Високій якості кормів завдячуємо техніці KRONE

0

Віктор Марченко, канд. техн. наук, Agroexpert (Україна)

Для більшості сільськогосподарських підприємств України пріоритетною є галузь рослинництва. Але є й такі господарства, які надають перевагу тваринництву. Одне із таких – приватне сільськогосподарське підприємство «Родіна», що у Дворічанському районі Харківщини – нещодавно відвідав журнал Agroexpert та із перших вуст дізнався про результати, яких вдалося тут досягти.

Зустрів нас керівник господарства Олег Шишкунов, який розповів, що господарство має близько 3500 га земельних угідь і молочнотоварну ферму, на якій утримують 2400 голів великої рогатої худоби, а дійних корів – приблизно 1000. Надій на корову становить 11800 кг на рік. Коли ми дізналися про такий результат, одразу запитали у керівника господарства – як вдається досягати таких рекордних показників? Олег Федорович з радістю поділився з нами методами успішного господарювання.

– Розвитку тваринництва ми приділяємо першочергову увагу. Щороку поголів’я великої рогатої худоби зростає. Водночас велике значення ми надаємо селекції тварин, умовам їхнього утримання, технології доїння та поліпшенню годівлі. Корова, яка протягом доби дає менше ніж 25 кг молока нам не потрібна – ми її продаємо. Важливими, на наш погляд, є й умови утримання тварин. Має бути достатньо підстилки, а приміщення слід утримувати чистими та сухими. Тварини також мають бути вдосталь забезпечені кормами і водою. Влітку, коли настають спекотні дні, аби запобігти тепловому стресу, у приміщеннях ферми працюють потужні вентилятори.

Особливу увагу приділяємо також забезпеченню корів якісними та збалансованими кормами, – наголошує керівник господарства. – Корм, який потрапляє до годівниці тварин, зазвичай містить 16 – 18 компонентів. Частину складових корму, так звані біодобавки, ми закуповуємо. Але переважна основа раціону – це силос, сінаж, сіно й солома. Тож, звісно, актуальним для нас є і розвиток власного кормовиробництва. Аби кормів було вдосталь ми щороку заготовляємо 8000 т сінажу, 12000 т силосу, 2000 т сіна та 4000 т соломи. Втім, для цього потрібна продуктивна й надійна техніка, яка дає змогу у стислі строки заготовити достатню кількість кормів, до того ж високої якості.

Відомо, що зібрати й заготовити якісні корми здатна лише краща у цій галузі техніка. Тож, обираючи кормозаготівельну техніку, – продовжує Олег Федорович, – ми контролюємо, чи відповідає вона певним вимогам і критеріям. Зокрема, це висока якість роботи, продуктивність, надійність, безвідмовність та довговічність. Фактор вартості машини до першочергових аспектів ми не відносимо, бо вважаємо, що якісна техніка не має бути дешевою, проте окупить себе досить швидко.

На власному досвіді ми переконалися, що найкращими кормозаготівельними машинами є техніка всесвітньовідомого німецького виробника KRONE. Першою машиною цієї компанії, яка з’явилася у нашому господарстві, був рулонний прес-підбирач KR-125. До речі, придбали ми її близько п’ятнадцяти років тому. І за весь цей час вона нас жодного разу не підвела – працювала якісно та безвідмовно.

Відтоді й до сьогодні у нашому господарстві працює кормозаготівельна техніка лише KRONE. На момент купівлі першої машини в Україні навіть не було представництва та дилерів цього бренда, тож перший прес-підбирач ми придбали, що називається «через треті руки». Тепер ситуація значно поліпшилася. Вже тривалий час ми плідно й взаємовигідно співпрацюємо із ТОВ «Компанія Агро-Темп», яка є офіційним дилером компанії KRONE в Україні. Тепер ми маємо чотири косарки різної ширини захвату із пальцевими плющилками, два рулонні прес-підбирачі Comprima F 125 XCut, один рулонний прес-підбирач KR-130. Усі ці машини ми придбали у ТОВ «Компанія Агро-Темп».

А ділові стосунки ПСП «Родіна» і ТОВ «Компанія Агро-Темп» насамперед ґрунтуються на взаємній повазі й довірі партнерів. Ми вчасно розраховуємося за придбану техніку та надані послуги, а «Компанія Агро-Темп» миттєво реагує на всі наші прохання, зазначив керівник господарства.

У Олега Федоровича ми також поцікавилися, якими особливостями вирізняється техніка KRONE. Ось що він розповів.

– Візьмемо для прикладу скошування трав на сінаж. Як відомо, застосування косарки із пальцевою плющилкою – це не лише скорочення часу заготівлі сінажу, а й перш за все якомога більше збереження у кормі поживних речовин, що є дуже важливим для його якості. Найбільшою проблемою під час заготівлі кормів із бобових культур є нерівномірне підсихання листя та стебел. Адже листя дуже швидко пересихає, внаслідок чого воно обламується й опадає, а разом із втраченими листочками ми недоотримуємо білок та енергію.

Саме для усунення цієї проблеми компанія KRONE розробила пальцеву плющилку, яка механічно пошкоджує стебла люцерни, при цьому листя залишається цілим. Використання косарки із функцією плющилки не лише робить процес підсихання скошеної маси рівномірним, а й прискорює його. Це дає змогу організувати весь процес заготівлі сінажу у найкоротший термін.

Процес прив’ялювання скошеної маси бобових трав до необхідної вологості (40 – 45%) має бути якомога коротшим, адже від цього залежить енергія корму та оперативність усього процесу кормозаготівлі. Зокрема, у разі застосування косарки із пальцевою плющилкою за сприятливих погодних умовах скошена маса прив’ялюється до оптимального вмісту сухої речовини за 4 – 5 годин. Якщо ж косарка додатково не оснащена плющилкою, скошена маса за тих самих погодних умов набуде оптимальної вологості лише через 10 – 11 годин.

Відтак формування валків сінажу буде можливим лише на наступний день, адже вночі роботи із заготівлі кормів не виконують. Зволікання із заготівлею сінажу – це збільшення в ньому вмісту клітковини, зменшення кількості поживних речовин та зниження споживання сінажу худобою, що призводить до щоденних втрат надою кожною коровою приблизно 1 – 1,5 кг. Оптимальним є закладання зеленої маси у траншею максимум протягом 24 годин після скошування.

Відмінно працює і рулонний прес-підбирач KR-130 із повністю закритою пресувальною камерою та нескінченним пресувальним планчастим транспортером із автоматичним натяжним пристроєм. Прес має просту конструкцію, легко налаштовується і зручний в обслуговуванні. Ми застосовуємо його на збиранні сіна й соломи. Закрита пресувальна камера сприяє мінімізації втрат скошеної маси. Машина має мінімальну кількість приводів. Зручним також є те, що обв’язування рулонів можна здійснювати як шпагатом, так і сіткою. Для агрегатування цього прес-підбирача ми використовуємо трактор МТЗ-80, потужності двигуна якого цілком достатньо, – завершив розмову керівник господарства.

2

 

ЗАЛИШТЕ ВІДПОВІДЬ

Please enter your comment!
Please enter your name here