У Києві відбувся V Міжнародний Grain Storage Forum ELEVATOR 2023

0

Минулої п’ятниці у Києві відбувся V Міжнародний Grain Storage Forum ELEVATOR 2023, організований компанією «ПроАгро Груп», Асоціацією елеваторів України та Спілкою «Борошномели України», який став черговою масштабною подією року на вітчизняному аграрному ринку для фахівців зерновиробництва і суміжних галузей. 

Попередній форум за підсумками минулого року пройшов лише кілька місяців тому і став першим від початку розв’язаної рашистською федерацією повномасштабної війни проти України. Злочинне вторгнення загострило існуючі і поставило перед вітчизняним аграрним, зокрема зерновим ринком, нові проблеми, не всі з яких і не у повному обсязі вдалося обговорити у лютому. Тож новий форум став свого роду продовженням початих дискусій, але уже у більш широкій аудиторії і з урахуванням нових реалій сьогодення. 

Перш ніж оголосити про початок роботи, президент Асоціації елеваторів України Олег Клименко подякував захисникам Батьківщини і зазначив, що українські зерновики, попри всі труднощі війни, не лише гідно тримають аграрний фронт держави, а й продовжують робити свій вагомий внесок у забезпечення продовольчої безпеки світу. Разом з тим, велика кількість земель, що вийшла з обробітку, труднощі ресурсного забезпечення агровиробництва й проблеми експорту вимушують всі ланки зернового ланцюга зміщувати акценти й шукати нові можливості задля підвищення ефективності у своїх зонах діяльності. 

Робота форуму почалася з виконання Державного Гімну і вшанування хвилиною мовчання пам’яті воїнів-героїв і усіх українців, загиблих у війні. Відкрив форум перший заступник міністра аграрної політики і продовольства Тарас Висоцький. У своєму зверненні до учасників він зазначив, що таке широке представництво спеціалістів галузей зберігання, переробки зерна, трейдингу і логістики здатне не лише обговорити наявні  проблеми й запропонувати їх рішення, а й визначати шляхи подальшого розвитку галузі. 

«Забезпечивши відповідний баланс обсягів виробництва і експорту як самого зерна, так і продуктів його переробки – від борошна до крохмалю, глютену, білків – все це дасть можливість галузі гідно пройти цей складний воєнний час», – підкреслив Тарас Висоцький. 

Після заступника міністра слово взяв президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко, який окреслив ключові виклики та перспективи, з якими стикається український агросектор.

Перша ж панель форуму, присвячена обговоренню специфіки роботи зернового ринку в умовах війни, розпочалася діалогом з власником і головою наглядової ради Групи компаній «Прометей» Рафаелем Горояном. До складу групи, яка володіє однією з найбільш розгалужених мереж елеваторів в Україні, входять різні підрозділи, які займаються як виробництвом зерна, так і його зберіганням, транспортним перевезенням та експортом. Війна завдала суттєвого удару по бізнесу групи – досі в окупації залишаються чотири елеватори компанії й частина оброблюваних земель, ще значна частина потребує розмінування і усунення наслідків бойових дій. 

В цих умовах, як зазначив власник компанії, весь менеджмент вимушений діяти як кризовий, аби зберегти й убезпечити робочий колектив, і водночас продовжувати виробничу діяльність. У «Прометея», як й інших виробничих і зернотрейдингових компаній, вже є досвід роботи у перший рік війни, але кожний новий день приносить нові виклики і потребує нових рішень, які доводиться оперативно ухвалювати, виходячи з комплексу поточних реалій.  Саме такий оперативний аналіз і відгук разом з необхідним плануванням на короткостроковий і більше період є запорукою виживання і розвитку підприємств галузі в цей надскладний час. 

Про конкретні проблеми і виклики для зернового бізнесу йшлося в першій дискусійній сесії, модератором якої став керівник елеваторного напрямку групи SOLAGRO Сергій Щербань. Зокрема, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ України Ольга Трофімцева розповіла про роботу органів державної влади по збільшенню можливостей для експорту українського зерна. Заступник директора департаменту комерційної роботи АТ «Укрзалізниця» Валерій Ткачов повідомив про новації державного перевізника для власників зернових вантажів.  В обговоренні також взяли участь директор «УЗТК ТРЕЙД» Ігор Вовченко і його заступник з виробничих питань Андрій Пушкар, власник і генеральний директор Interprojekt Gmbh Іван Кунь, співвласник і директор «Агро Індастріал Компані» Олег Малиш.

Окремо також виступив Павло Головенко, керуючий партнер Convex International – одного з провідних постачальників обладнання і технологій для галузей переробки і зберігання зерна в Україні. Пан Павло наголосив на необхідності будувати нові та відбудовувати старі зернозберігальні й зернопереробні комплекси  за найкращими інноваційними практиками, які надає компанія Convex. Доповнив його виступ Бенджамін Рульманн – адвокат німецької юридичної компанії AdvoCtrl, зазначивши, що німецький бізнес готовий інвестувати в українські виробничі ланцюжки навіть до завершення війни.

