRACULA 430 Hydro у нас працює з 2018 року. І жодного разу ця техніка нас не підвела, а лише демонструвала чудову якість роботи за високої продуктивності, – зазначив Костянтин Олегович.

Чесно кажучи, важко було повірити в те, що просапна сівалка SP 8 може без відмов працювати щонайменше 16 років. Аби розвіяти будь-які сумніви, керівник господарства запропонував поїхати на сусіднє з машинним двором поле кукурудзи та на власні очі оцінити сходи рослин, сівбу яких проводили сівалкою SP 8 в агрегаті з трактором МТЗ-982. На превелике здивування, сходи були рівномірними за висотою, приблизно у фазі 8 листочків, а відстань між рослинами в рядку була рівномірною – десь близько 19 – 22 см. І це при тому, що за сезон ця сівалка має напрацювання в межах 300 – 350 га.

До мене часто приїздять менеджери різних компаній і пропонують нові сучасні просапні сівалки, – далі веде розмову керівник господарства. – Але ж ті сівалки коштують понад 200 тис. євро. І якщо я ними висіватиму на наших полях кукурудзу та соняшник, то собівартість зерна різко зросте, отже, запланованого прибутку ми не отримаємо. Тож я їм дякую за пропозицію і кажу «до побачення».

Ну а з агрегатом DRACULA 430 Hydro сталося все дуже просто, – продовжує розмову пан Костянтин. – Приїхали до нас представники компанії МІНЕТЕХ – офіційного дилера Maschio Gaspardo в Україні, і запропонували продемонструвати в роботі цей комбінований агрегат. Я погодився, адже стало цікаво, як на наших важких суглинкових чорноземах покаже себе це знаряддя.

Одразу зазначу, що в роботі агрегат себе проявив з найкращого боку і продемонстрував чудовий результат. Зізнаюся відверто, такої високої якості обробітку я не очікував побачити. Стебла попередника всі до одного були подрібнені й ретельно перемішані з землею, а поверхню поля було настільки вирівняно, що там можна було відразу проводити сівбу культур на невелику глибину. Тож ми не гаяли часу, погодили умови контракту і залишили цей культиватор у господарстві.

До того часу, доки ми не придбали диско-лаповий агрегат DRACULA 430 Hydro, – говорить керівник господарства, – підготовку ґрунту під майбутній урожай виконували, залежно від попередника, дисковими знаряддями, а після цього застосовували відвальну оранку. Тож тепер суцільний комбінований обробіток із загортанням у ґрунт рослинних залишків є важливою ланкою нашої агротехнології.

Завдяки комбінації передніх дисків, культиваторних лап, вирівнювальних дисків та заднього прикочувального котка культиватор DRACULA 430 Hydro забезпечує роботу з будьякими післяжнивними рештками, дає змогу контролювати ступінь ущільнення ґрунту, вирівнювати поверхню поля і проводити ефективний обробіток ґрунту для подальшої сівби насіння.

Відвідавши машинний двір господарства, ми поспілкувалися з механізатором Василем Ніколайчуком, який безпосередньо працює на диско-лаповому агрегаті DRACULA 430 Hydro. Ось що він розповів: – Агрегат чудовий, зручний в експлуатації і простий в обслуговуванні. Один раз на два дні перед початком роботи виконую технічне обслуговування, для цього достатньо лише 15 – 20 хв, адже підшипники на дисках не потребують обслуговування.

Механізатор Василь Ніколайчук

Хочеться звернути увагу на просту, але водночас вдалу конструкцію котків. За умов підвищеної вологості вони не забиваються та не потребують очищення, на відміну від котків на інших машинах, які за сухої погоди працюють відносно добре, але ледве з’явилася волога, потребують очищення після кожного робочого проходу загінки.

Обробіток виконую на глибину до 25 см. Робоча швидкість становить приблизно 9 – 10 км/год. Залежно від довжини гонів, глибини обробітку та мікрорельєфу поля витрата палива в середньому дорівнює 14 – 16 л/га. Ця машина «полюбляє» швидкість, бо саме на підвищеній швидкості вона демонструє високу якість обробітку ґрунту. За таких умов протягом зміни агрегат може обробити до 35 – 45 га.

DRACULA 430 Hydro відпрацював сім років, і була лише одна відмова – вийшов з ладу один із підшипників на котку. Сервісні інженери компанії-постачальника оперативно прибули до нас та замінили підшипник. Інших відмов не було, – зазначив на завершення Василь Іванович.

Сподіваємося, що з кожним роком на українських полях працюватиме якомога більше якісної та надійної техніки Maschio Gaspardo, а схвальні відгуки від її роботи, один із яких висловив механізатор Василь Ніколайчук, лунатимуть якомога частіше.