Боротися з мухами починайте вже зараз

0

Реґіна Зодтл, ветлікар та спеціаліст із гігієни, Desintec (Австрія)

Мухи в тваринницькому приміщенні для людей та тварин, як більмо в оці. Вони переносять хвороби, призводять до неспокою й втрати продуктивності та стрімко розмножуються. А ви вже маєте стратегію боротьби з мухами?

Через постійно рівномірну температуру мухи та їхні яйця цілорічно перебувають у свинарнику. Щойно температура підвищується, вони швидше розмножуються, відтак концентрація мух у поголів’ї посилюється. Вони трапляються всюди, але найбільше мух у випорожненнях та відходах. Пізніше вони оселяються на продуктах харчування і кормі для тварин, особливо охоче тримаються слизових оболонок та ран. Мухи можуть призводити до зниження продуктивності та поширювати хвороби.

Найпоширенішою є кімнатна або хатня муха. Але на багатьох фермах масово живуть також мухи дрозофіли. Хатня муха відкладає свої яйця переважно в гною. Там вони достигають до личинок, а пізніше – до дорослих особин. За боротьби з дрозофілами слід зважати, що також вона має вогнища розмноження на поверхні, зокрема на вологих кормових рештках.

Також із гігієнічних міркувань хатня муха є однією з найнебезпечніших істот у світі. Вона переміщується між продуктами харчування, худобою, харчовими відходами та фекаліями. За допомогою вітру чи автомобілів хатня муха долає великі відстані. При цьому дрібні щетинки її лапок слугують «транспортним засобом» для різноманітних видів мікробів. Так, ця комаха є небезпечним переносником безлічі інфекційних захворювань, як-от: дизентерії, кишкової палички, сальмонели та вірусу респіраторно-репродуктивного синдрому свиней і сотень інших хвороб. До того ж, мухи навіть можуть переносити яйця глистів. Дрозофіли долають лише короткі дистанції. Хоча їх, перш за все, можна знайти біля годівниці, вони також є переносниками різноманітних інфекцій.

Більше жодного стресу через мух

Мухи заселяють стелю та стіни. Але насамперед вони обсідають свиней і цим викликають у тварин стрес. Наслідками може бути погана продуктивність або навіть канібалізм.

Для розмноження мухам потрібна лише вода, волога органічна речовина та тепло. Розвиток із яйця до мухи залежить від температури й триває від двох до трьох тижнів, взимку довше. Старе австрійське прислів’я говорить: «Знищуючи в квітні одну муху – відразу знищують мільйон, вбиваючи в травні – вбивають ще тисячу. Але знищуючи одну в червні – вбивають лише кілька». Отож боротьбу з мухами варто почати якомога раніше, аби вже зменшити їхню кладку.

Простим заходом для зменшення занесення мух у приміщення, де утримують тварин, є монтування протимоскітних сіток, наприклад, на вікнах у проходах. Надалі потрібно закрити щілини, які мухи можуть використовувати для відкладання яєць. Чистота в свинарнику також є важливою. Аби попередити створення можливих місць кладки яєць, варто щоденно видаляти рештки корму (дрозофіли!) та гній. Завдяки постійному транспортуванню гною знищується плаваючий шар, на якому переважно затримуються мухи та їхні личинки. До того ж слід зважати на щільність гнойового транспортера, аби зі сховища через канал не сталося повторного зараження. За налагодженого клімату вирішуються до 80% проблем із мухами. Такі чинники, як клімат у свинарнику та вентиляція також відіграють важливу роль за масового розмноження дрозофіл. Водночас з іншими заходами, як біологічну зброю можна використати гнойових мух. Вони оселяються в гноєсховищі та ліквідовують личинок мух. Крім цих механічних та біологічних заходів боротьби, тваринники використовують, перш за все, хімічні методи, так звані ларвіциди та адульциди.

Личинки – завтрашні мухи

Найефективнішою є боротьба на ранніх стадіях розвитку личинок у гної. Для боротьби із личинками в порожньому свинарнику можна використати препарат на основі ціанаміду (приміром Alzogur), який, з одного боку, знищує яйця та личинки мух, а з другого – збудників дизентерії. Для боротьби з личинками потрібно обробити всю поверхню щілинної підлоги (1 л препарату на 1 м3 гною). Гній у закритих ділянках під годівницями, автоматами для рідкої годівлі або під проходами також слід обробити, інакше успіх боротьби буде зведено нанівець. Після періоду дії протягом двох годин залишки рідини ретельно змити водою.

Більшості сільськогосподарських підприємств боротися із личинками доводиться все-таки у свинарнику, заповненим тваринами. Тут дієвим заходом буде використання ларвіциду. Ларвіциди із діючою речовиною циромацид не призводять до виникнення жодної стійкості та не завдають шкоди свиням. Ларвіциди проникають у цикл розвитку личинки, порушуючи процес заляльковування. Оптимальну дію досягають завдяки розчиненню ларвіцидів та подальшому розподіленню речовини всією поверхнею гною. Не забувайте також обов’язково обробити ділянки під годівницями, гумовими килимками та проходами.

Якщо мухи вже літають…

Механічні пастки для мух, як-от: клейкі стрічки та світлові пастки забезпечують лише точковий успіх боротьби і через це придатні лише частково. Для тривалої дії проти дорослих мух слід використати гранульовані принади або засоби, які наносять на поверхню обладнання. За використання рідких продуктів варто зважати на те, аби ними не насичувалась основа поверхні. Придатними поверхнями є віконні рами, плитка чи пластик.

Продукти для розбризкування справляють лише миттєву дію, позаяк через невелику кількість на стіні не виникає практично жодної тривалої дії. Обприскуйте при цьому якомога більше мух напряму. Цей метод придатний насамперед для досягнення швидкого успіху за великої кількості мух, а також для боротьби із дрозофілами.

Дорослих мух потрібно знищувати завжди, втім, одночасно варто проводити боротьбу з личинками, аби ефективно подолати всі покоління. Якщо ви використовуєте виключно один клас інсектицидів, може швидко утворитися стійкість, що проявляється як скорочення тривалості дії препарату. Тому фахівці рекомендують міняти діючі речовини. Діючими речовинами без відомої стійкості є клотіанідин та органофосфат.