У наших смартфонах є купа додатків (епів), які допомагають щось знайти, придбати, замовити послугу чи керувати рахунками. Завдяки чат-ботам можна вирішити низку питань – від сплати комуналки до зміни квитків на літак. Для агрономів є додатки – визначники хвороб, бур’янів, шкідників, чат-боти, де компанії діляться технологічними та аналітичними новинами.
Нарешті презентуємо чат-бот для керівників, фінансистів і власників агропідприємств – AgroApp, який допомагає за кілька хвилин замовити засоби виробництва на умовах партнерського кредитування під 0,01% річних. Цей унікальний продукт створили в українській компанії «Фінтех.Про».
Ще на початку 2000-х один німецький бізнесмен якось ділився досвідом роботи в Україні з колегою. Мовляв, спочатку знаходиш клієнта, підписуєш з ним контракт, а потім шукаєш гроші, щоб він з тобою розрахувався. 20 років минуло, а схема лишилась такою ж. Постачальники створюють спеціальні відділи, фінансові програми. Тут і страхування врожаю за умови використання продуктів компанії, і кредитування під низькі відсотки, і майбутній урожай у заставу. Розвивається кредитування під аграрні розписки. Таким чином, постачальники частково переймають на себе завдання банків та намагаються спростити для клієнтів отримання фінансування.
Є ідея!
Ідея об’єднати банки, постачальників техніки, ЗЗР, насіння і добрив із виробниками на одній діджитал-платформі з’явилася не раптово. Власник компанії «Фінтех.Про» Ярослав Смакота працював у банківському секторі майже 15 років, а ще має досвід роботи в аграрній сфері, тож як функціонує система кредитування аграріїв знає добре.
«Аналізуючи український ринок, ми бачили, що започатковано багато партнерських програм, де намагаються автоматизувати процес кредитування фермерів. Але всі працювали з клієнтами по-старому: постачальники збирали купу документів, відправляли їх у банки. Прийшло розуміння, що це не зовсім те, що допоможе, а навпаки, ускладнить життя та додасть непотрібні операції і в без того насичений графік фермера та його постачальників. Наша платформа дає змогу оминути довготривалий збір документації, оскільки підтягує все автоматично – це «швидкісний транспорт», що об’єднує фермерів, дистриб’юторів і банки. Допомагає дістатися з пункту «А» в пункт «Б», але не витрачати дорогоцінний час на зупинки в дорозі. А основне – ми розробили хмарне рішення для обміну онлайн-заявками на кредити, документами й спілкування для всіх учасників на одній платформі. Ніби просто, однак станом на сьогодні AgrоАрр ще не має аналогів, що могли б виконувати такий функціонал. Натхнення і видимий результат допомагають нам не зупинятися на досягнутому, розширяти наші можливості й цим самим, збільшувати можливості для агросектору», – розповів засновник стартапу AgroApp.
В умовах карантину новий онлайн-сервіс став геніальним рішенням для всіх учасників. Банк і постачальник мають бути підключеними до платформи, а сільгоспвиробник – просто зареєстрований. Якщо аграрій вирішує купити в обраного постачальника певний товар на умовах партнерського кредитування, заявку можна оформити і подати до банку через кабінет на сайті https://agroapp.com.ua або ще простіше через чат-бот у Telegram – @agroappbot.
Переваги онлайн-сервісу для аграрія
Заявник вводить ЄДРПОУ і потрібну суму та строк кредиту. Наприклад, під 0,01% річних можна отримати кредит під постачання товарів за партнерськими програмами на строк до 6 місяців.
На довший термін кошти можна одержати під стандартний відсоток – від 7 до 16% річних. Отримати фінансування до 2,5 млн грн у більшості випадків можна без застави. Якщо потрібна більша сума, то необхідна застава або аграрна розписка.
Заявку відразу отримують банки-партнери: OTP, Райффайзен Банк Аваль, Ощадбанк, Альфа-Банк, МТВ, Креді-Агріколь, Укргазбанк. Банк, який швидко спрацює й ухвалить попереднє рішення про фінансування, починає процес оформлення.
Банки віддають перевагу компаніям із земельним банком понад 400 га та історією роботи понад 2 роки.
Фермер може подати заявки на фінансування в кілька банків, а коли ті сформують свої пропозиції – обрати найкращу. Процес оформлення кредиту триває до 2-х тижнів.
