Підсисні поросята: продуманий менеджмент себе виправдає!

0

Крістіна Унтервегер, науковий співробітник клініки, що спеціалізується на свинарстві при Віденському університеті ветеринарної медицини (Австрія)

Підсисні поросята мають бути здоровими та сильними. Основу цього можна закласти ще під час поросності свиноматки. У цій статті подаємо деякі рекомендації щодо опоросу та перших днів життя поросят. Адже якщо щось пропустити в цей період – надолужити потім буде надто важко.

Близько 25% втрат поросят трапляється в перший день їхнього життя, а майже 80% втрат припадає на перший тиждень. На ринку представлено багато продуктів, що підсилюють захисну здатність організму, поліпшують мікрофлору кишківника або життєздатність поросят. Це різні про- та пребіотики, трави, спеції чи плазма крові для підсисних або новонароджених поросят.

Звісно, всі ці препарати за певних умов можуть збільшити виживаність тварин у перші дні їхнього життя. Але здебільшого йдеться лише про тривале залагодження недоліків, яких взагалі-то не мало б бути. Втім, належним чином продуманий менеджмент починається значно раніше. Вирішальний вплив на здоров’я поросят має, наприклад, стан гігієни на підприємстві.

Окрім того, варто пам’ятати про три основні передумови, дотримання яких забезпечує хороший старт життя новонароджених поросят:

  1. швидкий опорос;
  2. маса при народженні 1,2 – 1,5 кг і добра життєздатність;
  3. достатня кількість якісного молозива.

Закладіть для цього основи ще під час поросності свиноматок: за допомогою годівлі, правильної системи утримання, принципом «порожньо-зайнято» та відповідною програмою вакцинації. Генетика тут також відіграє важливу роль.

Споживання свиноматкою забагато корму в період поросності негативно позначається на розвитку молочних залоз. Але вміст білка та концентрація антитіл у молозиві знижується, якщо тварини в останні два тижні перед опоросом втрачають багато жирової маси. З іншого боку, завдяки цьому молозиво стає жирнішим, що є позитивним чинником для виживаності та здоров’я поросят. Скільки саме жирової маси втрачає свиноматка, можна визначити за товщиною спинного сала.

Дуже важливо активно та інтенсивно контролювати перебіг опоросу. Адже завдяки цьому можна зменшити втрати поросят на 3–15%. Контролюючи «заблукалих» малюків, їх можна помістити під лампу, уберігши від переохолодження. Звільняючи новонароджених від плодових оболонок, ви врятуєте їх від удушення. За потреби млявих поросят можна підсадити безпосередньо до молочної залози, щоб вони спожили достатньо молозива. А уразі ускладнень є змога відразу надати необхідну допомогу. Контроль за народженням поросят – це надзвичайно ефективний захід, і він, як і раніше,залишається основою для всіх подальших заходів. Це найпростіший шлях отримати високопродуктивних поросят.

Чому молозиво так важливе

  1. Поросята народжуються з дуже малими запасами енергії і конче потребують її для вироблення тепла. Молозиво забезпечує достатню кількість енергії. Але для цього його спочатку слід спожити. Якщо поросятам зробити це не вдається, виникає дефіцит енергії й ризик того, що без сторонньої допомоги вони просто загинуть.
  2. Поросята народжуються без антитіл. Їх вони також отримують із молозива. Проте кишківник поросят здатен пропускати антитіла в організм лише упродовж перших 24 годин. Крім того, концентрація антитіл у молозиві з кожною годиною після народження знижується. Приблизно за шість годин після опоросу їхній вміст становить лише 50%, а за 24 години – лише третину від початкової кількості. Отже, поросята, які народилися першими, можуть отримати більше антитіл, аніж ті, що народилися в останню чергу. Що пізніше народжуються поросята, то вищі шанси у них захворіти. У гніздах, де понад 12 поросят, знижується кількість молозива для кожного наступного поросяти. Кожна свиноматка виробляє лише певний об’єм молозива, який залежить не від кількості народжених поросят, а в основному від її генетики, віку та товщини спинного сала. Загальна його кількість у перші 24 години становить приблизно 2–5 кг/свиноматку. Власне, що швидше поросята смоктатимуть молозиво, то більше його утворюватиметься. Молоді та свиноматки із великою кількістю опоросів виробляють загалом менше молозива, ніж свиноматки з середнім числом опоросів. Менші, слабкі поросята, які раніше отримали молозиво, здатні засвоїти більшу кількість спожитих імуноглобулінів, аніж міцніші, що спожили молозиво пізніше.
  3. У молозиві міститься багато поживних речовин: наприклад вітаміни, мікроелементи, мінерали, що є важливими факторами росту, а також речовини, що захищають молодий організм від бактерій, та такі, що регулюють імунну систему. Багато цих речовин зникає, коли молозиво перетворюється на молоко, тобто не пізніше, ніж на другу добу після опоросу.

