31% земель НААН не внесені до кадастру

0

Національна академія аграрних наук не здійснює належного обліку земель, які знаходяться в її користуванні. Через це є загроза втратити частину з них.

Про це йдеться у повідомленні Рахункової палати, пише agroportal.ua.

Аудит ефективності використання НААН коштів держбюджету та управління об’єктами державної власності встановив, що академія не забезпечує належного кількісного та вартісного обліку земельних ділянок. З часу попереднього аудиту (2017 рік) установа так і не провела інвентаризацію об’єктів нерухомості, включаючи землі, надані їй та її підприємствам, установам, організаціям у постійне користування. Тому проведення суцільної інвентаризації і тепер є актуальним.

«На початок 2020 року в постійному користуванні НААН перебуває 465 тис. га землі. Але до Державного земельного кадастру внесені відомості лише про 320 тис. га (69%). Дані про 145 тис. га земель відсутні. Реєстрація права постійного користування земельними ділянками також здійснена частково», — йдеться у повідомленні.

За висновками Рахункової палати, окремі управлінські рішення НААН та її суб’єктів господарювання, які використовують земельні ділянки державної власності, призводять до фактичної втрати державою таких об’єктів та містять корупційні ризики.

Держава фактично втратила права на 11,2 га земельних ділянок чотирьох наукових установ у Києві та Одесі, які Національна академія аграрних наук отримала в безстрокове безоплатне користування для дослідних і навчальних цілей. НААН надала згоду на будівництво житлових будинків/комплексів, зміну цільового призначення земельних ділянок, а в подальшому погодила договори про будівництво на вказаних землях.

У Рахунковій палаті звертають увагу й на те, що в договорах про спільну діяльність установ академії з комерційними структурами також міститься загроза фактичної втрати земель.

У цілому НААН на праві господарського відання належить державне майно вартістю 5,6 млрд грн, зокрема в користуванні держпідприємств — об’єкти вартістю 3,4 млрд грн. Найбільшу частку майна НААН займають земельні ділянки — 53%, будівлі складають 42%, інженерні споруди та об’єкти незавершеного будівництва — 6%.

«Лише десята частина нерухомості (окрім земельних ділянок) має зареєстровані речові права. Всього держреєстрації підлягають речові права на майже 13,5 тис. об’єктів», — зазначають у Рахунковій палаті.

Також там акцентують на тому, що зростають площі приміщень, які не використовуються. Так, із майже 1,1 млн м2 загальної площі 772 тис. м2 перебувають в непридатному для використання стані, ще 284 тис. м2 в проаналізований період були придатні до експлуатації, проте не використовувалися.