Наталя Рекунова, Agroexpert, (Біарріц, Франція)
На початку листопада минулого року у Франції пройшли чергові «Дні кукурудзи». Представники стратегічних насіннєвих компаній, насіннєвих асоціацій, селекціонери та найбільші виробники кукурудзи обговорювали нагальні питання галузі. До участі в конгресі запросили і журнал Agroexpert.
За два місяці до закінчення минулого року Біарріц, відоме курортне містечко у Франції, обрали для важливого для європейських виробників кукурудзи заходу – «Днів кукурудзи 2013». Це чергові щорічні збори членів асоціацій, що об’єднують виробників кукурудзи країн Європи.
13–14 листопада конгрес-центр Bellevue приймав велику кількість учасників конгресу, серед яких були представники таких асоціацій: Європейська конфедерація виробників кукурудзи (С.Е.Р.М.), Національна федерація виробників насіння кукурудзи та сорго (F.N.P.S.M.S.), Асоціація виробників цукрової кукурудзи, силосної кукурудзи та кукурудзи на зрошуванні (A.G.P.M.) та ін. Разом вони утворюють потужне європейське об’єднання виробників кукурудзи Maіz’Europ, яке має за мету захист інтересів виробників насіння, зерна та фуражної кукурудзи на європейському рівні.
Зміни в агрополітиці на користь «нових» членів ЄС
Конгрес із самого початку обіцяв бути визначним для делегатів від Болгарії, яка однією з останніх дістала членство у Євросоюзі. Болгарські делегати зачитали звернення та подали заяву на вступ до конфедерації С.Е.Р.М.
Делегати ще одного новоспеченого члена ЄС – Румунії доповіли, що їхня молода асоціація виробників насіння кукурудзи налічує 25 членів із земельним банком 500 га.
До речі, згідно з новою аграрною політикою ЄС на період 2014–2020 рр. передбачено зміни у механізмі виплат фермерам країн «нових» і «старих» членів Євросоюзу, зокрема, виплати новим членам поступово збільшуватимуть. «Зміни стосуються питання дотацій фермерам. Щодо країн Причорномор’я: дві країни, які останніми отримали членство у ЄС і є великими виробниками кукурудзи, – Румунія і Болгарія – отримають більше грошей від ЄС, які дадуть можливість інвестувати в аграрний сектор цих країн (технології, обладнання тощо) для його успішного розвитку. Досі розміри дотацій фермерам нових країн-членів були відносно невеликими. Для Польщі розмір фінансування програм також збільшено», – розповів під час ексклюзивного інтерв’ю журналу Agroexpert директор Французької федерації виробників насіння кукурудзи і сорго (F.N.P.S.M.S.) Люк Еспрі.
Україна в зоні прискіпливої уваги
Представник польської делегації, президент польської асоціації виробників кукурудзи (якій, до речі, у травні цього року виповниться 30 років!) Тадеуш Міхальскі у своєму виступі порушив питання можливості захисту європейських фермерів від різкого коливання ціни на товарну кукурудзу. Відтоді як Україна раптово вийшла в лідери серед експортерів кукурудзи, вона міцно прикувала до себе увагу конкурентів. «Українське» питання присутнє чи не в кожній доповіді. Українська зернова продукція не поступається якістю і загалом стала більш конкурентною на ринках завдяки своїй ціні. Стосовно заходів із захисту інтересів європейських фермерів Люк Еспрі в інтерв’ю зазначив: «В Україні дуже великий урожай кукурудзи, яку пропонують на світовому ринку за дуже конкурентною ціною. Ми би хотіли, щоб Україна більше інвестувала у зберігання, щоби мати можливість не збувати весь товар відразу, знижуючи таким чином ціну. Ми зараз активно працюємо над системою страхування доходів європейських виробників кукурудзи у випадках коливання цін, яка б дала змогу мінімізувати наслідки таких ризиків. Коливання цін будуть завжди, і ми добиваємося, щоби була гарантована ціна для виробника».
Діабротика і мікотоксини
Діабротика вже у нових регіонах. Секція зрошування культур уже стала традиційною на щорічному конгресі. Для окремого обговорення страхування ризиків у агросекторі був зорганізований круглий стіл. Завжди актуальними є також доповіді, присвячені економіці, ринкам та фітосанітарній ситуації.
Західноєвропейський кукурудзяний жук діабротика (Diabrotica virgifera virgifera) є карантинним шкідником у ЄС. Його поширення змушує держави-члени здійснювати виняткові захисні заходи. Уперше виявлений в 1992 році на території колишньої Югославії, шкідник упевнено розширює свою територію у Європі. Особливо активною в останні два роки діабротика була у Франції та Німеччині. Минулого року шкідника знаходили на нових площах вирощування кукурудзи у Франції (Овернь, Шампань-Арденни та Східна Бургундія) і в районах, які раніше оголошували вільними від діабротики (Пікардія, Франш-Конте). Минулого року у Франції потрапило в пастки приблизно 1430 жуків діабротика.
Протягом 2012–2013 рр. С.Е.Р.М. у співробітництві з COPA-COGECA продовжували лобіювати у Єврокомісії скасування карантину через велику площу поширення і прийняття загальних норм для країн ЄС. Намагаються знайти узгоджений шлях і стратегічну програму розгортання боротьби зі шкідником, але наразі конкретної відповіді для європейських виробників кукурудзи немає.
Мікотоксини Т-2 та НТ-2 регульовані, афлатоксин під наглядом. Більше конкретики досягли у питанні контролю мікотоксинів. Упродовж кількох років точилися дискусії, які привели С.Е.Р.М. та їхніх лобі-партнерів у Єврокомісії до активних дій щодо запровадження нормативних обмежень для мікотоксинів Т-2 та НТ-2. Проти такого регулювання заперечували виробники кукурудзи, базуючи свої аргументи на відсутності належних технічних даних, необхідних для встановлення відповідних нормативних вимірів. Та після 6 років складних дискусій комісія врешті прийняла рішення ухвалити рекомендації експертного комітету (харчового та кормового використання) встановити індикативний поріг і вимогу про подальше дослідження в разі отримання повторних результатів понад встановлений рівень. Це сприятиме кращій поінформованості про поширення цих мікотоксинів і фактори, що впливають на їхній розвиток. Постановили також до 2015 року переглянути всі зібрані дані.
Індикативні рівні показників для мікотоксинів Т-2 та НТ-2, перевищення яких потребує додаткового дослідження, особливо у разі повторного виявлення, мг/кг
Огляд насіннєвого заводу Monsanto SAS
Робоча програма Конгресу включала візит до насіннєвого заводу Monsanto SAS у місті Пейреорад неподалік Біарріца. На запрошення керівництва компанії завод відвідали фермери та представники компаній-дистриб’юторів із Франції (відзначимо, що цього разу ані українські, ані російські представники агросектора участі в конференції не брали). Близько 10% виробленого на цьому заводі насіння отримують українські аграрії, і компанія планує збільшити поставки продукції заводу до Східної Європи. Для збільшення виробничих потужностей і підвищення якості продукції компанія Monsanto наразі інвестує близько 60 млн євро у модернізацію цього заводу. До структури, окрім виробничого комплексу, входять інноваційна лабораторія та селекційна станція.
Редакція журналу Agroexpert висловлює подяку Національній федерації виробників насіння кукурудзи та сорго за запрошення до участі в Конгресі, й особисто пані Анні Колаковські, керівникові проектів F.N.P.S.M.S., за сприянні в організації поїздки.