Фермер може відстежувати статус заявки.
Постачальники, з якими працює платформа AgroApp: ЗЗР “Кроп Майстер Дистрибьюшн”, Ukravit та “Ніка Агротрейд”.
Переваги для банкірів
AgroApp автоматично формує кредитну заявку вже з даними про заявника, які взято з відкритих реєстрів. Це повна інформація про юридичну особу та її власників, про земельний банк, фінансові показники діяльності, що необхідні кредитному відділу для оцінки платоспроможності позичальника.
У менеджерів банків-партнерів є доступ до персонального кабінету, куди стікаються нові заявки, там же можна відстежувати статус. А через чат на платформі вони мають змогу спілкуватися з потенційними клієнтами та отримувати додаткову інформацію і документи.
Додаткові можливості для дилерів
Учасники проєкту, дилери та дистриб’ютори ЗЗР, техніки, палива й інших складових агровиробництва завдяки AgroApp отримують додаткову можливість збільшити обсяги продажів без фінансових ризиків.
Більшість фермерів звикли купувати ТМЦ у вигляді товарних кредитів від постачальників. А постачальники не професіонали в оцінюванні фінансових ризиків агровиробників і постійно мають проблеми з поверненням коштів за товарними кредитами.
AgroApp надав менеджерам компаній-постачальників інструмент, за допомогою якого вони можуть направити запит від фермера в банк.
Який це має вигляд на практиці: постачальник отримує від фермерів запит щодо купівлі продукції з відтермінуванням оплати, направляють через чат-бот AgroApp заявку, вказують ЄДРПОУ підприємства або ІПН, якщо фермер – ФОП, та суму фінансування.
За день-два банки приймають попереднє рішення про готовність надати фермеру фінансування. Таким чином постачальники отримують одразу оплату за свою продукцію, не мають проблем із дебіторською заборгованістю та збільшують об’єми реалізації за рахунок збільшення обігового капіталу.
Керівництвом компанії Ukravit – одного з перших партнерів проєкту – майже відразу після презентації додатку AgroApp, було прийнято одноголосно рішення: «Співпраця!».
«Цей продукт в рази прискорює кредитування фермерів шляхом автоматичного збору інформації та відправки заповненої кредитної заявки відразу в банк. Для виробників – це швидкий і надійний спосіб реалізації продукції, що запобігає виникненню затримок оплат з боку фермера. Наші менеджери, працівники банків та отримувачі кредитування можуть відстежувати весь процес в одному онлайн-полі даних, одразу ставити питання, що їх цікавлять, та без затримок відповідати», – зазначає Олександр Ільїн, фінансовий директор компанії Ukravit.
За даними компанії «Фінтех.Про» завдяки роботі з додатком партнери постачальники збільшують продажі на 15%.
Перспективи
Талановита команда розробників AgroApp запрошує до співпраці нових партнерів, як з боку банківського сектору, так і з боку компаній виробників та дистриб’юторів, страхових компаній тощо.
Також заплановано вдосконалювати платформу, щоб сервіс став доступним і для малих агровиробників – фізосіб та ФОПів, чий земельний банк не перевищує 400 га.
Разом з ОТП Банком активно працюють над функціоналом платформи. Нині вона забезпечує безпрецедентну швидкість ухвалення банком рішення про надання кредиту. Але поки що це не стосується процедури оформлення угоди після ухвалення рішення.
«Ми працюємо над тим, аби клієнт міг передавати у банк завірені кваліфікованим електронним підписом документи, потрібні для укладення угоди. І щоб після цього можна було би так само підписати угоду, а також провести відеоверифікацію клієнта, – пояснює пан Ярослав. – Тобто, щоб фермеру з віддаленого села не потрібно було їхати в банк – натомість, аби він міг через наш сервіс швидко отримати кредит онлайн». Таку ідею заплановано реалізувати протягом року.
До речі, послуги AgroApp для агровиробників безкоштовні.
Тож недарма проєкт переміг у престижному конкурсі USAID і ним зацікавилися європейські партнери.
Для довідки: стаття стала можливою завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) у рамках Програми USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО), яка виконується компанією Chemonics International. Ця стаття відображає думку її авторів та не обов’язково є офіційною точкою зору USAID чи Уряду США. Докладніше про Програму USAID з аграрного і сільського розвитку (АГРО).