Що можуть змінити аграрії через обвал цін на нафту?

0

Через обвал цін на нафту аграрії звернуть свою увагу на альтернативні джерела енергії та більше використовуватимуть електротехніку.

Таку думку висловив директор Міжнародного інноваційного центру, доктор економічних наук, професор, науковий співробітник КНУ ім. Т. Г. Шевченка Василь Залізко, пише AgroPortal.ua.

Відповідно до його слів, з часом зниження цін на нафту може призвести до дефіциту паливно-мастильних матеріалів, що стане поштовхом для створення та активного використання агроінноваційних технологій. Вітчизняні аграрії мають гарну перспективу повністю роботизувати та автоматизувати виробничий процес, де не буде найманих працівників.

«На мою думку, на сьогодні для України є унікальний шанс перейти на новий рівень агротехнологічного укладу», — сказав пан Василь.

Він пояснив, що в такому випадку сільгоспвиробники будуть більше цікавитися  біотехнологіями та використанням електричної техніки для диверсифікації свого бізнесу.

Залізко зазначив, що схожа ситуація з цінами на нафту була перед розпадом Радянського Союзу.

«Тоді теж було зафіксовано раптове зниження цін нижче $30 за барель. Така тенденція тривала кілька років, і усе закінчилося у 1991-му розпадом СРСР. З огляду на неконтрольовану ситуацію з епідемією коронавірусної інфекції COVID-19, зниження цін на нафту продовжуватиметься 12-24 місяців і, ймовірно, закінчиться розпадом Російської Федерації», — спрогнозував він.

Експерт також допускає штучну природу походження даної ситуації.

«У світовій економіці випадковостей не буває. Є така підозра, що повторюється сценарій 1986-1900 рр., коли Саудівська Аравія провчила ОПЕК за перевищення квот, різко наростивши видобуток, і за кілька років барель коштував критичні $11-12, що слугувало крахом для економіки СРСР», — пояснив професор.

За його словами, у сучасних умовах усі процеси можуть відбутися швидше, адже каталізаторм є світове розповсюдження коронавірусу COVID-19, яке підкосить світову економіку: мінус 1,5-3% світового ВВП.

«У цьому контексті для вітчизняних агропідприємств існує два прогнози розвитку: перший — оптимістичний: коронавірус омине Україну, і ми станемо основним гравцем на ринку зміцнення продовольчої безпеки, що зробить сільське господарство локомотивом національної економіки України», — зазначив Василь Залізко. — Другий — песимістичний: коронавірус в Україні, тож варто зосередитися на забезпеченні внутрішнього продовольчого ринку, а також виробництві альтернативної енергії, зокрема біопалива».