У другій дискусійній сесії, яку модерував голова Спілки борошномелів Родіон Рибчинський, спікери говорили про реалії і можливості зернопереробки в Україні. З одного боку, збільшення виробництва продуктів переробки здатне зменшити навантаження на логістичну мережу і збільшити прибутковість зернової галузі, однак з іншого, потрібно тверезо оцінювати реалії  – скорочення внутрішнього споживання і суворі вимоги до якості, а також велику конкуренцію на зовнішніх ринках. Зокрема, на цьому наголошували генеральний директор компанії «Бюлер Україна» Андрій Шаран, співвласник HD-group і GFSGROUP Борис Шостопалов.

Перед  початком другої панелі  форуму, присвяченої трендам інноваційного розвитку зернозберігання і зернопереробки  виступив керівник групи з розвитку продуктивності та доступу до ринків Програми USAID з аграрного та сільського розвитку АГРО Владислав Карпенко. Ця Програма, заснована американським урядом, під час війни в Україні надає чималу підтримку мікро-, малим та середнім агропідприємствам шляхом виділення грантів на розвиток чи співфінансування виробничих проектів. Програмою вже реалізовано десятки проєктів з надання фермерам і господарствам в постраждалих регіонах насіння кукурудзи й соняшника, добрив для їх вирощування, модернізації елеваторів, збільшення обсягу виробництва і асортименту переробних підприємств тощо. Керівник групи розповів, що отримати донорську допомогу цілком реально і пояснив, як можна взяти участь у пропонованих  USAID АГРО проєктах. 

В ході самої панелі про інноваційні продукти, технології, результати їх практичного застосування в різних напрямках зберігання і переробки зерна розповіли гендиректор компанії  TORNUM Олександр Холод, директор з продажів в Україні компанії Bonfanti Володимир Косогов, директор компанії «Сожам Україна» Михайло Косюхно, директор компанії Greco Group Іван Корженко, генеральний директор компанії «Промавтоматика Вінниця» Михайло Ганчук, керуючий партнер Convex International Gmbh Павло Головенко, генеральний директор TEFF Юрій Фаренюк, спеціаліст з продажу обладнання для контролю якості агропродукції компанії SocTrade Микита Машовець.

Крім того в рамках форуму виступили співвласник компанії «Активпроект» Богдан Поперечний, який продемонстрував переваги використання додаткової реальності в проектуванні і будівництві підприємств зі зберігання і переробки аграрної продукції, та консультант-методист групи компаній «АБ-Центр» Надія Лисюра, котра детально зупинилася на рішеннях для автоматизації процесів в зерновій та борошномельній галузях. 

Паралельно з роботою форуму працювала виставка обладнання і технологій для зернового ринку, у якій свої експозиції представили 42 компанії. В тому числі працювали два виставкових майданчики під відкритим небом. 

Отже, в підсумку, профіль V Міжнародного Grain Storage Forum ELEVATOR 2022 виглядав так: 2 тематичні панелі, 4 дискусійних сесії, 2 практичні семінари, більше десятка презентацій і виробничих кейсів, близько 30 спікерів, понад 40 учасників виставки, численні запитання й відповіді від понад 700 відвідувачів і гостей, і звісно, тісне спілкування на полях форуму й виставки, безліч встановлених ділових контактів і досягнутих домовленостей . 

Grain Storage Forum ELEVATOR вже став традиційним і – головне – очікуваним заходом на зерновому ринку України, проведення якого не перервали ні пандемія коронавірусу, ні розв’язана країною-агресором війна. Тому нема сумнівів, що наступного року провідні компанії і спеціалісти галузі знову зустрінуться на черговому форумі і продовжать актуальні обговорення і дискусії. І будемо всі сподіватися, що наступний форум пройде вже в переможній і мирній Україні! 

Наостанок організатори V Міжнародного Grain Storage Forum ELEVATOR 2022 висловлюють подяку за допомогу у його проведенні генеральному партнеру – компанії Convex International, ексклюзивним партнерам – компаніям  TEFF Group й ADVANTAGE AUSTRIA, офіційним партнерам – компаніям SOJAM Ukraine, BUHLERGreco Group, TORNUM, SocTrade, Bonfanti, «Промавтоматика Вінниця», а також понад трьом десяткам спеціальних партнерів, зокрема компаніям: OLIS, Ventalab, UKRTRAIN VanAarsen, CПІЛКА АВТОМАТИЗАТОРІВ БІЗНЕСУ, APIS company, FIREWOOD, PRISMA electric, АГРОЛОГІСТИКА, FOSS, ТЕХНОТЕСТ, STIF, KMZ INDASTRIES, FRANZ RUBERG, EDS PLUS, ЗЕРНОВИЙ ДІМ, 3S company, АнтарекС, LUBNYMASH, HLR, PHG, Prisma energy group, Лайнер Бег Україна, DELTA engeneering, ТОВ «МАКСІЕКОБУД», АктивПроек, ЗАВОД КОБЗАРЕНКА, FRONTIER-LOGISTIC.PL, CKS Центр Каркасного Будівництва, Farmet, MK MERCHANTS, BDW FEDMILLSYSTEM. 

Окрема подяка юридичному партнеру Winner, безпековому партнеру SHERIFF та автомобільному партнеру EVO MOTORS.

До зустрічі на наступному форумі!