Дешевшими машини можуть бути, але ефективнішими – ні!

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Так стверджують у сільськогосподарському приватно-орендному підприємстві «Відродження» Шполянського району Черкащини, коли йдеться про сільськогосподарську техніку компанії John Deere.

Аби у реальних виробничих умовах перевірити відповідність цього твердження, ми вирішили відвідати СПОП «Відродження», щоб на власні очі побачити, як працюють різноманітні агрегати John Deere, і поспілкуватися зі спеціалістами, які їх експлуатують. Господарство ми обрали не випадково, адже на сьогоднішній день тут працює чотирнадцять одиниць техніки виробництва John Deere.

Перебування у цьому сільськогосподарському підприємстві залишило позитивне враження. Незважаючи на всі негаразди, які з року в рік супроводжують українських аграріїв, господарство розвивається планомірно й динамічно. Керує господарством Юрій Васильович Ляшенко – фахівець, який здатен професійно моделювати різноманітні виробничі ситуації та оперативно знаходити найраціональніші рішення.

Ми розпочинали свою діяльність із перших 300 га, а на сьогодні площа земельних угідь господарства становить понад 8000 га, – розпочинає розмову з нами генеральний директор підприємства Юрій Ляшенко. – Вирощуємо зернові колосові та зернобобові культури, а також соняшник, кукурудзу на зерно, сою і ріпак. Близько 2500 га земельних угідь відведено під вирощування кормових культур, адже активно розвиваємо тваринництво. Маємо 2700 голів ВРХ, серед яких дійне стадо становить 1500 корів.

Своєчасне та якісне виконання всіх агротехнічних заходів на полях підприємства забезпечує машинно-тракторний парк, до складу якого входять здебільшого машини іноземних виробників. У землеробстві переважають технології безвідвального та мінімального обробітку ґрунту, тож виходячи з цього, і формуємо відповідний парк техніки. А коли постає питання щодо придбання нових машин, то перевагу надаємо техніці, яка відповідає двом головним, на наш погляд, критеріям – надійності роботи та мінімуму витрат на її експлуатацію.

Так склалося, що я маю дві освіти – економічну та інженерну, – продовжує розмову Юрій Васильович, – тож за роки роботи сформував висококваліфікований плановий відділ та міцну інженерну службу. І кожну машину, яка працює на наших полях, ми аналізуємо на предмет прямих експлуатаційних витрат, тобто скільки витрачаємо коштів на гектар обробленої площі тим чи іншим агрегатом.

Так от, за цими показниками техніка John Deere є набагато ефективнішою за всі інші аналогічні машини. Тож коли у нас постає питання оновлення машинного парку для землеробства, то у переважній більшості ми віддаємо перевагу саме агрегатам John Deere. До того ж, коли в господарстві техніка одного виробника, простіше, швидше й дешевше налагодити співпрацю із сервісним центром компанії. Надалі ми розвиваємо і плануємо підтримувати співпрацю з регіональним дилером сільськогосподарської техніки John Deere компанією «РДО Україна» ТОВ.

Керуючись таким підходом, основу нашого тракторного парку складають п’ять тракторів John Deere серії 8R із потужністю двигунів 370, 435 та 460 к.с. Багато хто мені говорить, що всі сільськогосподарські машини John Deere дорогі, й тому їх не варто купувати. Втім, я з цим категорично не погоджуюсь.

Ми провели розрахунки і визначили, що вартість обробітку одного гектара трактором John Deere у 4 рази дешевша, ніж аналогічними тракторами інших виробників. Так, я погоджуюсь, що трактори серії 8R мають вищу вартість порівняно з іншими аналогічними машинами, але завдяки високій надійності та безвідмовності роботи вони майже не простоюють та не потребують дорогих ремонтів. Ми досягаємо річного наробітку цими тракторами на рівні 2500 – 3000 мотогодин. При цьому потрібно лише вчасно провести відповідні роботи з регламентованого технічного сервісу.

З техніки John Deere, крім тракторів, ми маємо два роторні зернозбиральні комбайни, самохідний обприскувач моделі 4930 з шириною захвату штанги 32 м, 16-рядкову просапну сівалку моделі 1745, посівний комплекс 1890 із трисекційним бункером 1910, а також чотири одиниці різноманітних дискових ґрунтообробних знарядь.

У нашому господарстві ефективно працюють не лише трактори, а й інші машини. Зокрема, самохідний штанговий обприскувач 4930 за робочий день обробляє до 600 га, хоча його потенційна продуктивність вища. Цей показник залежить від багатьох факторів – конфігурації поля, довжини гонів, робочої швидкості, норми внесення робочого розчину, організації роботи тощо. Витрата палива самохідним обприскувачем змінюється у межах від 0,8 до 1,2 л/га.

У подальшій бесіді Юрій Васильович розповів про роботу механізаторів на такій складній техніці, якою є John Deere. Цьому в господарстві приділяють велику увагу. На кожному тракторі, комбайні чи самохідному обприскувачі є так званий бортовий журнал, куди вносять абсолютно всі дані про роботу машини, навіть, на перший погляд, зовсім незначні (наприклад, засвітилася контрольна лампа). Тож таким чином вдається запобігти виникненню можливих відмов і подовжити ресурс роботи машини.

Підтриманню належної роботоздатності машин ми приділяємо неабияку увагу, – говорить генеральний директор господарства. – Щойно підходить час проведення чергового технічного обслуговування, ми на відповідний період виводимо машину з експлуатації, і свою роботу розпочинають сервісні фахівці нашого регіонального дилера – компанії «РДО Україна» ТОВ. Вони, перш за все, проводять діагностування основних систем машини, і за його результатами виконують відповідні сервісні роботи.

Користуючись нагодою, хочу відзначити роботу сервісної служби компанії «РДО УКРАЇНА» ТОВ. Якщо виникають непередбачені ситуації (це техніка, і всьому запобігти просто неможливо), то сервісні інженери приїздять до машини буквально за лічені години, і таким чином техніка працює без простоїв навіть у найнапруженіший період польових робіт.