Як вирощують кукурудзу в західній частині України

0
У цій статті Ярослав Балицький, регіональний представник ТОВ «ЗААТБАУ Україна», стисло тезами наводить узагальнену технологію вирощування кукурудзи на зерно в господарствах Західної України, яку вони використовували у минулому сезоні, та надає деякі рекомендації щодо її покращення і підбору гібридів.

Основні вимоги виробників до гібридів кукурудзи:

  • ФАО від 220 до 320 (ФАО понад 300 в основному південь Хмельницької та Чернівецька обл.);
  • висока врожайність;
  •  добра вологовіддача.

Основні проблеми під час вирощуванні кукурудзи:

  • наявність грунтових шкідників (переважно дротяників);
  • сажкові хвороби кукурудзи.

Попередники. Кукурудзу на зерно в основному розміщують після таких попередників:

  • кукурудза;
  • цукрові буряки;
  • ярий ячмінь.

Обробіток грунту. Частина господарств застосовує оранку, частина проводить поверхневий обробіток з грунтопоглибленням до 45 см.  

 Строки та густота посіву. У зв’язку зі зменшенням кількості опадів за останні 5 років виробники вибирають більш холодостійкі гібриди кукурудзи і починають сівбу з 10 – 15 квітня залежно від погодних умов та температури грунту.  Густота стояння рослин кукурудзи на час збирання становить 75 – 80 тис. рослин/га.

Удобрення. З осені вносять 1 – 2 ц/га тукосуміші (8-26-26), а після основного обробітку грунту (грунтопоглиблення або оранки) аміачну воду в нормі 200 – 500 л/га. Під час сівби  вносять від 0,5 до 5 ц/га аміачної селітри або карбаміду. Позакоренево практично всі господарства використовують добрива, що містять цинк в нормі до 2 л (кг)/га у фізичній вазі переважно у фазу 8 – 10 листка у кукурудзи.

Гербіциди. Понад 80% господарств західного регіону застосовують дворазове внесення гербіцидів. Перше проводять відразу або за 1 – 3 дні після сівби, використовуючи грунтові гербіциди на основі ацетохлору. При другому внесенні застосовують страхові гербіциди у фазу від 3 – 4 до 8 – 10 листків кукурудзи. Така схема застосування гербіцидів дає змогу дуже добре захистити посіви кукурудзи від бур’янів (практично аж до збирання посіви залишаються чистими).

Фунгіциди на посівах кукурудзи майже ніхто не застосовує.

Інсектициди. Близько 10 – 15% господарств проводять інсектицидні обробки посівів кукурудзи проти кукурудзяного метелика. Переважно користуються послугами авіації, деякі господарства використовують обприскувачі з високим кліренсом. Близько 60% господарств проти кукурудзяного метелика застосовують трихограму. Зазвичай орієнтуються на початок масового льоту метелика. Перший обробіток припадає орієнтовно на початок викидання волоті, другий проводять за 10 – 14 днів.

Десикація посівів. Окремі господарства для зменшення вологості зерна орієнтовно за 1 місяць до планового збирання кукурудзи (за вологості зерна не більше 32%) проводять десикацію посівів переважно препаратами на основі гліфосату. Норма витрати гербіциду становить 2 – 3 л/га. Такий захід дає змогу знизити вологість зерна на 4 – 8% (порівняно з необробленими посівами) і раніше розпочати збирання. Але слід зважати на те, що проведення десикації посівів за вологості зерна понад 32% призведе до зменшення врожайності.

Деякі рекомендації щодо поліпшення технології вирощування кукурудзи:

  • ранні строки сівби холодостійкими гібридами за температури грунту на глибині загортання насіння 6 – 80С;
  • повноцінне мінеральне живлення рослин кукурудзи (удобрення та підживлення комплексними видами добрив, а не лише однобоке застосування азотних). З метою більш ефективного використання добрив їх норми необхідно встановлювати на основі грунтових аналізів та листкової діагностики рослин;
  • глибока оранка до 32 см після якої врожай, як правило, вищий (в регіоні важкі грунти, крім того, після оранки краще розвивається коренева система);
  • грунтова і страхова схема застосування гербіцидів;
  • для ефективної профілактики сажкових хвороб слід розміщувати кукурудзу в сівозміні так, щоб уникати повторних посівів. Для більш ефективної боротьби зі стебловим метеликом необхідно застосовувати хімічні методи захисту, використовуючи сучасні інсектициди.

Вибір гібридів. В Україні зареєстровано та пропонується сільгоспвиробникам понад 20 висококонкурентних гібридів кукурудзи селекції ЗААТБАУ (Австрія) з ФАО від 220 до 370. Гібриди кукурудзи від ЗААТБАУ здатні задовольнити вимоги практично будь-якого виробника (в асортименті є універсальні, зернові, силосні гібриди, з відмінною вологовіддачею, з максимальною врожайністю, для різних технологій вирощування).

На графіку наведена середня врожайність гібридів кукурудзи ЗААТБАУ (в перерахунку на стандартну вологість зерна 14%), яку вони продемонстрували на 22 випробувально-демонстраційних ділянках господарств Західної України в 2014 році.

Крім високоврожайних гібридів кукурудзи, ТОВ «ЗААТБАУ Україна» може запропонувати виробникам неперевершений сорт гороху Стабіл (врожайність на виробничих посівах становила 4 – 5 т/га) та вражаючий сорт ярої пшениці Гренні (врожайність на виробничих посівах становила 5 – 9 т/га).

1

 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here