Високі врожаї зерна та олійних культур в Україні останні чотири сезони нерозривно пов’язані зі зниженням реалізаційних цін, прибутків, а відтак, зменшенням рентабельності. За прогнозами експертів консалтингового агентства «УкрАгроКонсалт» цього року урожайність може бути на рівні минулого року, а світові ціни на збіжжя залишатимуться стабільними, але низькими.
Про це знавці ринку розповіли журналістам під час прес-конференції 27 березня «Урожай-2017: у пошуках маржі» напередодні XIV міжнародної конференції «Зерно Причорномор’я: Вітер змін». Сергій Феофілов, генеральний директор «УкрАгроКонсалту» зазначив, що виручка від продажу продукції сільськогосподарського виробництва займає наразі 32-36% в загальному експорті України. При цьому очікуваний обсяг експорту зернових у нинішньому маркетинговому році (МР) сягатиме 38-39 млн тон. Аналітик розповів, що станом на початок лютого цього року з України продали 2,7 млн тон соняшникової олії, тоді як обсяг експорту у цей же час минулого року становив 2,2 млн тон.
«У період з 2016 по 2018 рік рентабельність сільськогосподарського виробництва буде низькою, оскільки ціни на світових ринках залишатимуться стабільно низьким», – запевнив пан Сергій.
Основні країни-виробники сільськогосподарської продукції наразі переорієнтовують виробництво, скорочують площі під пшеницею та заміщають бобовими й нішевими культурами, – повідомила Олена Гесова, аналітик світового ринку зернових та олійних «УкрАгроКонсалту». Зокрема, США розширятимуть посівні площі під соєю, Канада засіє більше гороху на нуту, а Китай зосередиться більше на переробці.
В Україні структура виробництва вже закладена 4-6 місяців тому, засоби виробництва закуплені, особливих змін у структурі посівів не передбачено. Водночас, дещо підвищується інтерес до нішевих культур, вітчизняні аграрії вирощують більше гороху, нині площі під цією культурою сягають 200 тис га. Наріжнем каменем для вирощування інших культур, як-от: нуту є гарантовані ринки збуту . Перспективними покупцями бобових культур є Індія та Південно-Східна Азія. Більш цікавим для збуту невеликих партій продукції є продаж напівфабрикатів та запакованих партій.