Цього року міжнародна компанія DuPont Pioneer святкує свій 90-річний ювілей. Геніальні ідеї її засновників дали змогу нагодувати півсвіту…
Під час чергового засідання медіа-клубу Паоло Барбієрі, регіональний директор DuPont Pioneer у Європі, показав у своїй презентації, присвяченій 90-річчю компанії, чудові чорно-білі фото початку і середини минулого століття. У далекому 1926 р., коли Генрі А. Уоллес, майбутній міністр сільського господарства та віце-президент Сполучених Штатів, разом із невеликою групою бізнесменів із Де Мойну заснував підприємство, що пізніше отримало назву «Хай-Бред Корн Компані», гібридизацією кукурудзи займалися лише в наукових лабораторіях. У ті часи звично було лишати частину врожаю на насіння на наступний рік. Виявляється, Генрі Уоллес усвідомив можливості збільшення врожайності культури завдяки інбредній селекції і навіть проводив перші дослідження у власному саду (у 1913 р.). Тут згадався Клод Моне, який сам заклав «казковий» сад, щоб мати потрібну натуру для своїх полотен, а пан Уоллес знайшов натхнення у кукурудзі, він відчув, що гібриди обов’язково змінять світ. Головною ідеєю засновника були партнерські відносини із фермерами і вже у перший рік молода компанія виробила близько 25 т насіння! Фермери швидко переконались у перевагах нової селекції. Гібридні рослини мали пряме міцне стебло на відміну від слабеньких рослин перехресно-запилюваної кукурудзи, що використовували в той час. І найголовніше – гібриди давали до 6 ц/га більший врожай, аніж традиційні сорти! Перед початком Другої світової війни Pioneer був одним із лідерів продажу гібридного насіння кукурудзи в США, а потім і в усьому світі. Та «піонерівці» не обмежилися лише кукурудзою, так, у 1988 р. на ринку з’явився перший гібрид соняшнику, а 1996 – перший гібрид ріпаку.
Ще з радянського дитинства усі ми добре пам’ятаємо розповіді про те, як після візиту до США Микита Хрущов привіз ідею – засіяти всі лани «царицею полів». У 70-х роках інбредні лінії кукурудзи Pioneer активно застосовували в селекційних програмах НДІ у СРСР. А у 2010 р. компанія Pioneer відкрила НДЦ у Любарцях для проведення випробувань і виведення спеціально адаптованих до агроекологічних умов України гібридів кукурудзи, соняшнику, озимого та ярого ріпаку.
У 1991 р. на території Союзу працювало аж два насіннєвих заводи Pioneer потужністю 7200 т гібридного насіння на рік. Нині в Україні функціонує один завод у Стасях, що на Полтавщині, – це 500 тис. мішків гібридного насіння кукурудзи та соняшнику на рік!
Багато українських агрономів ще студентами побували в Айовському державному університеті, що розташований у містечку Еймс неподалік столиці Айови Де Мойну. І всі мали можливість побувати в лабораторії насіннєвої компанії Pioneer, яка була і залишається однією з найпередовіших у світі. Тоді розповіді про гібридизацію кукурудзи здавалися складними і незрозумілими, проте теперішній досвід дає змогу краще розуміти всі процеси. Володимир Андрущенко, менеджер з агрономічної підтримки DuPont Pioneer Україна, зупинився на варіантах створення генетичних варіацій, а саме схрещуванні, відборі рослин із бажаними рисами та розмноженні. У селекційному процесі створення нового гібрида можна виділити 3 основні етапи: створення генетичної варіації шляхом схрещування; відбір представників із бажаними рисами; розмноження і збереження певних (обраних за потрібними критеріями) рослин.
Згадали й за найважливіші методи. Масовий відбір – найпростіший, найлегший та найстаріший метод селекції, за якого індивідуальні рослини обирають, ґрунтуючись на їхніх фенотипічних показниках, і урожай цих рослин використовують для вирощування наступного покоління рослин шляхом змішування насіння. Цей метод використовують для поліпшення популяції в цілому шляхом позитивного або негативного масового відбору. Основним його недоліком є вплив навколишнього середовища на розвиток, фенотип та продуктивність окремих рослин.
Селекційний метод схрещування починається зі схрещування двох генотипів, які мають риси, що нас цікавлять, і доповнюють один одного. Найкращі типи обирають у кожному наступному поколінні, фіксуючи відносини батьківських ліній – похідних. Покоління F2 (результат схрещування покоління F1) дає змогу першого відбору.
Мета зворотного схрещування – це отримання лінії, максимально ідентичної до батьківського компоненту, що використовується із додаванням певного гену, що нас цікавить. Завдяки застосуванню подвійних гаплоїдів – моментальних батьківських компонентів – час гібридизації значно скоротився. Та все одно весь виробничий цикл створення нового гібрида (від дослідження потреб клієнтів до комерційного продажу) триває понад 5 років.
«Піонерівці» кажуть, що основою успіху є насамперед довіра клієнтів. Олена Дуніна, директор DuPont Pioneer Україна, пригадала вислів Стівена Кові, що «немає економіки більш прибуткової, ніж економіка довіри». Продукти компанії за 90 років завоювали серця фермерів усього світу. Та в українських реаліях цього замало. Тому компанія працює над фінансовими інструментами підтримки продажів, а саме: зручним ціноутворенням із мінімізацією валютних ризиків, наданням відстрочки оплати на період аграрного сезону з гнучкими умовами, переведенням частини знижок із після- на передсезонні, прийняттям банківських гарантій та векселів, продовженням програми планування «Піонер Плюс».
Роман Нижник, керівник департаменту продажів і маркетингу DuPont Pioneer Україна, додав, що компанія працює пліч-о-пліч із клієнтами на всій території України, оперативно реагуючи на їхні запити, гарантуючи індивідуальний підхід та постійний супровід через професійну команду агрономів. Протягом багатьох років продукція DuPont Pioneer незмінно користується високою довірою серед українських аграріїв.