Що робити, коли молозива мало?

Здорове порося у перший день життя споживає близько 300 г молозива/кг живої маси. Абсолютний мінімум становить 200 г/кг. Якщо молозива мало, існують деякі можливості виходу із ситуації:

– замінник молозива або принаймні замінник енергії (молоко для поросят, електроліти тощо) для здатних смоктати поросят – але завжди у комбінації з інтенсивним доглядом;

– у разі дефіциту молока у свиноматки – обов’язково ввести окситоцин. Заразом оглянути її на лихоманку чи запалення молочної залози і за потреби пролікувати. Важливо пам’ятати, що розвиток недогодованих поросят потім буде неможливо стабілізувати;

– у великих гніздах найсильніших поросят рекомендовано на певний час (але не більше ніж на дві години) вилучити, щоб слабші змогли безперешкодно спожити необхідну кількість молозива.

Якщо поросята замалі, слабкі і не здатні самостійно ссати свиноматку, їм радше провести евтаназію. Для тих поросят, що все-таки мають потенціал росту, є кілька можливостей стабілізувати їхній стан:

Коров’яче молозиво

2

Досвід із використанням продуктів на основі комерційного коров’ячого молозива свідчить, що шанси вижити у маловагових поросят (˂ 1000 г) зростають, якщо одночасно здійснювати ще й інтенсивний догляд. Рекомендовані даванки кілька разів на день упродовж 1–3-х днів після народження.

Енергетичні пасти для поросят*

Енергетичні пасти для поросят «обіцяють» значно більше, ніж насправді здатні задовольнити. Тут знову діє правило: застосовувати пасти слід одночасно з інтенсивним доглядом та достатнім забезпеченням молозивом. За правильного використання пасти призначені для забезпечення поросят енергією. Проте ми ще не знаємо жодного господарства, де б з їхньою допомогою роками досягали успіхів.

Пробіотики

Під час народження кишківник поросят не містить бактерій. Однак ще у родових шляхах і відразу після опоросу тварини контактують із ними. І вже в цей момент може виникнути дисбаланс хвороботворних із «хорошими», тобто необхідними для життя, бактеріями. Якщо до того ж поросята отримують замало молозива для зміцнення захисних сил організму – запалення кишківника з діареєю вже запрограмовано. У такому разі кишківник не здатен виконувати свою функцію – утворювати антитіла, і як результат – знижується опірність організму.

Антибіотики «вбивають» не лише хвороботворні мікроорганізми, а й нормальну корисну мікрофлору. В одному досліді живі, нехвороботворні бактерії (пробіотики) вводили поросятам орально відразу після народження. Після цього визначали середню ефективність щодо витіснення нормальною мікрофлорою патогенної у кишківнику. Багато досліджень, однак, доводять позитивний ефект даванок пробіотиків на стабілізацію кишкової мікрофлори.

Надмірна пильність – краще ніж недопильнувати

3

Якщо хвороботворні мікроорганізми є причиною народження малих або слабких поросят, в будь-якому разі знадобиться допомога ветеринара. Однак жодну хворобу неможливо усунути самими лише ветпрепаратами чи вакцинаціями. Тому дуже важливо пильно стежити за поросятами. Стабілізація стану слабких поросят, звісно, завжди має сенс. Утім, набагато простіше й вигідніше підтримувати стабільність здорових поросят.

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here