«Кращі молоді агрономи – 2016 і 2017» у Франції

0

Ірина Корчагіна, Agroexpert (Франція – Україна)

 

Із 10 по 13 липня переможці конкурсу «Кращий молодий агроном» 2016 та 2017 років завітали до Франції. Ознайомчу поїздку під назвою «Виробництво насіння кукурудзи та її використання» провела Французька національна федерація виробників насіння кукурудзи і сорго F.N.P.S.M.S., а журнал Agroexpert, як організатор конкурсу, підтримував під час французького вояжу та презентував приймаючим компаніям пам’ятні подарунки.

Під час нашої подорожі переможці мали насичену ділову та туристичну програму: знайомство із діяльністю FNPSMS, групи компаній Maiz’Europ’ у містечку По, візит до насіннєвих компаній MAS Seeds у Мон-де-Марсані та EURALIS у Лескарі, відвідування елеватора, птахоферми, гостювання у винороба та сировара у Південних Піренеях. У цьому та наступному випусках журнал Agroexpert поділиться подробицями поїздки.

Група компаній Maiz’Europ’

Найбільше кукурудзи у Франції вирощують у південно-західній частині країни. Тож головний «кукурудзяний» офіс країни, крім столиці Парижу, розташовується у мальовничому містечку По, адміністративному центрі Атлантичні Піренеї регіону Нова Аквитанія. Група компаній Maiz’Europ’ включає низку галузевих структур із виробництва насіння кукурудзи, товарного зерна, науково-дослідні інституції тощо. Так, AGPM – Асоціація виробників кукурудзи – займається економічними питаннями кукурудзяної галузі та забезпечує зв’язок між виробниками і владою. Федерація FNPSMS працює з виробниками насіння та насіннєвими компаніями на національному рівні, а конфедерація CEPM – на європейському. Лабораторні аналізи та дослідження сортової чистоти провадить GERM Serviсe. Група Maiz’Europ’ співпрацює з інститутом ARVALIS, який об’єднує близько 400 науково-дослідних структур по всій Франції.

Федерація FNPSMS

Анна Колаковська, керівник міжнародного відділу французької федерації виробників насіння кукурудзи і сорго FNPSMS, організатора подорожі переможців конкурсу «Кращий молодий агроном», особисто супроводжувала нашу групу під час подорожі. До речі, пані Анна майже завжди була присутня на нагородженні кращих агрономів у Києві.

Структура FNPSMS охоплює всіх гравців виробництва насіння кукурудзи й сорго у межах Франції, зокрема 25 професійних насіннєвих асоціацій, які є членами AGPM, та 26 насіннєвих компаній. Останні працюють із виробниками насіння на договірних умовах.

Інтенсивний розвиток кукурудзяної галузі у Франції почався у 50-х роках минулого століття. Спочатку почали вирощувати американське насіння, що наштовхнуло на потребу розвитку вітчизняної селекції. Основні завдання федерації FNPSMS відтоді й нині полягають у відстоюванні інтересів усіх категорій учасників галузі виробництва насіння кукурудзи: насіннєвих компаній та виробників насіння. До завдань входять: економічна експертиза, надання послуг із дорадництва щодо укладання договорів між операторами галузі, інспектування посівів, зокрема в польових і лабораторних умовах, – цю функцію федерації надала держава. П’єр Ґійомен, представник FNPSMS, розповів, що об’єднання провадить комунікації з громадою, із суспільством і лобіює інтереси галузі виробництва кукурудзи та спілкується з державними й законотворчими структурами. Федерація займається промоцією саме французької генетики як на рівні Франції, так і за кордоном. Позаяк 60% французького виробництва насіння йде на експорт.

Товарне виробництво кукурудзи

Загальний обсяг національного виробництва кукурудзи в країні становить близько 3 млн га. Цьорічна площа посівів кукурудзи на зерно займає 1,32 млн га, з них близько 500 тис. га на зрошенні. 40% виробництва кукурудзи зосереджено на Південному Заході Франції. Щороку ця країна експортує 5–8 млн товарної кукурудзи. Утім, останні 5–6 років виробництво потерпає від низьких цін на кукурудзу на зерно на світових ринках. Найбільшу середню урожайність кукурудзи на зерно у товарних посівах у Франції – 103 ц/га – отримали у 2017 році. Середня собівартість виробництва кукурудзи – 1 тис. євро/га, в т. ч. майже чверть становлять дотації фермерам (250 євро/га) з огляду на історію господарства тощо.

Кукурудза на силос та овочева

Загальна посівна площа під силосною кукурудзою у Франції нинішнього року – трохи менше ніж 1,4 млн га. Регіони вирощування прив’язані до регіонів із виробництва молока – долина Луара, Бретань, Нормандія. Відповідно, вирощування силосної кукурудзи є чутливим щодо коливань ринку виробництва молока. Нещодавно у Франції була доволі серйозна криза, зникло багато молочних ферм, а деякі почали об’єднуватися, що призвело зо зменшення посівних площ.

У Франції 800 фермерів вирощують овочеву (цукрову) кукурудзу на загальній площі 21 тис. га, – у регіоні Аквитанія. У цій галузі зайнято понад 1500 осіб. 80% виробленої продукції йде на експорт.

Насіннєва кукурудза

Все ж таки основним напрямом у виробництві кукурудзи в Франції є насіннєва кукурудза. Країна є лідером у Європі та одним із найбільших експортерів насіння кукурудзи в світі. За останні три роки площі під французькою насіннєвою кукурудзою було доведено до 60 тис. га. Найбільше кукурудзи розмножують у південних регіонах, – тут сконцентровано 60% ділянок гібридизації. Насіння виробляють 3400 фермерів. Загалом розмножують 2100 гібридів кукурудзи, в тому числі 300 стерильних. Середня урожайність насіннєвої кукурудзи становить 3–3,5 т/га у сухій вазі. Всі виробничі посіви неодмінно зрошують. Строкатість ґрунтово-кліматичних умов дає змогу вирощувати гібриди від ранньостиглих до пізньостиглих груп. У Франції працює 30 насіннєвих заводів. 60% виробленого насіння кукурудзи експортують, найбільше – до країн Європейського Союзу. Річний експортний оборот дорівнює 500 млн євро. У 2015–2016 рр. було експортовано приблизно 150 тис. т насіння кукурудзи. За словами П’єра Ґійомене, для забезпечення власних потреб і закриття експортних ринків Франція має вирощувати приблизно 65 тис. га кукурудзи на насіння.

Франція – не єдиний виробник кукурудзи в Європі, також значні обсяги виробляють у Угорщині та Румунії. За межами ЄС найбільшим виробником насіння кукурудзи є Україна із площами 24 тис. га. В 2015–2017 рр. Україна імпортувала в середньому 31 тис. т насіння кукурудзи, в тому числі 16% припало на французьку кукурудзу.

На подальших сторінках читайте про туристичну програму в рамках подорожі, а у наступному випуску журналу – про візити до насіннєвих компаній MAS Seeds та EURALIS.

 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here