В полку боржників прибуло

0

Останнім часом нікого не дивують історії про холдинги, які не платять кредиторам, банкам, постачальникам насіння, техніки та ЗЗР. Агрохолдинг “Мрія”, група компаній ТАКО, де працювали десятки юристів, користувалися відстрочками платежу, перезакладали майно та техніку, переоформлювали активи на нові компанії, а старі з боргами просто банкрутили. Нажаль подібні схеми мають місце в аграрному секторі.  Нещодавно до агрогігантів долучилися і фермерські господарства. “Зіркою” репортажів стало ФГ «КОЛОС», що на Миколаївщині, яке заборгувало 68 млн грн. 

Конкуренція серед постачальників техніки та засобів виробництва підштовхнула останніх до створення програм майже безвідсоткового фінансування клієнтів, продажу у розстрочку під майбутній врожай тощо. Таким чином сільгоспвиробники мають можливість оновлювати технічний парк і отримувати вищий врожай, а отже, прибуток. На подібних гнучких умовах ФГ «КОЛОС» придбали шість систем зрошення «WESTERN» у ТОВ «АМАКО УКРАЇНА». Згідно умов договору купівлі-продажу, господарство повинне було здійснити оплату систем зрошення до 01.06.2018 року. Протягом значного періоду часу ФГ «Колос» уникало від виконання зобов’язань за договором, що стало причиною звернення ТОВ «АМАКО УКРАЇНА» до суду за захистом своїх прав. За результатами розгляду справи, господарським судом Миколаївської області 10.07.2019 року було прийняте рішення про стягнення з ФГ «КОЛОС» заборгованості в сумі 15,4 млн. грн. (більш ніж через рік після початково погодженого строку розрахунку).

Ситуація нагадує снігову кулю, яка збільшується, коли котиться з гори. На цей час ФГ «Колос» має невиконаних зобов’язань перед кредиторами на суму 68 млн грн і просто уникає виконання рішення господарського суду Миколаївської області різними способами. Кому ще заборгував фермер? ОТП-банку- у сумі 16 679 730, 25 грн. До речі, заставою по кредиту стала зрошувальна техніка, яка юридично належить ТОВ “АМАКО”. ТОВ “Бізон-імпорт” – 21,6 млн грн, на 1 серпня 863 240 грн – податковий борг, 6 млн грн – за оренду, тощо. До переліку судових справ додаємо позов АТ «БАНК Кредит Дніпро» на 2, 3 млн грн, «Аграрний фонду» на 5,4 млн грн. 

Проте у переліку судових справ є позов ФГ “Колос” до ТОВ “АСТАРТА Т АГРО” про стягнення з останнього грошових коштів у загальній сумі 5636678 грн. 06 коп., із яких: 965520 грн. – вартість неякісного посівного матеріалу (насіння соняшника); 4671158 грн. 06 коп. – збитки, із яких: 3361803 грн. 81 коп. – вартість матеріальних затрат на придбання матеріалів та 1309357 грн. 25 коп. – сума орендної плати, сплачена орендодавцям земельних паїв, на яких ФГ “Колос” у 2017 році вирощувало соняшник із неякісного посівного матеріалу, з посиланням на порушення відповідачем умов укладеного між ними договору поставки насіння від 02.03.2017 № 3/17, зокрема його п.4.1, яким встановлено вимоги до якості посівного матеріалу та його відповідності сертифікату (свідоцтву) на насіння від 10.08.2018 року. Рахунки відповідача блокували на деякий час, але до цього часу відшкодування фермер не отримав. 

Зібране збіжжя фермерського гоподарства описане й арештоване, боргові зобовязання високі і невідомо коли і як вони будуть реструктуризовані і погашені. 

Ризики у агровиробництві досить високі – їх намагаються мінімізувати поливом, стійкими до хвороб та посухи сортами, тощо. 

Ризики у агробізнесі теж неабиякі – хто гранатує,  що клієнт розрахується?

 

За матеріалами  agropravda.com